Počinje presudna sjednica za Filozofski. Vrlo ozbiljni izvori tvrde: ‘Boras stišće da se glasa za smjenu dekanice’

Borasovu odluku o suspenziji dekanice FIlozofskog Senat mora potvrditi dvotrećinskom većinom

U 12 sati počela je elektronička sjednica Senata Sveučilišta u Zagrebu, na kojoj bi članovi Senata dvotrećinskom većinom trebali potvrditi suspenziju dekanice Filozofskog fakulteta Vesne Vlahović-Štetić. Rektor Damir Boras suspendirao je Vlahović-Štetić nakon pravomoćne odluke Županijskog suda u Zagrebu da je mobingirala Borasovog moćnog prorektora Antu Čovića.

Prema Statutu Sveučilišta, rektorovu odluku o suspenziji nekog od dekana, Senat mora potvrditi dvotrećinskom većinom svih članova. Uoči današnjeg glasanja na Senatu, Telegram je primio vrlo ozbiljne pozive iz krugova dekana fakulteta zagrebačkog sveučilišta koji tvrde da ih se pritišće da svakako moraju glasati za suspenziju dekanice Filozofskog.

Kako neslužbeno doznaje Telegram, na samom početku sjednice dekan FER-a Gordan Gledec odmah je na početku elektroničke sjednice Senata zatražio da se s dnevnog reda skinu točke o suspenziji dekanice Filozofskog i imenovanju v.d. dekana. Istu stvar tijekom sjednice zatražila je i dekanica Akademije dramske umjetnosti Franka Perković.

1. Zašto je sjednica Senata u podne važna?

Senat mora potvrditi odluku rektora Borasa o suspenziji dekanice Vlahović-Štetić. Tako nalaže Statut Sveučilišta u Zagrebu koji predviđa da rektorovu odluku o suspenziji dekana moraju potvrditi članovi Senata i to dvotrećinskom većinom od ukupnog broja članova, odnosno s 47 od ukupnih 70 glasova članova Senata.

Odluku o suspenziji Vlahović-Štetić, Boras je donio prošloga tjedna u srijedu, a Vlahović-Štetić odmah je izašla iz dekanskog ureda. Naime, dok Senat ne donese odluku (o suspenziji ili odbitku suspenzije), fakultetom upravljaju imenovano sveučilišno povjerenstvo i (nepotvrđeni) vršitelj dužnosti dekana, za koga je Boras postavio svog prorektora Miljenka Šimpragu.

Tek kada Senat izglasa suspenziju dekanice i potvrdi predloženog v.d. dekana, napravit će se zapisnik o promopredaji dužnosti nakon čega će dekanicu Vlahović-Štetić zamijeniti v.d. dekana Šimpraga.

2. Što se događa u pozadini sjednice Senata?

Uoči današnjeg glasanja na Senatu, Telegramu je iz dekanskih krugova jučer javljeno da se na pojedine dekane sa Sveučilišta vrši pritisak da svakako moraju glasati za suspenziju dekanice Vlahović-Štetić. “Boras naziva dekane i govori im da je svako glasanje koje nije ‘za’ suspenziju protuzakonito i da time potiču nezakonitosti”, rekao nam je jučer sugovornik iz dekanskih krugova, objašnjavajući da su ovakve poruke posebno problematične dekanima manjih fakulteta koji iza sebe nemaju velike i jake institucije pa se boje da i njima slijedi suspenzija ako ne glasaju po rektorovoj volji.

Osim zivkanja dekana uoči glasanja, isti Telegramovi izvori tvrde da Senat priprema i jedan pravni luping kako bi suspenzija dekanice svakako prošla. “Rektor se konzultira s pravnim stručnjacima o tome kako da se zaobiđe odredba iz Statuta o tome da je potrebna dvotrećinska većina glasova u Senatu za suspenziju dekanice. Ići će na tumačenje da je zapravo potrebna obična, natpolovična većina jer tako predviđa Zakon o znanosti”, govore nam jučer iz dekanskih krugova.

