U megaprocesu zbog podmićivanja policije, optuženima, među kojima je i J. Petrović, nije krenulo baš dobro

Jedna od policajki koja je prodavala informacije priznala je krivnju

15.03.2012., Zagreb - Na Zupanijskom sudu nastavljeno je sudjenje bivsem premijeru Ivi Sanaderu u slucaju INA MOL. Svjedoci rasprave bili su Slobodan Uzelac i Jozo Petrovic. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Josip Petrović danas se, prvi put nakon izbijanja afere Konzultantica, pojavio pred novinarima.

Doduše bez komentara, izbjegavajući kamere i foto aparate došao je na Županijski sud u Zagrebu gdje je trebalo biti održano pripremno ročište u jednom od najvećih korupcijskih slučajeva kojim je razotkrivena prodaja informacija iz tajnih policijskih i uskočkih istraga.

Petrović i ostali nezadovoljni?

Iako je sudsko ročište formalno odgođeno, jer se nije pojavo jedan od okrivljenika, Jozo Petrović i ostali koji će s njim dijeliti optuženičku klupu nisu imali previše razloga za zadovoljstvo raspletom. Jedna od optuženih policijskih službenica koja je sudjelovala u prodaji povjerljivih informacija, odmah se, na početku procesa, nagodila s USKOK-om.

“Priznajem da sam kolegi Drniću dala prijedlog za izdavanje naloga za pretragu u slučaju kojim se bavio Odjel gospodarskog kriminaliteta PU zagrebačke, kao i službenu bilješku iz postupka u kojem je istraživano poslovanje Nove kreditne banke Maribor“, rekla je pred sudskim vijećem Anita Zorko. Ova 45-godišnja magistrica ekonomije, priznala je i da je za te usluge od kolege dobila dvije tisuća kuna mita.

Minirane istrage

Sada će taj novac morati vratiti državi, a nagodbom si je isposlovala uvjetnu kaznu – deset mjeseci zatvora uz rok kušnje od četiri godine. Osim toga, dobila je i trogodišnju zabranu rada u državnoj službi. Gospođa Zorko krivnju je istražiteljima priznala odmah nakon uhićenja u studenom 2012. godine.

Govorila je, dakle, o svojoj ulozi u korupcijskom lancu trgovine povjerljivim informacijama što su uzdrmale najosjetljivije istrage vođene, među ostalim, protiv Milana Bandića, Hrvoja Petrača, osječkog poduzetnika Željka Biloša

Prema optužnici čije je detalje Telegram ekskluzivno objavio, ova skupina kojoj je na čelu bio Vlado Rajić, kum lani likvidiranog Vinka Žuljevića Klice, a glavni posrednici prema korumpiranim policajcima bili poduzetnici Igor Mlinar i Rudolf Krpina, trgovala je tajnim informacijama od 2010. godine. Mlinar je nedavno optužen u Austriji zbog 23 milijuna eura teških malverzacija s kreditom za zemljište na Pagu.

Istaknuti inspektori zaduženi za osjetljive istrage

Osim Josipa Petrovića koji je, kako se može zaključiti iz njegovih razgovora što ih je policija tajno snimila, svakodnevno strepio da bi se mogao naći pod istragom, za rad istražitelja bili su zaniteresirani i osječki poduzetnik Željko Biloš, ali i Stipe Barišić zvani Moljac član kontroverzne Čepinske skupine, te Damir Ivić.

Za Rajića je radilo osam istaknutih policijskih inspektora zaduženih za najosjetljivije istrage u Hrvatskoj: od HAC-a, Bandićevih zamjena zemljišta u vlasništvu Grada Zagreba, prodaje zemljišta u Osijeku, krijumčarenja droge do malverzacija u Badelu i tvrtki URIHO.

‘Mogu li slobodno šetati Sljemenom?’

Biloš koji je na kraju i optužen zbog utaje poreza, u aferi s bivšom šeficom Porezne uprave Nadom Čavlović Smiljanec, u to je vrijeme imao poslovne dogovore s Petrovićem, pa mu je bilo iznimno važno znati da li ga USKOK istražuje.

Veze Petrovića i Biloša, te Biloševi kontakti, od aktualnog savjetnika predsjednice Mate Radeljića, a tada direktora Osječke televizije u Biloševu suvlasništvu, sve do tadašnje šefice Porezne uprave i bivših ministara Slavka Linića i Ivana Vrdoljaka, dokazuju se u brojnim tajno zabilježenim razgovorima.

“Već sam četiri puta bio pod mjerama”, rekao je Biloš Mati Radeljiću 22. listopada 2012., nešto iza devet sati. Četiri dana kasnije, kada se oko podneva čuo sa Slavkom Linićem, ponovio je to isto.

Tajno snimljeni razgovori

Zato je, zajedno s Petrovićem, tražio od Mlinara da provjeri je li ponovno pod mjerama. Ne želeći ništa prepustiti slučaju, za tajne sastanke odabrali su Umag i Malinsku. Nakon dogovora u umaškom hotelu Sol, gdje su njihov susret istražitelj dokazali rezervacijama i računima, zahtjev je preko Rajića proslijeđen korumpiranim policajcima.

Nedugo nakon toga, kako je vidljivo iz transkripata tajno snimljenih razgovora, Petrović pita Mlinara: “Mogu li slobodno šetati Sljemenom?”. Bilo je to svega mjesec dana prije nego što će obojica biti raskrinkani u finišu velike operativne akcije. “Možeš, nisi u priči”, odgovara Mlinar. “Jesam li ja bio meta?”, nastavlja s pitanjima Petrović. Mlinar uzvraća: “Nema ništa veze s tobom. Možeš biti miran”.

Mito za policajce

Iz optužnice proizlazi da je glavni koordinator za prosljeđivanje tih zahtjeva bio Vjekoslav Drnić, zagrebački policajac koji je vješto od svojih kolega izvlačio sve informacije. Kolegicama je davao novac i sitne poklone, dok je kolegama obećavao poslove za supruge, te im sređivao građevinski materijal za kuće.

Anita Zorko danas je to i priznala. Iako su ostali okrivljenici, kada su čuli njezinu odluku, napustili sud prilično nezadovoljni, u nastavku sudskog procesa sud će tek valorizirati ovu nagodbu u kontekstu ostalih dokaza.

Iako je najavljen nastavak procesa za kraj rujna, nije izvjesno da će se tada ova afera doista početi rasplitati. Naime, sudsko vijeće morat će se suočiti s još jednom zahtjevom obrane za izdvajanjem nezakonitih dokaza, što će sasvim sigurno dodatno otegnuti ovaj proces.