Počelo novo suđenje Miloševićevim obavještajcima u Haagu, i Stanišić i Simatović tvrde da nisu krivi za zločine

Šefovi SDB-a Srbije slali su u Hrvatsku i BiH specijalne jedinice, 'crvene beretke'

Serbia's former secret police chief Jovica Stanisic (L) and his former deputy Franko Simatovic (R) sit in the court prior to the trial chamber judgement hearing at the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) in The Hague on May 30, 2013. A UN tribunal on Thursday acquitted Serbian ex-intelligence chief Jovica Stanisic and his deputy of running Bosnian death squads during ex-Yugoslavia's brutal 1990s conflict, saying prosecutors did not prove their involvement beyond reasonable doubt.  AFP PHOTO / ANP POOL MARTIJN BEEKMAN   netherlands out - belgium out / AFP / Martijn Beekman
FOTO: AFP

DEN HAAG/BEOGRAD – Bivši dužnosnici Službe državne sigurnosti Srbije (SDB), Jovica Stanišić i Franko Simatović Frenki danas su pred Haškim tribunalom (ICTY) zanijekali krivnju u sklopu ponovljenog suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj i BiH, a do početka suđenja ostat će u pritvoru, izvjestili su beogradski elektronički mediji.

Stanišić i Simatović prvi su se put u petak pojavili pred sudom u ponovljenom procesu pošto je Žalbeno vijeće ICTY-a u utorak odlučilo da im se sudi po svim točkama optužnice, čime je poništena prvostupanjska oslobađajuća presuda iz 2013. godine kojom su oslobođeni odgovornosti za ratne zločine.

Ratni zločini u Hrvatskoj i BiH

Stanišića i Simatovića Haški sud je optužio za ratne zločine počinjene na području Hrvatske i BiH, te za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu koji je za posljedice imao progonstva, ubojstva, deportacije i prisilno premeštanja hrvatskog i muslimanskog stanovništva.

Glavni tužitelj Haškog tribunala Serge Brammertz izrazio je zadovoljstvo presudom Žalbenog vijeća kojom je poništena prvostupanjska odluka i naređeno ponovno suđenje.

Žalbeno je vijeće zaključilo da je odluka Pretresnog vijeća da ih oslobodi bila “pravno pogrešna”, a Brammertz je za beogradski tisak naglasio da se tužiteljstvo u žalbi pozvalo na dva ključna pravna argumenta.

Udruženi zločinački plan

Prvi, da Pretresno vijeće nije presudilo o velikom broju predočenih dokaza koji pokazuju da je postojao zajednički zločinački plan da se počine zločini u Hrvatskoj i u BiH, te drugi – da su Stanišić i Simatović pridonijeli provođenju tog zajedničkog zločinačkog plana.

“Žalbeno vijeće prihvatilo je naše argumente i naložilo ponovno suđenje u cjelosti, na temelju važećih pravila”, prokomentiraio je Brammertz beogradski list Danas odluku o ponovnom suđenju dvojice nekad bliskih suradnika Slobodana Miloševića.

Tužiteljstvo je tražilo da se utvrdi da su zločini počinjeni u okviru udruženog zločinačkog pothvata na čelu s tadašnjim predsjednikom Slobodanom Miloševićem.

Crvene beretke i Škorpioni

Prvostupanjskom oslobađajućom presudom, bilo je utvrđeno da su Stanišić i Simatović, bivši čelnici SDB Srbije, slali u Hrvatsku i BiH specijalne postrojbe SDB tzv. “crvene beretke” koje su sa “Škorpionima”, Srpskom dragovoljačkom gardom Željka Ražnatovića Arkana i milicijom samozvane SAO Krajine počinile zločine.

Vlasti Srbije uhitile su Stanišića i Simatovića tijekom akcije “Sablja” nakon ubojstva premijera Zorana Đinđića 12. ožujka 2003. Simatović je izručen u Den Haag 30. svibnja, a Stanišić 11. lipnja te godine. U prvom pojavljivanju pred sudskim vijećem obojica su nijekala krivnju.