Počelo samotestiranje učenika; neki srednjoškolci navodno preprodaju testove za 20 kn

Udruge ravnatelja navode kako većina roditelja podržava samotestiranje

Učenici u većini škola će se od danas sami testirati na koronavirus prije polaska na nastavu, nakon što su im prošlog tjedna podijeljena dva kompleta brzih antigenskih testova. Testove su dobili besplatno, a HZJZ je objavio video upute za samotestiranje. Prema preporukama Ministarstva, učenici bi se trebali testirati ponedjeljkom prije nastave ili u nedjelju prije spavanja, odnosno neki drugi dan u tjednu koji odredi njihova škola.

Većina učenika je testirana, kazala je za Hrvatski radio predsjednica Udruge osnovnoškolskih ravnatelja Antonija Mirosavljević, navodeći informacije koje su dobili od škola. Istaknula je kako se sinoćnjim testiranjem utvrdilo da je oko 1 posto učenika pozitivno u njezinoj školi. “To je desetak učenika i takva je situacija po ostalim školama. Riječ je o asimptomatskim, sinoć otkrivenima testiranjem.”

‘Većina roditelja podržava testiranje’

Mirosavljević je rekla da većina roditelja podržava testiranje te da je njih oko 1 do 2 posto potpisalo izjavu o netestiranju. Na pitanje je li samotestiranje učenika trebalo uvesti na početku školske godine, odgovorila je: “Možda, ali opet možda nije bio trenutak i vrijeme. Nama je sad mjera dobrodošla, osim mentalnog zdravlja, djeca nam dosta zaostaju s gradivom, učitelji se iznimno trude.”

Naglasila je kako roditelji često svoje nezadovoljstvo svaljuju na razrednike što smatra nekorektnim, jer, ističe, oni ne donose odluke, pa smatra da ih se zbog tih odluka ne treba prozivati. “Smatram da to nije u redu, mi provodimo upute. Postoje druge adrese na koje se oni mogu žaliti”, poručilo je.

U zagrebačkim školama još nisu podijeljeni svi testovi, kazao je član predsjedništva Udruge srednjoškolskih ravnatelja Zlatko Stić. “Ukupno sam dobio 9 odgovora od roditelja da će potpisati da ne žele da se dijete testira, od 1010 učenika. Koliko sam vidio učenici s tim nemaju problema, više imaju neki roditelji, to se vidi po traženju da mi ispunimo različite papire kako bi dokazali zašto se to provodi”, kazao je dodavši kako razrednici imaju WhatsApp grupe s roditeljima preko kojih im ovi javljaju rezultate testiranja.

Srednjoškolci preprodaju testove

Državni tajnik u Ministarstvu obrazovanja Tomislav Paljak je kazao kako je prošlog tjedna šest škola imalo nastavu online, po C modelu, ali ne zna održava li se od danas u svim školama nastava uživo, po A modelu, no, naglasio je kako je ideja da što više učenika bude u školi jer je to ” najbolje i najprirodnije za obrazovanje i njihov razvoj”.

Komentirao je informacije koje su se pojavile na društvenim mrežama da srednjoškolci preprodaju testove za 15 do 20 kuna. Kazao je kako ga to ne iznenađuje. “Škola je živi organizam, škola prati ono što se događa u društvu, takve su pojave moguće, nije to ništa iznenađujuće. Netko je vidio šansu da ušićari, netko to radi iz zabave. Toga je bilo prije, toga će biti. Ne vjerujem da će pojavnost biti takva da bi ugrozila bit ove mjere (op.a samotestiranje)”, kazao je.

Govoreći o testovima Paljak je rekao kako ih još nisu dobile sve škole, ali da nema informacije o nekom zastoju te da će samotestiranje krenuti ili danas ili sutra.

‘Cilj je otkrivanje onih bez simptoma’

Zamjenica ravnatelja HZJZ-a Ivana Pavić Šimetin je ustvrdila kako je samotestiranje organizirano da ne bude preopterećujuće za učenike i roditelje te da ono može spriječiti širenje zaraze u školama s obzirom na to da mnogi učenici imaju blage simptome bolesti.

Osvrnula se na tvrdnje nekih obrazovnih sindikata da će testiranje biti neučinkovito te da su testovi nepouzdani. “Cilj ovakvog rutinskog testiranja u kolektivu nije da svi uvijek imaju negativan nalaz, nego je cilj da se ponavljanjem testiranja otkriju oni bez simptoma ili onih s blagim simptomima i maknu iz sustava. Redovitim testiranjem cilj je da pozitivni budu u samoizolaciji i ne šire zarazu”, kazala je Pavić Šimetin.

Istaknula je kako se učenici, ako se nisu cijepili ili preboljeli, a kojima je netko od ukućana pozitivan, moraju učestalije testirati. “Sedam dana od posljednjeg kontakta ako se ne mogu odvojiti od ukućana, koliko je on u izolaciji, te još sedam dana nakon toga”, kazala je Pavić Šimetin dodavši kako u tom slučaju trošak testiranja mora snositi obitelj. “S obzirom na to da je to obiteljska situacija, i da se svaka obitelj može zaštititi cijepljenjem, onda je to ipak nešto što je na obitelji.