Policija je na Hvaru uhvatila tipa koji je izlovio četiri kilograma prstaca. Mislio je da će se spasiti ako ih baci u more

Oglušio na zapovijed policajca pa je uhićen uz uporabu sredstava prisile

24.04.2009., Pula - Ispitivanjima Ministarstva poljoprivrede u 2009. godini na vise je podrucja Jadrana utvrdjena cvatnja fitoplanktonskih vrsta koje su uzrocnici pojave biotoksina u skoljkasima i drugim organizmima koji zive na dnu mora, navodi se na internetskim stranicama Ministarstva. Ministarstvo upozorava da posebnu paznju treba obratiti na morska jaja, koja obzirom na nacin prehrane mogu akumulirati biotoksine, a njihova konzumacija moze uzrokovati trovanje ljudi. Prstaci, morske delicije. 
Photo: Dusko Marusic/Vecernji list
FOTO: Pixsell

Zbog protuzakonitog izlova gotovo četiri kilograma prstaca, zakonom zaštićenog školjkaša, policija je u Starom Gradu na Hvaru uhitila 56-godišnjeg muškarca. Iz splitsko-dalmatinske policije u ponedjeljak su naveli kako je pomorska policija u subotu navečer na brodici 56-godišnjaka uočili te školjke, iako je prethodno dio bacio u more.

Pritom se oglušio na zapovijed policajca te je uhićen uz uporabu sredstava prisile. Iz mora su izvučeni odbačeni prstaci ukupne težine od gotovo četiri kilograma.

Kazna zatvora do tri godine

Nakon istrage je protiv 56-godišnjaka podnijeta kaznena prijava zbog uništavanja zaštićenih prirodnih vrijednosti te nezakonitog ribolova. Prstaci, školjka iz porodice dagnji, živi u hridinastim stijenama i većem kamenju, a prilikom njihova vađenja uništava se obala i podmorje za čiji su oporavak potrebne i stotine godina.

Prema Kaznenom zakonu, tko počini kazneno djelo uništavanja zaštićenih prirodnih vrijednosti, odnosno protivno propisima usmrti, uništi, posjeduje, hvata ili uzima jedinku zaštićene svojte životinja, biljaka ili gljiva ili drugu zaštićenu prirodnu vrijednost, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.