Počeo očevid zrakoplovne nesreće, javila se svjedokinja: 'Čula sam jaki zvuk, brujanje'

Potraga je po nepovoljnim vremenskim uvjetima potrajala gotovo 23 sata

30.05.2022., Rakovica - Policija i vojska blokirale su ceste prema mjestu pronalaska cessne u Brocancu. Cessna je pronadena na nepristupacnom i sumovitom terenu ispod brda Brocanska kosa. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Nakon što je danas potvrđeno da je pronađena srušena Cessna te u njoj tijela osoba koje su putovale iz Splita za Njemačku, na mjestu događaja započeo je očevid u kojem sudjeluje i glavni zrakoplovni istražitelj Danko Petrin iz Odjela za istrage zrakoplovnih nesreća. “Na mjestu događaja utvrđuju se činjenice o padu zrakoplova”, rekla je županijska državna odvjetnica Vera Magdić-Bižanović, dodavši da je teško predvidjeti hoće li očevid biti završen danas ili će i sutra biti nastavljen.

Danko Petrin je kazao da je istraga uzroka nesreće važna kako se nesreće s istim uzrokom više ne bi ponavljale. Dio analize, rekao je, ako to bude potrebno odradit će se u specifičnim laboratorijima istražnih tijela Europske unije. “Istražna tijela Njemačke i Francuske imaju laboratorije kakve mi nemamo, ali u slučaju potrebe tehnička se analiza može odraditi u njihovim laboratorijima“, rekao je Petrin.

Na mjestu tragedije Medved i Banožić

Na mjesto nesreće danas su stigli i ministar branitelja Tomo Medved te ministar obrane Mario Banožić. Izrazili su sućut obiteljima žrtava te je Medved kazao kako je sada na Županijskom državnom odvjetništvu da provede istražne radnje u suradnji s policijom i inspektorima. “Očekujemo da će i oni u najkraćem vremenu odraditi svoj posao kako bi se pristupilo izvlačenju posmrtnih ostataka”, rekao je Medved.

Upitan o identitetu stradalih, odgovorio je: “Poznato nam je sve ono što je bilo poznato vezano uz najavu putnika, ali s obzirom da je ovdje riječ o nesreći, obvezni smo sačekati da policija završi očevid i utvrdi sve detalje uslijed kojih je došlo do pada, tip letjelice, kao i identitet osoba koje su stradale.”

Svjedokinje o padu

Cessna s četiri osobe srušila se kod Bročanca, nedaleko posljednjih kuća, objavljeno je ranije danas. Njezin pad čule su dvije mještanke Brezovca, no u tom trenutku, kako su ispričale za Dnevnik.hr nije im palo na pamet da bi se takvo nešto moglo dogoditi.

“Čula sam jaki zvuk, brujanje, i onda ništa nekoliko sekundi, pa opet to se tako četiri, pet puta ponovilo. Ja sam se povukla u kuću i nisam obraćala pažnju. Odakle ja znam što se događa, ni na kraj pameti”, opisala je Ranka iz Brezovca. “Pa to je zvučalo kao da vam lete grane po zraku, ali puno toga, i to nije dugo trajalo, kratko”, dodala je Marijana Milošević.

Poginuo Hrvat

Fenix-magazin objavio je informaciju kako je među poginulima u Cessni i Hrvat Joško Sladojević, dugogodišnji član Croatije Stuttgart koji su se od njega danas opraštali. Pokojni Sladojević podrijetlom je iz Blata na Cetini, a dugi niz godina radio je kao inženjer u Mercedesu, sve dok se prije nekoliko godine nije vratio u Hrvatsku.

“Na nagovor njemačkih prijatelja prihvatio je njihov poziv da se iz Splita s njima vrati za Njemačku. Nažalost, sudbina je bila okrutna prema tom neponovljivom čovjeku”, rekli su za Fenix Sladojevićevi prijatelji iz Croatije Stuttgart, koji za njega imaju samo riječi hvale. Inače, policija je objavila kako je pilot aviona bio Švicarac, a putnici su bili dvoje državljana Njemačke i jedna osoba s hrvatskim državljanstvom. Tu je informaciju policija dobila u najavi leta od oblasne kontrole leta Split.

Poziv u pomoć pa nestanak s radara

Zrakoplov Cessna 182 u nedjelju u 11.25 sati nestao je s radara Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP). Odande su danas izvijestili da je kontakt i radio komunikacija sa zrakoplovom izgubljen neposredno nakon prijave stanja uzbune od pilota. Zadnja poznata lokacija zrakoplova bila je kod Rakovice na Kordunu, priopćila je HKZP koja je prijavu stanja uzbune (MAYDAY) od pilota zrakoplova Cessna 182 registarskih oznaka DEGLF na letu iz Splita za Laichingen (Njemačka), zaprimila u nedjelju u 11,24 sati.

Neposredno nakon toga izgubljen je radarski kontakt i radio komunikacija sa zrakoplovom. Sukladno propisanoj proceduri definiranoj Uredbom o uvjetima i načinu obavljanja potrage i spašavanja zrakoplova, Hrvatska kontrola zračne plovidbe obavijestila je Operativni centar civilne zaštite i time inicirala postupak potrage i spašavanja.

Potraga trajala 23 sata

U potragu na zahtjevnom i teško pristupačnom terenu bilo je uključeno oko 400 osoba s 13 dronova, deset HGSS-ovih i tri od Civilne zaštite, a akcijom je koordiniralo Ravnateljstvo civilne zaštite koje je na lokaciji formiralo Bazu operacije sa zapovjednim komunikacijskim vozilom.

Formirano je 38 timova po 10 osoba kojeg su činili pripadnici Državne intervencijske postrojbe civile zaštite, HGSS-a, policije, vatrogasaca, a uključili su se i lovci, koji poznaju teren te su davali korisne informacije. Svaki tim je pretraživao područje od 30-ak hektara zahtjevnog i teško pristupačnog terena. S obzirom da se dio tog područja odnosi i na vojni poligon Slunj, u koordinaciju potrage je bila uključena i Hrvatska vojska.

Potraga je po nepovoljnim vremenskim uvjetima potrajala gotovo 23 sata. Ostaci letjelice, krilo, rep i ostaci kabine uočeni su danas u 10,50 sati dronom iz zraka na lokaciji južno od Bročanske kose te su odmah nakon dojave upućeni zemaljski timovi koji su potvrdili pronalazak.