Počelo je: danas glasanje o povjerenju Theresi May

May je u ponedjeljak iznenada odgodila parlamentarno glasanje o Brexitu

Britain's Prime Minister Theresa May is seen through the window of a car as she arrives at a special meeting of the European Council to endorse the draft Brexit withdrawal agreement and to approve the draft political declaration on future EU-UK relations on November 25, 2018 in Brussels. (Photo by YVES HERMAN / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Danas navečer glasat će se o povjerenju premijerki Theresi May, javlja BBC. Članovi njezine Konzervativne stranke pokrenuli su glasanje, nakon što ih je njih 48 predalo pisma u kojima izražavaju nepovjerenje May.

Glasanje će se održati između 18 i 20 sati po tamošnjem vremenu. Još nije poznato kada će rezultati biti objavljeni, ali ako May preživi glasanje, ovakva inicijativa neće se moći ponoviti idućih godinu dana.

Što možemo očekivati?

Ako May dobije manje od polovice glasova konzervativnih zastupnika stranka će na unutarnjim izborima tražiti novog vođu, a May se neće moći ponovo kandidirati.

Postoji i mogućnosti da May pobijedi, ali s malom većinom glasova. Neki britanski analitičari nagađaju da bi u tom slučaju mogla sama podnijeti ostavku.

Tko je sve pokrenuo?

Napad na May vodi grupa parlamentarnih zastupnika Konzervativne stranke poznata kao 1922 Committee. Njihov vođa je sir Graham Brady, koji je već najavio da će glasove nastojati izbrojati odmah i rezultate objaviti što prije.

Prema pravilima Konzervativne stranke potreban je pisani pristanak 15 posto zastupnika te stranke u parlamentu kako bi se pokrenulo glasanje o povjerenju premijerki. May će trebati podršku najmanje 158 konzervativnih zastupnika kako bi ostala na čelu Britanije i dobila priliku provesti svoj plan o Brexitu.

Odgoda glasanja o Brexitu

May je u ponedjeljak iznenada odgodila parlamentarno glasanje o Brexitu planirano za utorak, priznajući da bi njezin plan za izlazak iz EU doživio poraz. Datum za novo glasanje nije bio službeno objavljen, a britanski mediji pisali su da je May kao zadnji datum za to postavila 21 siječnja.

Odgoda glasanja poslužila je kao povod oporbenim Laburistima da zatraže sazivanje hitne debate o posljednjim potezima britanske premijerke. May trpi napade i iz redova vlastite stranke. A jučer je vođa frakcije Konzervativaca koja forsira hitni Brexit Jacob Rees-Mogg premijerku optužio za kukavičluk.

Problem granice s Irskom

May je jučer krenula u naizgled očajničku turneju po Europi nadajući se da će od najvažnijih ljudi EU dobiti jamstva koja bi zadovoljila parlament.

Kao najveći problem profilirao se tzv. Irski sigurnosni mehanizam, zamišljen kako se ne bi obnovila tvrda granica na Irskom otoku kao rezultat Brexita. Mnogi u britanskom parlamentu taj su plan doživjeli kao ostavljanje britanske pokrajine Sjeverne Irske jednom nogom u EU.