Pod istragom hrvatski bankari koji su, sumnja policija, pomogli Kinezima zamračiti 15 milijuna eura

Uhićeno je 20-ak osoba. Novac je iz BiH preko Hrvatske završio u Kini

09.09.2009., Donji Vakuf, BiH - Pripadnici SIPA-e u pretresu policijske postaje Donji Vakuf, Jajce. Uhicenje osumnjicenika za ratne zlocine nad Hrvatima. 
Photo: Zoran Grizelj/Vecernji list
FOTO: PIXSELL/Vecernji list/PIXSELL

U velikoj akciji hrvatskih i bosansko-hercegovačkih istražitelja uhićeno je 20-ak osoba zbog sumnje da su sudjelovale u izvlačenju čak 15 milijuna eura iz BiH. Novac je transferiran preko Hrvatske, a završavao je u Kini.

Zbog svoje uloge u ovom kriminalnom lancu u Hrvatskoj se pod istragom našlo nekoliko bankarskih službenika, dok su u BiH slobode lišeni kineski državljani i bosansko-hercegovački državljani, koji su bili vlasnici više tvrtki.

Operacija “Kurir”

Akcija kodnog naziva “Kurir”, koordinirano je u BiH i Hrvatskoj započela jutros, uhićenjima i pretresima poslovnih prostorija.

Prema za sada dostupnim informacijama što su potvrđene iz tužiteljstva BiH, novac je fizički transferiran u iz BiH u Hrvatsku. Uplaćivan je na račune otvorne u bankama, te zatim prebacivan na račune u drugim zemljama. Krajnje odredište bile su poslovne banke u Kini.

17.04.2015., Hrvatska Kostajnica - Granicni prijelaz u Hrvatskoj Kostajnici. Zbog nedostatka zemljista na bosanskohercegovackoj strani granice, policija i carinska sluzba BiH smjesteni su na hrvatskom teritoriju. Kako su cijene benzina, kucnih potrepstina te hrane osjetno nize u Bosanskoj Kostajnici, veliki broj gradjana iz Hrvatske Kostajnice, Siska i Petrinje odlazi u dnevnu nabavu i kupnju na bosansku stranu. Najvise se kupuju cigarete, te alkoholna pica, pivo a nemali broj gradjana kupuje i kruh cija je cijena oko 3 kune. Gajba piva krece se izmedju sezdeset i osamdeset kuna, a kako navode mjestani i ono malo mladih koje je ostalo na hrvatskoj strani svoje vecernje izlaske provode na bosankoj strani u njihovim klubovima i kaficima. Photo: Robert Anic/PIXSELL
Novac je krijumčaren preko graničnih prijelaza Hrvatske i BiH PIXSELL/PIXSELL

Iznosili novac od ljeta prošle godine

Više kineskih državljana koji godinama posluju u BiH očito su odlučili izbjeći redovne platne kanale, kao i plaćanje poreza u zemlji u kojoj su ostvarili zaradu. Novac su od kolovoza 2014. godine iznosili iz BiH, uglavnom preko graničnog prijelaza Orašje. Mahom se radilo o zaradi ostvarenoj prodajom na crno. Sumnja se da je proračun BiH oštećen za više od tri milijuna konvertibilnih maraka, odnosno nešto više od 12 milijuna kuna.

U ovoj operaciji, kako je priopćeno, sudjeluju pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, MUP-a Republike Hrvatske i hrvatskog USKOK-a.

04.09.2015., Zadar - Nacelnik PU Zadarske na izvanrednoj konferenciji za medije prezentirao je uspjesno okoncanu akciju zapljene preko kilograma cistog kokaina. Droga je pronadjena u vozilu njemackih registarskih oznaka na odmoristu Nadin na autocesti A1. Osim kokaina kod vozaca je pronadjeno oko 10.000 eura. Photo: Dino Stanin/PIXSELL
Zaplijenjen je novac i oružje, te drugi dokazi protiv osumnjičenih PIXSELL

Pronađeni brojni dokazi

Za sada su istražitelji došli i do sasvim konkretnih dokaza o ovim financijskim mlaverzacijama. U pitanju je više od 200 tisuća eura, oružje, poslovna dokumentacija, putnička i teretna vozila.

Osunjičenim osobama, koje su praćene mjesecima, na teret se stavljaju pranje novca, utaja poreza i prijevare.

“Ovo je prva veća akcija u borbi protiv ove vrste nezakonitosti u BiH, a tužiteljstvo BiH će zajedno s partnerskim agencijama nastaviti borbu protiv ovog oblika kriminala i nanošenja štete budžetu i platnom sustavu BiH”, priopćeno je iz tužiteljstva BiH.