Policija češlja još jedan posao pritvorenog varaždinskog HDZ-ovca: kako je dobio sanaciju riječke eko-bombe?

Gotićeva tvrtka je na ponovljenom natječaju dobila posao čišćenja eko-bombe pokraj Rijeke

FOTO: E-Varaždin / Pixsell

I dalje cure detalji najnovije akcije Ureda europskog tužiteljstva (EPPO) u kojoj su uhićeni direktor GK grupe Robert Gotić, bivši direktor Varkoma Željko Bunić i Stjepan Ptiček, bivši direktor Coninga. Povezuje ih se s malverzacijama oko dogradnje varaždinskog pročistača otpadnih voda vrijednim više od 260 milijuna kuna: sumnja se da je poduzetnik Gotić natječaj dobio podmićivanjem direktora Bunića.

No, ovo nije jedini natječaj koji je Gotić dobio, a za koji su istražitelji zainteresirani. Telegramov izvor u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) tvrdi kako zaposlenici jučer nisu mogli obavljati svakodnevni posao jer informatički sustav nije dostupan zbog presnimavanja podataka i izuzimanja dokumentacije. Kako je prvi objavio RTL, u fokusu je natječaj za sanaciju jame Sovjak vrijedan 375 milijuna kuna. Sanaciju je, naime, u konzorciju, također osvojila Gotićeva tvrtka.

Ekološka bomba pokraj Rijeke

U krškoj vrtači, nadomak obiteljskih kuća u općini Viškovo pored Rijeke, pliva ekološka bomba. U periodu od pedesetih do devedesetih godina u jamu Sovjak odloženo je, procjenjuje se, oko 250 tisuća kubika industrijskog otpada; najviše kiselog mulja iz riječke rafinerije, otpadnog katrana i pogonskih ulja iz brodogradilišta.

Tridesetak godina mještani čekaju na sanaciju. To bi se u sljedećih nekoliko godina konačno trebalo dogoditi, zahvaljujući prvenstveno novcu Europske unije. Projektom je predviđeno 85% bespovratnih sredstava, a ukupna vrijednost iznosi oko 390 milijuna kuna. No, prvi natječaj raspisan 2019. godine propao je.

Nije bilo valjanih ponuda

Procijenjena vrijednost sanacije u prvom natječaju bila je 270 milijuna kuna bez PDV-a. Zainteresirana su bila četiri konzorcija, odnosno tvrtke: zajednica ponuditelja na čelu s Gotićevom GK grupom, potom slovensko-češko-hrvatski konzorcij kojeg je predvodila tvrtka Kostak iz Krškog; hrvatska tvrtka C.I.A.K. i francuska Valgo SA. Nijedna nije zadovoljila propozicije.

Tvrtka C.I.A.K. nije dostavila jamstvo, pa je odmah eliminirana. Ostali konzorciji i tvrtke redom nisu ispunili uvjete tehničke i stručne sposobnosti (bilo je riječ, uglavnom, o začkoljicama vezanim za odgovarajuće kvalifikacije stručnjaka). Osim toga, ostale ponude – izuzev GK grupe – premašivale su procijenjenu vrijednost posla. Stoga je natječaj poništen.

Samo Gotićeva ponuda valjana

U drugom pokušaju, akteri natječaja gotovo su isti (C.I.A.K. se nije ponovno javio), cijene poprilično različite, ali ovaj put samo je ponuda konzorcija na čelu s Gotićevom GK grupom bila ocijenjena kao valjana; iako je u ponovljenom natječaju ponudila cijenu 30 milijuna kuna višu od procijenjene, bez PDV-a.

Kako je vidljivo iz zapisnika o pregledu ponuda, Gotićev konzorcij, kao i onaj predvođen slovenskim Kostakom te francuska tvrtka Valgo SA zadovoljili su tehničke i stručne uvjete. No, Kostak je ponudio cijenu od 488 milijuna kuna bez PDV-a, francuska tvrtka 515 milijuna, a GK grupa osjetno manje – 300 milijuna kuna, no i dalje iznad predviđenog iznosa.

Tražili Ćorića dodatna sredstva

Iz odluke Vlade s kraja prošle godine, koja daje suglasnost financijski teškim odlukama Upravnog odbora Fonda, vidljivo je kako se pronašao novac: FZOEU je tijekom pregleda ponuda od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, kojem je tada na čelu bio Tomislav Ćorić, zatražio – i dobio – dodatna sredstva koja su omogućila odabir GK grupe.

Naime, prema Zakonu o javnoj nabavi, naručitelj može prihvatiti i skuplju ponudu od procijenjene, ako osigura dodatna sredstva. Fond je zatražio od Ćorićevog ministarstva očitovanje mogu li osigurati 85% dodatnih sredstava (29 milijuna kuna bez PDV-a). To im je odobreno, a razliku od 15% novca koji je nedostajao u planu podmirio je Fond iz vlastitih sredstava. Dan nakon pozitivnog očitovanja ministarstva, povjerenstvo za pregled ponuda zaključilo je kako je ponuda konzorcija GK grupe prihvatljiva.

Fond: Pratimo razvoj situacije

Ugovor je sklopljen tek krajem prošle godine, jer se čekao trenutak pravomoćnosti odluke o odabiru, a početni radovi na sanaciji jame Sovjak su u tijeku (istražni radovi i projektiranje). Direktor glavnog izvođača, Robert Gotić, kao što znamo, upravo ima pravosudnih problema zbog sumnji u podmićivanje.

Iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u kojem istražitelji upravo pretresaju dokumentaciju tog natječaja, odgovorili su kako je GK grupa samo jedna od tvrtki koja je u postupku odabrana kao izvođač. “Što se tiče privođenja direktora navedene tvrtke, pratimo razvoj situacije, no u ovom trenutku nismo u mogućnosti dati detaljnije informacije”, rekli su iz Fonda za Telegram.