Policija kaže da su uhitili 12 ljudi za koje misle da su nekako povezani s napadima u Londonu; javila se i May

Britanska premijerka u obraćanju javnosti kaže da je 'sad bilo dosta'

Policija je privela četiri žene iz stambenog bloka u Barkingu u istočnom Londonu, javlja Reuters, a dosad je uhićeno 12 osoba nakon terorističkog napada u središtu grada, prenio je BBC pozivajući se na Scotland Yard koji nastavlja pretraživanje stanova. Policija je isprva pretražila zgradu na adresi na kojoj je bio prijavljen jedan od trojice napadača koji su u subotu navečer ubili sedam osoba kod London Bridga, javlja Sky News.

Televizija je prenijela da je policija raciju počela u 7 ujutro po mjesnom vremenu. Pozivajući se na očevice, Reuters je prenio da je policija bila teško naoružana i da je opkolila blok zgrada te se čula pucnjava tijekom operacije. Očevici su rekli da je policija izvela kontrolirane eksplozije prije ulaska u zgradu. Četiri žene kojima pokrivenih lica napustile su zgradu i policijskim vozilom odvedene su, javlja fotograf agencije Reuters.

Oglasila se i britanska premijerka

Britanska premijerka Theresa May ranije je ispred svog londonskog ureda održala konferenciju za medije vezanu uz jučerašnji napad u Londonu. Oštro je osudila islamski ekstremizam, te predložila antiteroristički plan u četiri točke. Nakon bombaškog napada na nedavnom koncertu Ariane Grande u Manchesteru, premijerka u svojim izjavama nije koristila pojam “islamski ekstremizam”, ali sada je njezina retorika bila mnogo direktnija i stroža.

“Moramo onemogućiti sigurne zone za ekstremiste, te utvrditi superiornost britanskih društvenih vrijednosti”, poručila je May. Iako načelnica metropolitanske policije Cressida Dick još nije obznanila identitete i etničku pripadnost trojice poginulih napadača, premijerka je odlučila okriviti islamske ekstremiste. “Teorizam uzgaja terorizam”, komentirala je premijerka.

May predlaže antiteroristički plan u četiri točke

U zadnja 73 dana, Velika Britanija je imala tri teroristička napada. Nisu direktno povezani, ali očito je da ekstremisti kopiraju jedni od drugih. May tvrdi da se protiv terorizma nije dovoljno boriti vojnom silom, potrebno je boriti se protiv ideologije mržnje koja stvara terorizam, stoga treba ukloniti sigurne zone za ekstremiste. Osobe koje bi se mogle prikloniti ekstremizmu moraju biti uvjerene kako su pluralističke vrijednosti britanskog društva superiornije od mržnje koju promoviraju propovjednici.

Njezina druga točka fokusirana je na internet i uklanjanje online sigurnih zona za promoviranje i dogovaranje terorističkih aktivnosti. Premijerka smatra kako je za takav pothvat potrebna međudržavna suradnja, jer su internet kompanije osigurale previše mjesta za djelovanje ekstremista. Treća točka nadovezuje se na drugu, i prebacuje akcijski plan iz virtualnog u stvarni svijet. Potrebno je identificirati ekstremizam unutar zajednice, što bi moglo dovesti i do neugodnih situacija, a smatra da je nužno otvoriti segregirane zajednice.

U četvrtoj točki, May se zalaže za strože zatvorske kazne svima onima koji su osuđeni za zločine povezane uz terorizam, čak i ako je riječ o manje ozbiljnim zločinima. “Priznajmo, bili smo pretolerantni prema ekstremizmu u našoj zemlji”, rekla je May, te zaključila da je “sad stvarno bilo dosta”. Premijerka je u svojem govoru također pohvalila profesionalnost policije, učinkovitost hitnih služni i hrabrost svih onih koji su pomagali ozlijeđenima u londonskom napadu.