Počeo je novi kaotičan tjedan za Britance, večeras opet glasuju o opcijama za Brexit. Možda jedna napokon prođe

Najviše šanse ima prijedlog da se s EU-om ispregovara sveobuhvatna carinska unija

Britain's Prime Minister Theresa May (L) hosts a Serious Youth Violence Summit next to Youth Justice Board co-chair Roy Sefa-Attakora (C) and Metropolitan Police commissioner Cressida Dick (R) at 10 Downing Street in central London on April 1, 2019. - The prime minister hosted a meeting attended by the London Mayor Sadiq Khan, Metropolitan Police commissioner Cressida Dick, MPs and others on youth violence at Downing Street, following a spate of teenage stabbing murders. Government figures showed earlier this year that the number of fatal stabbings in England and Wales had risen to its highest level since records started more than 70 years ago. (Photo by Adrian DENNIS / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Počeo je još jedan tjedan političkog kaosa oko Brexita. Tri dana nakon što je Velika Britanija već trebala izaći iz Europske unije – ali se to prošlog petka, kao što znate, nije dogodilo – britanski zastupnici večeras ponovno glasuju o alternativnim opcijama Brexita. Riječ je o tzv. indikativnom glasovanju koje treba pokazati postoji li parlamentarna većina za bilo koju vrstu Brexita.

Prošlog tjedna takva većina nije postojala. Zastupnici su redom odbili osam alternativnih prijedloga, od izlaska iz EU-a bez sporazuma do povlačenja članka 50., odnosno odustajanja od Brexita. Najveću podršku, ali ipak ne većinsku, tada je dobio prijedlog da se s EU-om ispregovara sveobuhvatna carinska unija. Pred britanskim zastupnicima večeras će se ponovno naći neke od alternativa o kojima su glasovali prošlog tjedna, uključujući i spomenutu carinsku uniju.

Britanija bi mogla na izvanredne izbore

Ako zastupnici podrže neku od opcija, bit će to jasan signal vladi Therese May kojim putem britanski parlament želi – ako želi – zemlju izvesti iz EU-a. Podrška carinskoj uniji, primjerice, značila bi da se parlament opredijelio za mekšu verziju Brexita. Ishod glasovanja mogao bi utjecati na to hoće li i kada premijerka May ponovno staviti na glasovanje sporazum o razdruživanju s EU-om, koji je parlament već tri puta odbacio. No, prošlotjedno treće glasovanje pokazalo je da se broj protivnika sporazuma u parlamentu ipak smanjuje (prvo glasovanje vlada je izgubila s 230 glasova razlike, treće sa “samo” 58).

U slučaju da zastupnici podrže mekšu verziju Brexita i ponovno odbace sporazum koji je dogovorila premijerka, Britanija bi mogla na izvanredne izbore. Vlada se ne može opredijeliti za Brexit koji bi, primjerice, uključivao carinsku uniju jer bi to moglo dovesti do raskola u vladajućoj konzervativnoj stranci. Nakon prošlotjednog glasovanja, May je zastupnicima poručila da se boji da “dolazimo do granica ovoga procesa u parlamentu”. Tu su izjavu mnogi protumačili kao signal da je spremna na izbore, ako sporazum u parlamentu ponovno propadne.

Do 12. travnja mora izvijestiti EU što dalje

Budući da sporazum prošlog tjedna nije izglasan, Britanija sada mora do 12. travnja izvijestiti EU što kani dalje poduzeti. Hoće li za dva tjedna iz Unije izaći bez sporazuma ili će, recimo, tražiti dulju odgodu Brexita, koja bi uključivala sudjelovanje na izborima za Europski parlament krajem svibnja. Izvanredni sastanak čelnika EU članica s temom Brexita zakazan je za 10. travnja.

Parlament bi danas trebao raspravljati i o peticijama koje su pokrenuli građani. Peticija koja poziva na odustajanje od Brexita i povlačenje članka 50. prikupila je dosad više od šest milijuna potpisa. Britanska vlada u međuvremenu je odgovorila na tu peticiju, poručivši da ostaje vladina “čvrsta politika da neće povlačiti članak 50.” te da će “poštivati ishod referenduma iz 2016. godine i osigurati izlazak koji koristi svima, bez obzira jesu li glasovali za odlazak ili ostanak”.