Pojavila se nova teorija: stručnjak tvrdi da je rušenje ukrajinskog zrakoplova mogla izazvati panika i loša obuka iranskih vojnika

S Trudeaovim tvrdnjama da se radilo o ljudskoj grešci slažu se i poneki eksperti

An image grab from footage obtained from Iranian State TV IRIB on January 8, 2020 shows burning debris at the site of a Ukrainian plane carrying at least 170 people that crashed shortly after take off early in the morning in Tehran killing everyone on board, according to Iran state media. - The Boeing 737 had left Tehran's international airport bound for Kiev, semi-official news agency ISNA said, adding that 10 ambulances were sent to the crash site. Press TV, state television's English-language news broadcaster, said the plane went down in the vicinity of Parand, a city in Tehran province. (Photo by - / IRINN / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT - AFP PHOTO / HO / IRINN" NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED  - NO RESALE - NO ACCESS ISRAEL MEDIA/PERSIAN LANGUAGE TV STATIONS/ OUTSIDE IRAN/ STRICTLY NI ACCESS BBC PERSIAN/ VOA PERSIAN/ MANOTO-1 TV/ IRAN INTERNATIONAL /
FOTO: AFP

O padu ukrajinskog zrakoplova u srijedu ovoga tjedna u Iranu, prilikom kojeg je poginulo 176 ljudi, američki mediji optužili su Iran, a iz iranske vlade izjavili su da se radi o “velikoj laži” i “psihološkoj operaciji američke vlade protiv Irana”. Pentagon i tajne službe gurnuli su američkim medijima informaciju kako su radari detektirali raketu kratkog dometa možda lansiranu s iranskog presretača, te da se vjerojatno radilo o ruskoj raketi zemlja-zrak tipa Tor.

Kanadski premijer Justin Trudeau je nadodao da su mu tajne službe dojavile da se vjerojatno radi o slučajnom raketnom napadu, nakon čega je krenula diskusija oko toga zašto bi Iranci uopće srušili taj zrakoplov. Naime, većina putnika u avionu su bili Iranci, što teoriju o namjernom napadu na zrakoplov čini malo vjerojatnom.

Radilo se o ljudskoj grešci?

Justin Bronk, stručnjak ratnog zrakoplovstva i tehnologije na londonskom Institutu za obranu i sigurnosne studije, tvrdi za The Times da se vjerojatno radilo samo o ljudskoj pogrešci. Bronk tvrdi da su vojnici koji su upravljali raketnim sustavom Tor vjerojatno dulje vrijeme bili u visokom stupnju pripravnosti nakon ubojstva iranskog vojnog zapovjednika Kasema Sulejmanija.

Vojnici su bili iscrpljeni i očekivali su odgovor Washingtona na iransko lansiranje raketa na američke vojnike locirane u Iraku ranije te noći. Bronk smatra da su iranski vojnici jednostavno napravili tragičnu pogrešku. “Kada SAD napadaju zemlje sa zračnom obranom, ti sustavi zračne obrane najčešće su prve mete. Stoga, vojnici su vjerojatno bili prestrašeni. Istovremeno, sigurno su bili prestrašeni ne propustiti napasti potencijalnog neprijatelja u slučaju američkog napada”, tvrdi Bronk.

Lako je zamijeniti civilni za vojni zrakoplov?

No, jedno od otvorenih pitanja je kako su Iranci mogli za civilni zrakoplov pomisliti da je vojni. Bronk ističe da je putnički zrakoplov morao slijediti predodređenu rutu te odašiljati signal koji bi radarskoj opremi trebao signalizirati da se radi o civilnom zrakoplovu, koja mu je pozicija i koje mu je usmjerenje.

The New York Times ističe da raketni sustavi Tor zahtijevaju timove od barem tri do četiri vojnika, no da razlikovanje civilnih od vojnih zrakoplova zahtjeva mnogo vještine i iskustva, što posljedično otvara prostor za pogreške. “Vojnici su imali dovoljno informacija pri ruci kako bi mogli zaključiti da se ne radi o vojnom zrakoplovu. U najmanju ruku, mogli su zaključiti da se radi o poprilično neobičnoj prijetnji koja ne odgovara vojnom zrakoplovu”, zaključuje Bronk.