Nekad je nužno odabrati stranu

Poduzetnici izradili Indeks lakoće poslovanja u hrvatskim gradovima: 'Sad se vidi kome smo janje za klanje, a kome partner'

Među prvih deset nema nijednog grada ili općine na čijem je čelu neki HDZ-ovac

17.01.2022.,Sveta Nedelja - Nakon objave prvih rezultata Popis stanovnistva, kucanstava i stanova u, Sveta Nedelja je, priopcili su iz tog Grada, medju rijetkim gradovima koji biljeze porast stanovnika.   (17.01.2022.,Sveta Nedelja - Nakon objave prvi
FOTO: PIXSELL

Udruga Glas poduzetnika (UGP) provela je istraživanje o lakoći poslovanja u pojedinim gradovima i općinama. Odnosno, kako kažu, htjeli su ustanoviti koji se gradovi “odnose kao majke, a koji kao maćehe prema poduzetnicima” pa su izradili i Indeks lakoće poslovanja s top listom hrvatskih jedinica lokalne samouprave.

Autori Indeksa su Luka Medvidović i Boris Podobnik iz UGP-a. Kako bi rangirali gradove prema tome kako se odnose prema privatnom sektoru, posebno malom i srednjem poduzetništvu, napravili su anketu među takvim poduzetnicima, velikom većinom članovima UGP-a. Pitali su ih, primjerice, koliki su im prirezi i kako su zadovoljni brzinom kojom se dobivaju razne dozvole, kao što su urbanističke, građevinske ili uporabne. Posebno važno pitanje bilo je i jesu li natječaji transparentni ili se unaprijed zna kome su namijenjeni te maltretiraju li ih s inspekcijama.

“Dakle, svi poduzetnici znaju da ih u nekim lokalnim samoupravama tretiraju kao partnere jer upravo oni osiguravaju blagostanje općina i gradova dok ih u nekim drugim sredinama tretiraju kao janje za klanje ili imaju tretman klasnog neprijatelja”, navodi UGP u priopćenju.

Sveta Nedelja na vrhu

Anketom su utvrdili da je najbolja sredina za poduzetništvo Sveta Nedelja s ocjenom 3,60 od maksimalnih 5. Sljedeći na listi je Primošten u kojem je na snazi uredba da se otpušta svaki zaposlenik općine koji zakasni više od triput mjesečno. U top pet smjestili su se još i Umag, Kastav i Viškovo. Potom slijede Samobor, Križevci, Bjelovar, Koprivnica, Ivanec, Poreč i Stupnik. Zanimljivo je da među prvih deset gradova nijedan na čelu nema člana HDZ-a.

“Kako je maksimalna ocjena pet, vidimo da ni oni nisu idealni, ali su ipak bolji od drugih. Iz razgovora s gradonačelnikom Dariom Zurovcem, osobom koja je završila Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) i osobom koja je u politiku ušla iz privatnog sektora, sjećamo se kako je on otpuštao namještenike koji su nanosili štetu gradu ili su bili nekompetentni za posao koji su radili”, navode iz UGP-a.

Najveći gradovi pri dnu

“Zanimljivo je kako su manja mjesta u samom vrhu, a naši najveći gradovi na dnu jer što je više nebodera to je više onih koji vole poreze i socijalnu pomoć, a manje onih koji žele bolju poduzetničku klimu”, piše UGP. Tako se Zagreb našao tek na 38. mjestu, dok je Split 48. na listi.

Sam Split je zanimljiv slučaj jer su u njemu poduzetnici koji su se odazvali anketi velikom većinom izuzetno kritični prema gradskoj vlasti. Također, izgleda kako su oni koji su nezadovoljni odnosom grada prema privatnom sektoru s većim žarom sudjelovali u anketi nego oni drugi, napominju iz Udruge.

UGP
UGP

Rijeka i Split su ‘osakaćeni’

Rijeka se smjestila na 27. mjesto, dok je Osijek 33. prema indeksu lakoće poslovanja.

“Za razliku od Zagreba koji je ipak djelom sačuvao svoju industrijsku zonu, Rijeka i Split su poprilično ‘osakaćeni’ stvaranjem malih općina u njihovom zaleđu, čime je Splitu i Rijeci onemogućeno da razvijaju veću industriju koja traži veći prostor. Istina, kako većina naših glasača u većim mjestima nemaju isti interes kao poduzetnici, možda je i bolje da su stvorene te manje općine jer onda poduzetnici mogu ako žele prebaciti svoje poslovanje iz sredine koja ih ne voli u sredinu koja će ih puno bolje tretirati”, navodi UGP.

“Što možemo zaključiti? Prvo, poduzetnici su danas udruženi u UGP i kad vlast radi nezakonito kao u Zagrebu s oglašavanjem slijede tužbe, a sporost našeg sudstva je čak i na strani poduzetnika jer će zatezne kamate s godinama učiniti svoje. Jao si ga vlasti koja primi kaznu. Drugo, nova vlast nasljeđuje probleme bivše vlasti samo svaka vlast ima svoje prioritete, a poduzetnici najčešće nisu u vrhu prioriteta. Samo ova lista služi da ih se obavijesti koliko su omiljeni među poduzetnicima”, ističu.

‘Na sreću, nisu sve lokalne sredine jednake’

UGP dodaje kako su ovime pokazali da “što je lokalna sredina manje okrenuta poduzetnicima, veća je i želja za napuštanjem Hrvatske”. “Poduzetnici ne žele nisko-motivirane i depresivne namještenike, a na sposobnom gradonačelniku je da učmalu žabokrečinu pretvori u raj za građane i poduzetnike baš kao što to rade Zurovec (Sveta Nedelja), Petrina (Primošten) ili Basanesse (Umag)”, navode iz Udruge.

“Anketa je pokazala jasnu sliku odnosa gradonačelnika i načelnika općina prema poduzetnicima, odnosno ponašaju li se oni prema njima kao majka ili maćeha”, istaknuo je Boris Podobnik, član ekonomskog savjeta i Nadzornog odbora UGP-a.

Ističu i kako ih je Vlada zadnjih mjeseci “uvjeravala kako se cijene ne smiju dizati”, kako bi se tako kontrolirala inflacija, “samo zašto onda općine i gradovi smiju dizati komunalne cijene i cijene prostora za iznajmljivanje koliko im se prohtije”? Navode i kako je nejednak tretman gradova i poduzetnika očit u Hrvatskoj, samo što “na sreću nisu sve lokalne sredine jednake”.