Zaista, disbalans između Zakona o znanosti i Statuta Sveučilišta postoji; Zakon kaže da je za potvrdu rektorove odluke o suspenziji potrebna “većina ukupnog broja članova”, no Statut Sveučilišta precizira i dodatno utvrđuje tu većinu, uz odredbu da “odluku o suspenziji potvrđuje Senat dvotrećinskom većinom ukupnog broja članova”. Telegram je od rektora Borasa jučer tražio komentar i pojašnjenje svih ovih navoda, ali do trenutka objave ovoga teksta, rektor nam nije odgovorio na poruku. Odgovor ćemo svakako objaviti ako i kada stigne.

3. Kako se prije suspendiralo dekane?

Posljednja suspenzija dekana dogodila se početkom listopada 2016. godine kada je s dužnosti dekana suspendiran tadašnji dekan Filozofskog fakulteta Vlatko Previšić koji je odbijao otići u mirovinu iako je za to postojao zakonski preduvjet. Previšić je tada suspendiran dvotrećinskom većinom, a da to tako mora biti, na tadašnjoj sjednici je objasnio sam rektor Boras.

“Rektor zaključno podsjeća da je za donošenje odluke o potvrdi odluke rektora o suspenziji dekana Previšića potrebno da od prisutnih članova Senata njih minimalno 47 glasuje za potvrdu suspenzije. Predlaže da se pristupi javnom glasanju”, stoji u zapisniku sjednice. Za Previšićevu suspenziju potom su glasala 54 člana Senata, čime je dvotrećinska većina ostvarena.

4. Kako će se danas glasati o Vlahović-Štetić?

Sjednica Senata odvija se elektroničkim putem što znači da neće biti moguća rasprava o ovoj delikatnoj točki dnevnoga reda. Članovi Senata zapravo će dopisno slati svoje glasove o pojedinim točkama dnevnoga reda. Imaju tek mogućnost poslati svoje komentare, koji će potom ući u zapisnik sjednice. Zapisnik sjednice izglasava se tek na idućoj sjednici, koja će se održati u rujnu.

5. Koji fakulteti podržavaju Filozofski?

Fakultet političkih znanosti i Akademija dramske umjetnosti podržali su Filozofski fakultet i dekanicu Vesnu Vlahović-Štetić. Fakultet političkih znanosti jučer je održao izvanrednu sjednicu Fakultetskog vijeća s koje su poslali očitovanje o zbivanjima na Filozofskom. Pozvali su Senat da odbaci prijedlog za razrješenje uprave Filozofskog fakulteta, kao i imenovanje privremenog vršitelja dužnosti dekana Miljenka Šimprage.

S FPZG-a su apelirali na upravu Sveučilišta da preispita odluku o suspenziju uprave Filozofskog “budući da se radi o činu koji dovodi u pitanje autonomiju sastavnica Sveučilišta, proizvodi krizu upravljanja u vrlo osjetljivom razdoblju procesa dovršetka tekuće akademske godine i upisa novih studenata te u konačnici ima dalekosežne posljedice za funkcioniranje samog Sveučilišta”. Akademijsko vijeće ADU jučer je, pak, većinom glasova odlučilo da ne podržava suspenziju dekanice Filozofskog.

6. Koje akcije priprema Filozofski?

Sinoć se u 20 sati na parkiralištu ispred zgrade Filozofskog fakulteta sastao Plenum Filozofskog fakulteta koji je zatražio od Senata da ne suspendira dekanicu Vlahović-Štetić i da se ne imenuje Borasov prorektor za v.d. dekana fakulteta. Studenti i nastavnici Filozofskog okupljeni u ‘Inicijativu za Filozofski’ danas u podne kreću u prosvjednu povorku, rutom od Filozofskog fakulteta, preko Rektorata na Trgu Republike Hrvatske pa sve do Markova trga. Tu će Vladi Republike Hrvatske uručiti peticiju za rektorovu neopozivu ostavku s preko 8000 potpisa.