Poduzetnici svjedoče kako je funkcionirao Bandićev Zagreb: 'Tražili su mito za poslove koje su ionako morali napraviti'

Hoće li USKOK ispitati pročelnika čiji su korumpirani zaposlenici uhićeni prije par dana?

USKOK je prošloga tjedna finalizirao nekoliko antikorupcijskih akcija, a idućih dana, doznajemo, očekuju se nova uhićenja. Do sada je osumnjičeno 18 ljudi. Među njima je šef HRT-a Kazimir Bačić, i to zbog sumnji da je pokojnom gradonačelniku Milanu Bandiću nosio torbe s mitom jednog investitora. Istražitelji su počeli raskrinkavati i sumnjive dodjele kućica na Adventu u Zagrebu, te navodno namještanje natječaja za šefa Dječje bolnice Srebrnjak.

U četvrtak su uhićena i dvojica visokopozicioniranih gradskih službenika, Darko Braun i nedavno umirovljeni Milivoj Kotrla, koji su investitorima pogodovali izdajući im žurno dozvole i rješenja potrebna za nastavak građevinskih projekata. Za uzvrat su, tvrdi USKOK, uzimali o 100 do 1.300 eura mita.

Jesu li dozvole bile nelegalne?

Iz iskaza zaposlenika iz gradskog poglavarstva, ali i iskaza samih investitora, proizlazi da te dozvole i rješenja, koja je istragom obuhvatio USKOK, zapravo ne krše nikakve propise. No, izdana su u svega par dana, dok se uobičajeno na njih čeka mjesec dana ili više. Drugim riječima, mito je plaćano gradskim šefovima da bi ažurno radili svoj posao.

Potvrdila je to u svojoj obrani nakon uhićenja i Sanja Borisavljević, arhitektica koja je krajem prošle godine radila na nekoliko projekata. USKOK tvrdi da je podmitila Milivoja Kotrlu, tadašnjeg voditelja u Gradskom uredu za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet u Gradu Zagrebu. Poslala mu je preko svog partnera, koji je također završio pod istragom, mito nakon što joj je dao potrebne suglasnosti za dva parkirališta u zgrade na kojima je radila.

Žurili da ne propadnu projekti

“Svjesna sam da je davanje novca Kotrli za ono što je bio dio njegovog posla nezakonito”, kazala je nakon uhićenja arhitektica Borisavljević. Svoju krivnju je, dakle, priznala. Iako ju USKOK nije osumnjičio za točan iznos mita kojeg je Kotrli poslala lani za dvije suglasnosti, sama je, kako doznajemo, ispričala da mu je i ranije davala po 100 ili 200 eura za manje projekte, a za veće i do 400, 500 eura.

“Žurilo nam se i trebali smo suglasnost u čim kraćem roku. Zato sam ga nazvala i nakon svega mu poslala nagradu”, kazala je. Njezin partner Goran Miličić, kojeg USKOK također istražuje, rekao je istražiteljima da je barem 25 puta od arhitektice nosio razne dokumente, ali i novac u Grad Zagreb.

Koliko se čekalo na dozvole?

Da se na suglasnosti čekalo po više mjeseci potvrdio je u svojoj obrani i Dubravko Milojević, kojeg je Kotrla tražio da izradi prometni elaborat za stambeno-poslovni objekt na Kvaternikovom trgu.

“Ne znam kako je na kraju suglasnost izdana u svega par dana, jer je i elaborat bio upitan”, izjavio je Milojević. Još je kazao da se posao s Gradskim uredom za prostorno uređenje i izgradnju mogao dobiti bilo preko natječaja, bilo preporukom. U ovom slučaju njega je angažirao upravo Kotrla koji je, tvrdi USKOK, za to uzeo od investitora 5.000 kuna mita. Podijelio ih je, sumnja se, s posrednikom koji ga je povezao s Milojevićem.

Kotrla: ‘Uzimao sam mito’

I sam Kotrla potvrdio je da su ga kontaktirali investitori kojima se žurilo. On je od njih uzimao mito kako bi im u par dana osigurao izdavanje dozvola i suglasnosti. I iz njegovog iskaza ne naslućuje se da su izdane dozvole bile nezakonite, već samo brzo pripremljene i izdane.

“Našao sam se u vremenskoj stisci zbog opasnosti od proteka ugovornog roka. Zato sam se obratio Milivoju Kotrli. Tražio sam da mi potrebne dozvole izda u što kraćem roku. Rekao je da je to moguće, ali da ću za to brzo postupanje morati platiti 5.000 eura”, ispričao je istražiteljima nakon privođenja Krešimir Huzjan, vlasnik tvrtke Gradarh. On je, kako smo već javljali, obavljao poslove za investitora u Savskoj cesti 32, te je snimljen kako predaje novac Kotrli. I on je to mito platio za nešto što je gradski ured ionako morao obaviti.

Iskazi ljudi iz Grada Zagreba

Da se spornim dozvolama čije izdavanje sada istražuje USKOK nisu kršili propisi potvrdilo je i četvero svjedoka iz samog Gradskog ureda za prostorno uređenje i izgradnju grada. Naime, dvoje službenika koji su ih na Kotrlin zahtjev pisali, kazali su da je sve bilo u skladu s propisima, te iznimkama što ih omogućuje Generalni urbanistički plan (GUP) Grada Zagreba.

“Ovdje je sve odrađeno sukladno propisima GUP-a. Svjestan sam da GUP nije jasno definiran te smo u više navrata do sada upućivali prigovore i ukazivali da su potrebne njegove izmjene. No, do tih izmjena još uvijek nije došlo”, rekao je Mario Miličević, jedan od pomoćnika pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje i izgradnju kojeg su istražitelji ispitali tijekom izvida. U oči, međutim, upada da sam pročelnik Dinko Bilić još nije ispitan, niti ga je USKOK prema za sada dostupnim informacijama predložio za svjedoka.