Nekad je nužno odabrati stranu

Policajac je dobivao plaću, ali mu nisu dali da radi. Pa je tužio državu i sad će dobiti odštetu

Gotovo punih pet godina gospodin Laušin sjedio je u uredu u Policijskoj upravi istarskoj ne radeći ništa

FOTO: screenshot HRT

Gotovo punih pet godina policajac Josip Laušin sjedio je u uredu u Policijskoj upravi istarskoj ne radeći ništa. Iako je primao plaću, nije dobivao baš nikakve radne zadatke. Tvrdeći da ga se time ponižava, gospodin Laušin tužio je državu. Prema najnovijoj presudi Općinskog suda u Puli trebao bi dobiti 20 tisuća kuna odštete za posljednjih devet mjeseci šikaniranja.

Već mu je ranije dosuđeno deset tisuća kuna odštete. Naime, u veljači. Josip Laušin smijenjen je s mjesta načelnika Operativno-komunikacijskog centra Policijske uprave istarske. Dobiva rješenje kojim ga se raspoređuje na radno mjesto policijskog službenika za javni red i mir. Isti dan dobiva i novo rješenje o plaći. Nižoj, naravno.

Na ta rješenja gospodin Laušin ulaže žalbe. U travnju 2017. Odbor za državnu službu oba rješenja poništava. Kako i do tada, zbog uloženih žalbi, rješenja nisu bila pravomoćna, Laušin je, zapravo, formalno i dalje bio načelnik OKC-a. I trebao je imati načelničku plaću. No, čitavo vrijeme mu nisu dozvolili da izvršava načelničke zadatke. U međuvremenu je gospodin Laušin sudskim putem dobio razliku u plaći, a sada i odštetu za besposleno sjedenje.

Laušin: ‘Oduzeto mi je pravo na rad’

“Nije mi bilo dozvoljeno da koristim svoj stari ured. Nisam sudjelovao ni u aktivnostima koje su mi kao načelniku pripadale u PU istarskoj. Zapravo mi je bilo oduzeto pravo na rad”, naveo je u tužbi Josip Laušin naglašavajući kako to nije bio prvi put da je doživio poniženje na poslu. Još 2016. dobio je prvu nepravomoćnu presudu u svoju korist zbog istog takvog odnosa. Dosuđeno mu je deset tisuća kuna, no proces još nije pravomćno okončan. A Laušinova agonija se nastavila.

“Profesionalac, koji je cijeli svoj profesionalni vijek od gotovo 30 godina u policiji, sada se opetovano tretira kao komad uredske opreme, bez funkcije, bez smisla. To je mobing. Nema obrazloženja ni opravdanja za takvo postupanje, za šikaniranje i ponižavanje”, tvrdio je Laušin u tužbi.

Na jednom radnom mjestu dva službenika

No, predstavnici države na sudu su tvrdili kako je MUP sve radio po zakonu. Sva imenovanja provođena su po vrijedećim organizacijskim propisima. Tako je bilo s novim Zakonom o policiji, koji je donesen krajem 2012., te Uredbom o unutarnjem ustrojstvu MUP-a. Nakon što su donijeta nova pravila, otvorila se mogućnost za nova imenovanja, dok su stari policijski šefovi imali pravo ostati na svojim radnim mjestima do novog imenovanja.

No, mnogi od njih su se žalili, pa se nerijetko, nakon što su premještaji poništeni, događalo da na jednom radnom mjestu budu dva policijska službenika. Tako je bilo i u Laušinovom slučaju. Naime, na internom natječaju nije uspio zadržati poziciju šefa OKC-a, no rješenje o rasporedu na niže radno mjesto nikada nije postalo pravomoćno. Zato je i PU istarska formalno imala dva načelnika OKC-a.

Nisu reagirali ni državni tajnik, ni glavni ravnatelj

Tek kada je u travnju 2017. Odbor za državnu službu poništio i rješenje tog drugog policijskog načelnika, cijeli postupak vraćen je na početak. U prosincu 2017. provodi se novi interni natječaj na kojem pobjeđuje Laušin. Rješenje za načelnika OCK-a dobija u veljači prošle godine. No, do tada ga se, kaže Laušin, i dalje ozbiljno ponižavalo. Ignorirala su se njegova upozorenja da je njegovo rješenje o premještaju na nižu poziciju poništeno.

“O svemu sam odmah obavijestio i državnog tajnika i glavnog ravnatelja policije. Ali ni tada se ništa nije pomaknulo. Upozoravao sam tadašnjeg načelnika PU istarske Dragutina Cestara da ne mogu raditi jer nemam uredno rješenje, no on mi je odbijao dati bilo što napismeno. Samo mi je rekao da očekuje od mene da radima poslove na koje sam raspoređen. Ta njegova riječ nije vrijedila ništa. Morao sam dobiti pisani nalog”, objašnjavao je na sudu Laušin. Dodao je kako ga je posebno pogodilo što je, i nakon ukidanja rješenja kojim je postavljen na nižu poziciju, dobio nižu plaću iako to nije bilo po zakonu.

Nova pisma ministru i premijeru

Ponovno je pisao svim nadređenima, te ministru, pa i premijeru. Ništa se, kaže, nije događalo iako je nezakonitost bila očita. Zbog svega je, kaže, osjećao maksimalnu nesigurnost. Kolege na poslu su ga izbjegavale. Nisu htjeli biti viđeni u društvu s osobom s kojom načelnik ima problem. Privatno su, doduše, razgovarali s njim. On je postajao nervozan. I kod kuće, ispričao je sudu, nije bio raspoložen.

“Nisam osoba koja voli pričati o svojim osobnim stvarima. Upravo suprotno, ja sam osoba na koju se drugi oslanjaju. Nadao sam se da će se nešto promijeniti nakon promjene struktura u MUP-u, ali nije, pa sam se osjećao potpuno bespomoćan. U prvom navratu, 2012., bilo je još nekoliko načelnika koji su se našli u istoj situaciji, no u drugom navratu to se dogodilo samo meni”, dodao je Laušin.

Odluka suda: ‘Policajac je bio ponižavan’

I nekoliko Laušinovih kolega na sudu je potvrdilo koliko mu je teško padala situacija u kojoj se našao. Strepio je da, ukoliko ne dobije uredno rješenje o rasporedu, ne završi “na raspolaganju Vladi”, ili pak u nekom drugom gradu. Ako ni Vlada ne bi našla neko radno mjesto za njega, mogao je dobiti i otkaz, objasnili su.

I sud je na kraju zaključio da je Laušin doista bio ponižavan, jer niti je dobivao radne zadatke, niti je rješavan njegov radni status i zato mu je dosuđena odšteta od 20 tisuća kuna.