Počeo je summit najjačih država svijeta (Putina, očekivano, nisu zvali). Evo što o tome morate znati

Summit se održava u bavarskom dvorcu Elmau, a glavna je tema Ukrajinska kriza

FOTO: AFP/AFP

U dvorac Elmau u blizini Kruena već su stigli američki predsjednik Barack Obama i njemačka kancelarka Angela Merkel, a uskoro će im se pridružiti i ostali čelnici Skupine sedam najrazvijenijih zemalja svijeta. Na Summitu zemalja G7 koji će se održati u nedjelju i ponedjeljak, 7. i 8. lipnja sudjelovat će čelnici SAD-a, Njemačke, Velike Britanije, Kanade, Francuske i Japana. Drugog dana summita pridružit će im se irački premijer Haider al Abadi i pet afričkih čelnika, a Europsku uniju predstavljat će Jean-Claude Juncker, predsjednik Europske komisije i Donald Tusk, predsjednik Europskog vijeća. Ovo su najvažnije stvari koje morati o sastanku na vrhu zemalja G7.

1. Glavna tema bit će Ukrajinska kriza

Na dolasku u Bavarsku, Obama je pozvao sve prisutne na summitu da ustanu protiv “ruske agresije” u Ukrajini. Zapad optužuje Rusiju za pomoć pobunjenicima i destabilizaciju Ukrajine, Rusija i dalje tvrdi kako njeni vojnici ne sudjeluju u ratu za Ukrajinu. Njemačka, Velika Britanija i SAD žele sporazum koji bi pružio gospodarsku pomoć svim onim državama EU, koje zbog štete za svoje nacionalne ekonomije, žele ukinuti sankcije Rusiji.

Najveći će problem predstavljati pitanje naoružavanja ukrajinskih snaga. Primirje u Minsku, čija je glavna arhitektica Angela Merkel, ne funkcionira. U Ukrajini se ratuje. Obama je nesklon uplitati se u novi rat na način da šalje oružje ukrajinskoj vojsci, pred kraj mandata, ali pritisak na njega da to učini je sve veći. Europski partneri, na čelu s Angelom Merkel, pokušat će ga uvjeriti da to ne čini.

2. Zašto nema Vladimira Putina?

Razlog zašto ruski predsjednik nije na summitu nalazi se u prvoj točki ovog pregleda. Zapad mu ne vjeruje da ne pomaže pro ruski pobunjenicima u samoproglašenim Narodnim republikama Donjecku i Lugansku na istoku Ukrajine. Rusija, odnosno Vladimir Putin isključeni su iz bivšeg formata G8 nakon što je Rusija u ožujku 201. pripojila Krim. Merkel kaže da “povratak u G8 nije moguć, sve dok Rusija ne bude poštovala međunarodno pravo”.

3. Militantne prijetnje

Zbog ove su teme pozvani i čelnici Nigerije, Tunisa i Iraka, pa će se tako raspravljati o terorističkim grupama poput ISIS-a i Boko Harama u Nigeriji, te načina na koji ih se može spriječiti.

4. Globalni rast i trgovinska pitanja

Čelnici će raspravaljati o mjerama za pružanje potpore globalnom rastu, te njegovom poticanju. Od trgovinskih pitanja raspravljat će se o aktivnim i ambicioznim tekućim pregovorima među članicama skupine G7. Na summitu će biti govora i o siromaštvu

5. Grčki dug

Grčka se još uvijek nije dogovorila s vjerovnicima, te je neizvjesna njena budućnost kao članice eurozone. EU ne želi nastaviti s financijskim paketom pomoći Grčkoj dok ova ne pokaže reformske mjere koje će provesti. Grčka pak kaže da će provesti neke reforme, ali ne želi dovesti u pitanje neke beneficije.

6. Klimatske promjene

Ovo je tema o kojoj u posljednje vrijeme, barem u javnosti, dosta razgovara Barack Obama. Želi ostati zapamćen kao američki predsjednik koji se ozbiljno uhvatio u koštac s ovim problemom.