Poduzetnici: 'Ovakav porez na ekstra profit nije fer. Vlada bi kažnjavala tvrtke jer su donosile dobre odluke'

'Kako će administracija odrediti koje su tvrtke profitirale na rastu cijena energenata?'

FOTO: N1

Udruga Glas poduzetnika (UGP) priopćila je kako je uvođenje poreza na ekstra profit po trenutačnom prijedlogu besmisleno i neopravdano, upozorivši i da bi to definitivno zaustavilo potencijalne investicije i rast plaća.

Prema neslužbenim informacijama, Vlada planira uvesti dodatni porez na dobit koji se poziva na program RePowerEU i vezane direktive. Iz te udruge objašnjavaju da se prema prijedlogu želi po stopi od 33 posto oporezivati sve tvrtke u Hrvatskoj s prosječnim godišnjim prihodima većim od 300 milijuna kuna, koje su u 2022. godini imale dobit 20 posto iznad prosjeka iz prethodne četiri godine.

“Pitamo sve nadležne kako će administracija odrediti koje su tvrtke profitirale na rastu cijena energenata, a koje recimo od ulaganja u razvoj, kao i optimizacije i povećanja efikasnosti koje se ove ili prošle godine manifestirao?”, stoji u priopćenju te udruge.

‘Zaustavit će investicije i rast plaća’

Iz UGP-a napominju da tako široko definiran porez na ekstra profit u EU ima samo Mađarska, dok EU i Europska komisija predlažu oporezivanje samo energetskog sektora, koji je ostvarivao ekstra profite na špekulativnim cijenama plina i struje.

Kako ističu, Vlada bi htjela uprihoditi novce od svih tvrtki koje ostvaruju više od 300 milijuna kuna prihoda. Za vrijeme tržišnih nesigurnosti uzrokovanih velikom inflacijom, kada se tvrtke bore za opstanak poslovanja, uvođenje ekstra profita definitivno će zaustaviti potencijalne investicije i rast plaća, smatraju u Udruzi Glas poduzetnika.

Postavljaju i pitanje kako bi se uvođenje ekstra profita, tj. dodatnih izdataka odrazilo na određene dugoročne financijske i organizacijske planove, kao i planove zapošljavanja.

‘Ovo je jednostavno loše’

“Na primjer, tvrtka koja je na vrijeme investirala u R&D i uspješno prebrodila energetsku krizu, morat će zbog svoje sposobnosti i pravilne optimizacije poslovanja platiti državi 33 posto više. Hoće li ta tvrtka nastaviti svoje poslovanje u Hrvatskoj? Hoće li i ostale tvrtke koje će zbog svojih sposobnosti morati platiti veći porez ostati poslovati u Hrvatskoj ili ćemo nastaviti trend odlijeva intelektualnog kapitala?”, pitaju iz UGP-a.

Mnoge tvrtke već sada gledaju kako prilagoditi svoju djelatnost ne bi li uspjele zaobići predloženi porez na ekstra profit i pronaći “rupu u zakonu”, pa je realno pretpostaviti da će mnoge tvrtke koje posluju na temelju ispravnih poslovnih odluka i pravednosti platiti ono što ne bi trebale, već će ih to samo kočiti u njihovom razvoju, upozoravaju iz Udruge Glas poduzetnika.

“Ako želite potjerati poduzetnike i investitore iz Hrvatske, uvedite nebulozne dodatne poreze. Protiv smo, ovo je jednostavno loše”, zaključuje predsjednik UGP-a, Hrvoje Bujas.