Policija opet istražuje muljaže u Uljaniku i 3. maju, sumnjaju da je bivša uprava izvukla još milijardu i pol kuna

Članovi bivše uprave terete se da su zlorabili državne potpore, varali na edukacijama, preplaćivali konzultante...

26.03.2019., Pula - Priveden Gianni Rossanda, bivsi predsjednik Uprave Uljanika.
Photo: Dusko Marusic /PIXSELL
FOTO: Dusko Marusic /PIXSELL

Protiv bivše uprave brodogradilišta Uljanik podnijeta je nova kaznena prijava koja njezine članove tereti za još 26 kaznenih djela kojima je su Uljanik i riječki 3. maj koji je u njegovom vlasništvu oštećeni za više od milijardu i pol kuna.

Do sada je protiv bivše uprave Uljanika na čelu s Giannijem Rossandom, Marinkom Brgićem i Veljkom Grbcem već podignuta jedna optužnica koja ukupno 12 osumnjičenih tereti za 900 milijuna kuna štete. Sada stižu nove optužbe.

Kako se izvlačio novac?

Riječ je o sumnjama u malverzacije tijekom organizacije, provođenja i naplate raznih obuka zaposlenika brodogradilište u Rijeci i drugih društava iz grupe Uljanik, te angažiranja i plaćanja konzultanata za potrebe Uljanika što je išlo na teret 3. maja.

Sumnjiva je, tvrde istražitelji i realizacija Programa restrukturiranja obveznih dokapitalizacija i utroška sredstava dokapitalizacije, nabave, plaćanja i davanja na korištenje računalne opreme i licenci te implementacije informacijskog sustava u 3. maju. Navodno se novac izvlačio i preko pozajmica koje je 3. maj davao Uljaniku iz sredstava državnih potpora.

Varali su i državu?

Nezakonito su se, stoji u kaznenoj prijavi, sredstva 3. maja prikazivala kao depozit za osiguranje obveza koje je imao Uljanik, a taj isti novac koristio se za ugovaranja i plaćanja izrade projektne i radioničke dokumentacije za gradnje. To je uprava Uljanika učinila iako je 3. maj te iste obveze već sam platio kroz paušalne mjesečne iznose.

Sumnja se da je ovim novim kaznenim djelima brodogradilište 3. maj oštećeno za više od 900 milijuna kuna, dok je Republika Hrvatska koja je davala potpore za restrukturiranje ta dva brodogradilišta oštećena za više od 100 milijuna kuna.

Vlastiti novac nisu ulagali

Dodatno je Republici Hrvatskoj, navodi se u kaznenoj prijavi, kao nositeljici 60 posto ukupnih troškova restrukturiranja brodogradilišta u Rijeci, pričinjena šteta i lažnim prikazivanjem izvršenja vlastitog doprinosa trgovačkih društava iz sastava Uljanik grupe.

Naime, ona su trebala sudjelovati u restrukturiranju s 40 posto ukupnih troškova, no to se, utvrdili su sada istražitelji, nije dogodilo.

Zaradili na štetu 3. maja?

Na teret se upravi Uljanika stavlja i manipuliranje s izvještajima koje su trebali poslati Ministarstvu gospodarstva o novcu utrošenom iz sredstava državnih potpora, kao i o Uljanikovoj kupnji dionica.

Još se sumnja da 2014. godine 3. maj nije Uljaniku ispostavio sve fakture za izgrađeni brod, točnije da nisu tražili da im se plate prekovremeni sati i dodatni radovi kojih je bilo. Na tome je 3. maj navodno oštećen za 14,5 milijuna kuna, dok je Uljaniku, stoji u kaznenoj prijavi, u tom iznosu pribavljena nezakonita korist.