Pogledajte evoluciju jezika u Europi i saznajte odakle je sve krenulo (i kada je nastao hrvatski)

Animirana karta Europe i Azije prikazuje i vrijeme nastanka hrvatskog jezika

Podrijetlo indo-europskih jezika dugovječna je tema nebrojenih rasprava u akademskim zajednicama, ali i šire. Ekipa evolucijskih biologa sa Sveučilišta u Aucklandu, prevođenih doktorom Quentinom Atkinsonom, objavila je studiju koja ukazuje da su svi moderni indo-europski jezici vjerojatno nastali iz istog izvora – anatolijskog, jezika Anatolije, pokrajine u današnjoj Turskoj. Pogledajte video na kojem se prikazuje i vrijeme nastanka hrvatskog jezika.

Razvoj hrvatskog jezika se uglavnom rekonstruira na temelju starih natpisa, tekstova i imena. Rekonstrukcija počinje od zajedničkog praslavenskog jezika. U odnosu na druge slavenske jezike, južni slavenski jezici pokazuju neke zajedničke osobine, a detaljnija povijest ne može se točnije odrediti.

Povijest hrvatskog od 7. stoljeća

Južnoslavenski jezici nastaju iz dva ogranka južnoslavenskog prajezika – zapadnoga i istočnoga. Iz zapadnoga su se razvili slovenski, hrvatski, srpski, crnogorski, bošnjački, a iz istočnoga makedonski i bugarski jezik. Povijest hrvatskog možemo pratiti od 7. stoljeća. Pod kraj 9. stoljeća Hrvati su sa slavenskim bogoslužjem dobili i književni jezik, starocrkvenoslavenski i pismo, glagoljicu.