Telegramov pregled: Ovi ljudi dobili su najveće otpremnine u Hrvatskoj

Direktor Pučkog sveučilišta dobio je milijun kuna za četiri dana trajanja mandata

11.09.2011., Zagreb, Blato – Diners club golf turnir na igralistu Golf & Country Club Zagreb , na kojem sudjeluje Tomislav Dragicevic. Photo: Daniel Kasap/PIXSELL
FOTO: Daniel Kasap/PIXSELL

Bivši predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR), Vladimir Kristijan bio je samo devet mjeseci na toj dužnosti, ali je prema odredbama menadžerskog ugovora dobio otpremninu u iznosu od dvanaest mjesečnih plaća. Kristijan je došao na čelo HBOR-a nakon smjene Antona Kovačeva, osobe koja je na toj funkciji bila od 1993. i preživjela sve hrvatske Vlade i ministre financija. Nakon iznenadnog odlaska friško imenovanog Kristijana, koji je navodno bio osobni Milanovićev izbor, opet se povela javna rasprava o iznosima otpremnina koje imaju šefovi u tvrtkama u pretežitom ili potpunom državnom vlasništvu. Telegram je istražio kome su dosad isplaćene najveće otpremnine nakon odlaska iz državnih tvrtki.

1. Tomislav Dragičević, predsjednik Uprave Ine

PXL_080513_6073270
Tomislav Dragičević, predsjednik Uprave Ine, bio je svjedok u aferi Ina-MOL Marko Lukunic/PIXSELL

Apsolutni rekorder po iznosu otpremnine je Tomislav Dragičević, bivši direktor u Ini. Dobio je 6.8 milijuna kuna. To je iznos koji je isplaćen Dragičeviću na račun. Trošak poslodavca Ine s porezima, prirezima i ostalim davanjima je bio oko 15 milijuna kuna. Tolika otpremnina je daleko najveća koja je ikad isplaćena nekome tko je bio zaposlen u državnoj kompaniji. Dragičević je danas u mirovini.

2. Hrvoje Vojković, bivši šef Croatia osiguranja

Hrvoje Vojković je pomogao u razotkrivanju afere FIMI medija
Hrvoje Vojković je pomogao u razotkrivanju afere FIMI medija Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvoje Vojković, bivši ministar gospodarstva, nekoć šef Fonda za privatizaciju, i predsjednik Uprave Croatia Osiguranja dobio je od te tvrtke oko 7 i pol milijuna kuna bruto otpremnine. Vojkoviću je na račun sjelo nešto malo manje od 4 milijuna kuna. Vojković se danas bavi privatnim biznisom, vodi konzulatantsku tvrtku za osiguranja i obranio je doktorat na Ekonomskom fakultetu.

3. Srećko Šimunović, bivši direktor Croatia airlinesa

Srećko Šimunović na slici pri obilježavanju prvog leta Qatar Airwaysa
Srećko Šimunović na obilježavanju prvog leta Qatar Airwaysa iz Zagreba Davor Puklavec/PIXSELL

Srećko Šimunović je dobio na račun oko milijun i pol kuna iako je pod njegovim upravljanjem Croatia airlines redovito imao gubitke u stotinama milijuna kuna. Otpremnina je u bruto iznosu bila 2,8 milijuna kuna. Trenutno je zaposlen u jednoj kompaniji koja se bavi savjetovanjem u području eksploatacije nafte i plina.

4. Boško Matković, bivši direktor Zračne luke Zagreb

Boško Matković dobitnik je raskošne otpremnine od Zračne luke Zagreb
Boško Matković dobitnik je raskošne otpremnine od Zračne luke Zagreb

Šef Zračne luke Zagreb (ZLZ) Boško Matković je svojevremeno dobio bruto otpremninu od 2.4 milijuna kuna. Kada je 2009. isplaćena, to je bila i najveća otpremnina zaposleniku neke državne tvrtke. Treba napomenuti da Boško Matković nije dobio 2.4 milijuna kuna na bankovni račun, već je to ukupni trošak koji je Zračna luka imala pri raskidu menadžerskog ugovora. Na Matkovićev bankovni račun je uplaćeno oko milijun i 200 tisuća kuna. Nakon odlaska iz ZLZ Matković je bio direktor Pukanićevog tjednika Nacional, a sada je u privatnom biznisu.

