Podolnjak za ustavnu krizu napada HDZ i SDP, a sam je, kao šef odbora, u Saboru mogao napraviti puno više

Podolnjak je bio jedan od nositelja prijedloga o izboru ustavnih sudaca

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

“Hrvatska je na rubu Ustavne krize,” rekao je Robert Podolnjak, predsjednik saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav na press konferenciji koju je sazvao zbog izbora ustavnih sudaca.

Dogovor o kandidatima, naime, ni danas nije postignut.

“Nakon nekoliko odgoda i činjenice da mi sutra nećemo glasovati o kandidatima na plenarnoj sjednici, a to je bio cilj Odbora za Ustav zacrtan još prije nekoliko mjeseci, nužno je javnosti reći zbog čega smo došli do ove situacije. Dugo sam odgađao ovo javno obraćanje i neću govoriti o imenima, ali ću reći koji su uzroci ovoga u što smo se doveli,” rekao je Podolnjak.

‘Nametanje sudaca upitnog znanja i etičnosti’

“Moram reći da smo nekoliko mjeseci raspravljali u okviru Odbora za Ustav. Mislio sam da će najveći problem za političke stranke u Saboru biti načelo pariteta. No, to je dosta rano prihvaćeno. To smatram iskorakom. Nije problem ni dvotrećinska većina kojom se biraju ustavni suci,” rekao je Podolnjak koji je dvije velike stranke, HDZ i SDP, optužio zbog situacije u kojoj se trenutno nalazi država.

“Do jučer smo u saboru imali konsenzus oko šest kandidata za suce Ustavnog suda težak više od 130 glasova. Problem se pojavio kad se inzistiralo da se mora odmah izabrati svih 10 kandidata jer se želi progurati kandidate bez konsenzusa. Jasno smo dali do znanja da na neke kandidate javnost ne bi dobro reagirala. Pokušalo se kandidirati suce upitnog znanja i etičnosti,” rekao je Podolnjak u obraćanju javnosti.

Ni jedan profesor prava nije na listi

Rekao je i kako se nikada u povijesti Ustavnog suda nije biralo toliko političara koliko ih se sada nudi. “Nikada se u povijesti Ustavnog suda nije dogodilo da u sastavu Ustavnog suda nije bilo nijednog profesora prava. Ukoliko bi bio prihvaćen prijedlog koji su dale dvije političke grupacije unutar sebe dogovorili, to bi bilo tako,” kaže Podolnjak dodajući kao razlog ustavne krize tešku mogućnost dogovora između dvije najveće stranke.

Međutim, vodeći stručnjak ustavnog prava Branko Smerdel misli da je upravo Sabor mogao riješiti situaciju koja nam predstoji ako Ustavni sud ostane bez kvoruma. U velikom je intervjuu za Telegram Smerdel je rekao kako se situacija u kojoj se našao Ustavni sud zapravo mogla prevenirati, i to odlučnom zakonodavnom akcijom novog sastava Sabora.

Analiza vodećeg stručnjaka

“Ustavnim zakonom za provedbu Ustava konstatiralo bi se da je za primjenu odredbe o dvotrećinskoj većini bilo potrebno promijeniti niz drugih odredbi kojima bi se u predlaganju i selekciji kandidata osigurao nadzor stručne i opće javnosti. Očekivao sam da takva akcija većine potakne i oporbu da se aktivno zalaže za kvalitetan sastav Ustavnog suda. Ali nije se htjelo shvatiti da takva mogućnost postoji. Ja sam pogrešno ocijenio da je novi sastav Sabora sposoban za takvu zakonodavnu akciju, za kakvu bi trebao biti sposoban svaki ozbiljan parlament,” rekao je Smerdel.

Šef katedre za ustavno pravu u Zagrebu rekao je i kako je upravo Podolnjak dijelom odgovoran za situaciju u kojoj se nalazi Ustavni sud zbog neizbora sudaca jer je i sam sudjelovao u kreiranju načina na koji će se birati ustavni suci. “Zastupnik Podolnjak svjesno je preuzeo dobar dio odgovornosti za tekući proces. On sada vapi kako baš moramo izabrati suce.

Umjesto oslanjanja na politološke spoznaje o naravi konsenzusa, on je utekao tajnim dogovorima, nazivajući te svoje dogovore konsenzusom. Odbor nije propisno konstituiran, jer nisu imenovani članovi iz reda znanstvenih i stručnih djelatnika, niti je osigurana prava javnost,” analizirao je Smerdel za Telegram.