Nekad je nužno odabrati stranu

Pojavila se priča da Boras i ekipa žele ugurati Fuchsa u rekonstrukciju Vlade jer im se ne sviđa njegov novi zakon

Kako doznaje Telegram, vrhuška Sveučilišta u Zagrebu priželjkuje vidjeti Fuchsa na izlaznim vratima iz Vlade

FOTO: PIXSELL/Ilustracija

Oko nadolazeće rekonstrukcije Vlade, koju je nakon medijskih spekulacija jučer konačno potvrdio premijer Andrej Plenković, neslužbeno se spominju imena sedmero ministara koji imaju najniži koeficijent za odlazak. Među tim imenima dosad se ne spominje ono Radovana Fuchsa, no kako doznaje Telegram, vrhuška Sveučilišta u Zagrebu upravo njega priželjkuje vidjeti na izlaznim vratima iz Vlade.

Ministar znanosti i obrazovanja, kojemu je ovo drugi takav mandat, trenutno pokušava donijeti novi Zakon o znanosti, kojemu se snažno usprotivio Senat Sveučilišta u Zagrebu predvođen rektorom Damirom Borasom i prorektorom Antom Čovićem, u cijelosti odbacivši tekst Fuchsovog zakona.

Na jučerašnjoj sjednici Senata rektor je, pak, izjavio kako će njegova uprava tražiti prijem kod premijera Plenkovića s kojim žele razgovarati o Fuchsovom zakonu. U užim se krugovima oko rektora i prorektora, kako nam kaže nekoliko izvora sa Sveučilišta, može čuti da problematiziranjem Fuchsa Plenkoviću pokušavaju utjecati na to da i on bude među rekonstruiranim ministrima.

Nema razgovora s Ministarstvom

Nakon što je Senat prošloga tjedna na izvanrednoj sjednici u cijelosti odbacio predloženi Fuchsov Zakon o znanosti, ovoga tjedna ponovno su se redovno sastali, no tema zakona nije izostala. Kako nam kaže nekolicina članova Senata, rektor Boras na kraju je sjednice najavio da će on i njegovi najbliži suradnici tražiti prijem kod premijera Plenkovića jer s njim žele razgovarati o zakonu kojega predlaže Fuchs. Na Senatu se od čelnog čovjeka Sveučilišta moglo čuti, prenose nam sudionici, da s Ministarstvom o zakonu više ne mogu razgovarati jer je zakon posve neprihvatljiv.

U užim sveučilišnim krugovima, kako također doznajemo, rektor i njegovi suradnici puno su izravniji pa se govori o tome da Fuchs zbog zakona zapravo mora otići i da je to poruka koju žele prenijeti Plenkoviću. Istaknimo ovdje kako članovi uprave Sveučilišta, ponajprije prorektor Ante Čović, vrlo otvoreno i vrlo javno problematiziraju ne samo Fuchsa, već i samog Plenkovića.

Čović krivi Plenkovića

Čović je prije nekoliko dana gostovao u jednosatnoj emisiji jedne lokalne televizije i naširoko govorio o fuksarijama, odnosno “raznim trikovima” kojima Fuchs navodno nastoji preveslati cijelu hrvatsku znanstvenu zajednicu donošenjem novog Zakona o znanosti. U toj se emisiji Čović, inače najbliži suradnik rektora Borasa, nije libio udariti samo po Fuchsu, već i po Plenkoviću.

Premijeru, kako je objasnio, zamjera što je iznova dao Fuchsu priliku da dođe na čelo resora znanosti i obrazovanja, nakon što je prije desetak godina u vladi Jadranke Kosor poražen u pokušaju donošenja paketa visokoobrazovnih i znanstvenih zakona. Situaciju s Fuchsom kao ministrom, Čović slikovito uspoređuje s kokošinjcem, kokošima i lisicama.

“Možda Fuchs uopće nije kriv. Ako vi ostavite kokošinjac otvoren, dođe lisica i pokolje kokoši, onda je kriv onaj koji je ostavio otvoren kokošinjac. Dakle, krivnja ipak ide na Vladu, na mandatara koji je uopće dopustio da se Fuchs drugi put pojavi u toj ulozi, a kad se već pojavio, da siluje naciju na isti način na koji je to radio prije 10 godina. To je jedan oblik zlostavljanja akademske zajednice i građana i ta odgovornost ide na premijera”, jasan je bio Čović.

Hladan odnos prema rektoru

Koliko će iz vrha uprave Sveučilišta biti uspješni u namjeri dolaska do premijera i iznošenja svojih žalopojki, ostaje otvorenim pitanjima. Međutim, posljednje se dvije godine u akademskim kuloarima govori o nesklonosti premijera prema rektoru Borasu i njegovim suradnicima zbog epizode u kojoj je u srpnju 2020. dubiozno suspendirana i smijenjena tadašnja dekanica Filozofskog fakulteta Vesna Vlahović-Štetić. Podsjetimo, smijenjena je bez ikakve rasprave na Senatu tijekom dopisne sjednice, zbog čega je uslijedio novi val nezadovoljstva na Filozofskom te prosvjedi pred Sveučilištem i Vladom.

Sveučilište u Zagrebu, odnosno njegov Senat, jedino je od javnih sveučilišta koje je u cijelosti odbacilo priređen prijedlog novog Zakona o znanosti. Među zaposlenicima hrvatskih sveučilišta ovih se dana širi i nepotpisani mail koji upućuje na web-stranicu u cijelosti posvećenu Radovanu Fuchsu i njegovim (prošlim i aktualnim) zakonskim rješenjima. Stranica je, kako smo kratko provjerili, otvorena 19. ožujka, taman pred sveučilišno odbijanje zakona, i ima jednog administratora koji unosi tekstove, u nekima od njih zazivajući studentske štrajkove i blokade.