Policija istražuje što se dogodilo u Slavonskom Brodu, počelo se raditi na spajanju na crpilište Sikirevci

Voda se u slavonskobrodskom vodocrpilištu od subote ne može koristiti

31.03.2018., Slavonski Brod - Gradjani stoje u redu za pitku vodu koja se dovozi u cisternama. Voda u gradskom vodovodu zagadjena je ugljikovodicima u visini od 700 jedinica a dozvoljeno je svega 40. Photo: Ivica Galovic/ PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas počinju radovi na spajanju javnoga vodoopskrbnog sustava Slavonski Brod na crpilište Sikirevci kako bi se riješio problem opskrbe pitkom vodom Slavonskog Broda i okolnih općina, jer je od subote voda u slavonskobrodskom vodocrpilištu onečišćena ugljikovodicima te se ne može koristiti ni nakon prokuhavanja.

Premijer Andrej Plenković u subotu je najavio da će se učiniti sve kako bi se brzo realiziralo spajanje tog grada na sustav vodocrpilišta u Sikirevicma. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike izdat će posebne dozvole, krenut će se ubrzano s potrebnim radovima kako bi se sustav spojio, istaknuo je premijer nakon zajedničke sjednice Stožera Civilne zaštite Brodsko-posavske županije i Grada Slavonskog Broda zbog onečišćenja vode na vodocrpilištu u tom gradu.

Policija istražuje onečišćenje

Spoj dvaju sustava trebao bi biti uspostavljen za 10 do 15 dana. Premijer je poručio da treba detaljno istražiti uzrok zagađenja bunara na vodocrpilištu Jelas. Gradonačelnik Mirko Duspara onečišćenje vode povezuje s ekološkim incidentom koji se dogodio u srijedu kada je tijekom tlačnog ispitivanja dijela produktovoda od rafinerije u Bosanskom Brodu do Slobodnice došlo do istjecanja naftnih derivata.

Policijska uprava Brodsko-posavska izvijestila je sinoć da prikuplja podatke i istražuje ekološki incident koji se dogodio 28. ožujka na zapadnom ulasku u Slavonski Brod, a istragu provodi u konzultaciji s Državnim odvjetništvom.

Građane opskrbljuju cisterne

Tvrtka Crodux energetika ispitivala je ispravnost naftnog produktovoda koji vodi prema rafineriji nafte u Bosanskom Brodu. Radovi na produktovodu su počeli nakon što je Vlada s BiH i rafinerijom nafte u Bosanskom Brodu dogovorila proces plinofikacije koji bi trebao pomoći da se ubrza modernizacija te rafinerije i spriječi zagađenje zraka u Slavonskom Brodu.

Tvrtka Crodux energetika koja je provodila radove na cjevovodu tvrdi da je istekla količina od 150 do 200 litara naftnih derivata i da ta količina nije mogla zagaditi vodu slavonskobrodskog vodocrpilišta. Građane vodom opskrbljuje 13 cisterni, a spremnici su postavljeni u sve mjesne odbore. Gradonačelnik Duspara jutros je gostovao na N1 te je rekao da će se na trajno rješenje malo pričekati.

“Vidjet ćemo koliko je vremena potrebno da se to spoji. No, to je premala količina vode iz Sikirevaca. Mora se naći rješenje koje ne može biti riješeno preko noći. Građane molim za malo strpljenje, vode će biti. Vode ima, jedino što neki građani moraju ići i kilometar ili dva do cisterne”, rekao je.