5. Zorislava Galić, ravnateljica Osnovne škole u Siniša Glavašević u Vukovaru

Zorislava Galić, šefica Osnovne škole Siniša Glavašević u Vukovaru, dobila na račun iznos od 476.037 kuna za otpremninu. Ukupan trošak za državni proračunu, iz kojeg je isplaćena naknada za ravnateljicu Galić, bio je skoro milijun kuna čak i kad se uzme u obzir da na plaće isplaćene u Vukovaru nema prireza koji u Zagrebu iznosi 18%.

6. Ivan Mravak, bivši šef Hrvatske elektroprivrede

Ivan Mravak dolazi na ročište u aferi HEP-Dioki
Ivan Mravak dolazi na ročište u aferi HEP-Dioki Davor Visnjic/PIXSELL

Na šestom mjestu ove ljestvice se nalazi bivši direktor Hrvatske elektroprivrede (HEP), Ivan Mravak. Povjerljivi HDZ-ov kadar dobio je otpremninu u bruto iznosu od oko milijun kuna i to nakon što je smijenjen s čela uprave HEP-a. Neto iznos, koji je dobio izravno na račun, iznosi oko 520.000 kuna. Protiv Mravka je podignuta optužnica u poznatoj aferi oko cijene električne energije koju je HEP, na čijem je čelu tada bio, prodavao šibenskoj tvornici aluminija TLM. Mravak je trenutačno bez posla jer je preokupiran suđenjem.

7. Nediljko Matić, ravnatelj Pučkog sveučilišta

Nediljko Matić (u sredini)
Nediljko Matić, bivši ravantelj Pučkog otvorenog sveučilišta u Zagrebu (u sredini) Anto Magzan/PIXSELL

Nevjerovatan je slučaj izvjesnog Nediljka Matića. On je samo četiri dana (96 sati) bio na dužnosti ravnatelja Pučkog otvorenog učilišta u Zagrebu i zbog toga je dobio pravo na bruto otpremninu u iznosu od vrtoglavih 936.000 kuna. Nije dobio cijeli taj iznos, ali mu je svejedno, nakon plaćanja naknada državi, na bankovni račun isplaćeno nešto manje od pola milijuna kuna, točnije 493.000 kuna.

8. Petorica članova Uprave Hrvatske Elektroprivrede: Kljaković, Dvornik, Tomšić, Rukavina i Tvrdinić

Raskid ugovora s pet članova Uprave HEP-a (Željko Kljaković Gašpić, Darko Dvornik, Željko Tomšić, Nikola Rukavina i Stjepan Tvrdinić) je državu koštao oko 4 milijuna kuna, ili oko 800.000 kuna za svakoga. Neto iznosi koji su im isplaćeni su oko 420.000 kuna. Ta uprava je također upletena u razne afere koje su se događale u HEP-u pod upravom Ivana Mravka.

9. Vladimir Kristijan, bivši šef HBOR-a

Vladimir Kristijan je dobio 300.000 kuna otpremnine
Vladimir Kristijan. nakon odlaska iz HBOR-a, dobio 300.000 kuna otpremnine Goran Jakus/PIXSELL

Bivši šef Hrvatske banke za obnovu i razvoj, Vladimir Kristijan, koji je dospio u medije zbog svoje visoke otpremnine, nalazi se tek na devetom mjestu po isplaćenim otpremninama u državnim tvrtkama. Dobio je oko oko 300.000 kuna otpremnine, što je oko 700.000 kuna brutto troška za državni proračun.

10. Jerko Jelić Balta, bivši šef Uprave Plinacroa

Jerko Jelić Balta je dobio skoro 300.000 kuna za prijelaz između državnih firmi
Jerko Jelić Balta je dobio skoro 300.000 kuna za prijelaz između državnih firmi Anto Magzan/PIXSELL

Možda i najveći apsurd se dogodio isplatom otpremnine Jerku Jeliću Balti. Početkom 2012. godine je smijenjen s čela uprave Plinacroa, tvrtke u vlasništvu države, da bi prešao na čelo Crosca, još jedne tvrtke u vlasništvu države. Državni proračun je na kraju takva promjena fotelje koštala oko 540.000 kuna, a Jelić je dobio skoro 300.000 kuna.