Pogledajte kako izgleda mjesto na koje vaš kompjutor odlazi umrijeti

Ujedinjeni narodi upozoravaju da Afrika postaje 'groblje za e-otpad'

Groblje elektronike u Africi
FOTO: © QAMP

Jeste li se ikad zapitali gdje je završilo vaše staro računalo, koje ste eventualno jednom bacili u smeće (ako niste ekološki svjesni)? Možda je posljednje počivalište našlo ni manje ni više nego u – Africi. Naime, zapadna Afrika veliko je odlagalište odbačenih elektroničkih uređaja iz svih krajeva svijeta i ondje godišnje završe milijuni tona, piše Daily Mail.

Tisuće razbijenih televizora, računala, mikrovalnih pećnica i hladnjaka ilegalno se izvozi u afričke zemlje i baca na ogromna odlagališta, poput onoga u Agbogbloshieju u Gani, jer to košta manje nego recikliranje u zemljama iz kojih dolaze, tvrde aktivisti.

Otpad vrijedan 50 milijardi dolara

Lani je na globalnoj razini na ovaj način odloženo čak 41 milijun tona e-otpada, vrijednog više od 50 milijardi dolara, piše u izvješću Ujedinjenih naroda, a samo je 6 milijuna tona reciklirano po propisima. Europa je prošle godine proizvela čak 11,6 milijuna tona elektroničkog otpada.

Neki od odbačenih aparata sadrže otrovne elemente kao što su olovo i živa, koji štete okolišu i mladićima koji se probijaju kroz taj otpad ne bi li našli nešto vrijedno prodaje. Šokantne fotografije koje su snimili članovi grupe QAMP, koja se bori protiv zagađenja e-otpadom i za poboljšanje kvalitete života, zorno prikazuju kako je bezbroj kućanskih aparata kontaminiralo ono što je nekad bilo “pastoralni krajolik” Agbogbloshieja u regiji Accra.

Rupe u zakonima

“Razvijene zemlje izvoze milijune tona elektroničkog otpada godišnje u zemlje u razvoju, poput Gane”, piše na web-stranici ove skupine, koja ima sjedište u Gani. Fotografije prikazuju mladiće koji prebiru po smeću zapadnog svijeta, rastavljaju stare radije i pale plastične dijelove ne bi li se domogli starog željeza, koji će potom prodati za mali novac.

Uvoziti staru ili zastarjelu elektroniku u Afriku je protuzakonito, ali trgovci iskorištavaju rupe u zakonima pa označavaju stare aparate kao robu koja će se ponovno upotrijebiti, tvrde u Ujedinjenim narodima i dodaju da Afrika na taj način postaje “groblje za e-otpad”.

Groblje elektronike u Africi na koje vaš kompjutor (i hladnjak) odlaze umrijeti

U e-otpadu lani je bilo oko 300 tona zlata, ali i otrova

Kad kontejneri s elektroničkim proizvodima stignu u Ganu, prvo idu u udaljenija mjesta, gdje ih mještani mogu odmah kupiti, bez isprobavanja, a sve ne bi li ih kasnije prodali. Ako se ta roba doista više ne koristi, već je riječ isključivo o smeću, to znači da svijet ima veliki problem, vele u Ujedinjenim narodima.

Ova ekološki štetna praksa na rubu zakona zaživjela je zbog vrlo niskih cijena recikliranja u Gani u odnosu na one u zemljama iz kojih taj otpad dolazi. E-otpad odbačen 2014. sadržavao je oko 300 tona zlata, 16 milijuna tona željeza i gotovo dva milijuna tona bakra, kao i značajne količine srebra, aluminija i paladija. I, alaramantno, značajne količine po život opasnih otrovnih tvari kao što su živa i kadmij, koji mogu uzrokovati zatajenja organa i teška mentalna oštećenja ako zagade lokalne vodovode.

Otrovi u zraku i hrani

Fotografkinja Yepoka Yeebo snimila je kaotično srce jednog od najvećih gospodarstava zapadne Afrike, Agbogbloshie. Ondje je vidjela dječake ne starije od 14 godina kako prebiru po hektarima smeća, hodajući bosi po nečemu što bi moglo za njih biti smrtonosno ili izazvati nepopravljivu štetu. “Iz elektroničkog otpada cure otpadne vode, živa, arsen, cink i zapaljive tvari. Njihove su koncentracije u zraku već toksične, a nađeni su i u voću i povrću na lokalnoj tržnici”, rekla je ona.

Mnogi stari hladnjaci koji su sada odloženi na deponijima kao što je Agbogbloshie sadrže klorofluorougljike, koji oštećuju ozonski omotač. Jedan od najvećih generatora e-otpada na svijetu je Velika Britanija: svaki ga Britanac godišnje proizvede 23,5 kg. Po istraživanju UN-a, većinu e-otpada čine veliki i mali kućanski aparati.

Rješenje: recikliranje i smanjenje količine otpada koji stvaramo

Stručnjaci ističu i da rješenje nije samo smanjiti količinu otpada koji stvaramo, već i pojačati recikliranje, u čemu leži i potencijal za otvaranje novih radnih mjesta. SAD i Kina proizvode gotovo trećinu svjetske količine kombiniranog e-otpada, a na vrhu ljestvice po kriteriju “e-smeće po glavi stanovnika” su bogati narodi sjeverne i zapadne Europe – Norveška, Švicarska, Island, Danska i Velika Britanija.

Elektronički otpad u isto je vrijeme dragocjen izvor vrijednih materijala koji se mogu reciklirati, ali predstavlja i opasnu otrovnu minu, kojoj treba pristupiti s posebnom pažnjom.