Objavljeni detalji mega prevare na koju je nasjelo preko 800 Hrvata. Policija: 'Neki su ulagali stotine tisuća eura'

Uhićena su dvojica vlasnika propale tvrtke za trgovanje kriptovalutama 'BitLucky'

15.11.2023., Rijeka - Policija privodi Luku Burazera, optuzenog za trgovanje kriptovalutama, tj. prevare stotina investitora koji su ukupno ulozili desetke milijuna eura. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL

Primorsko-goranska policija je na konferenciji za novinare iznijela detalje istrage protiv Luke Burazera i Eugena Travalja uhićenih dan ranije pod sumnjom da su prevarili veliki broj građana koji su investirali i trgovali kriptovalutama. Zajedno s njima uhićena je i zaposlenica propale tvrtke za trgovanje kriptovalutama “BitLucky”, potvrdila je policija.

“Nakon višemjesečnog složenog kriminalističkog istraživanja prijevare počinjenog protiv većeg broja građana, osumnjičeno je troje hrvatskih državljana u dobi od 30, 36 i 37 godina. Oni su bili direktor, prokurist i zaposlenica firme na riječkom području. Oni su osumnjičeni da su lažnim prikazivanjem i laganjem u zabludu doveli veći broj klijenata”, rekla je policija na konferenciji za medije.

Policija je potvrdila da se šteta procjenjuje na najmanje 18 i pol milijuna eura. Policija je rekla da su dosad primili 250 kaznenih prijava no sumnjaju da je prevareno više od 800 ljudi. Kažu da im se svaki dan javljaju novi ljudi pa je moguće da će broj prevarenih narasti. Potvrdili su da su pretražili domove i računala osumnjičenih.

‘Kripto ulaganje je složen postupak’

“Ljude su nagovarali na ulaganje. Tako su to organizirali da su se oglašavali, a nakon uplaćivanja novca odnosno kupnje kriptovaluta, oni su nakon nekog vremena plaćali investitorima kako bi ih održali u zabludi. Napravili su ugovore koji nisu bili ništa posebno. S vremenom su taj novac prebacivali na svoje kriptonovčanike, dio novca su vraćali kako bi ih držali u zabludi. Samo istraživanje je započelo podnošenjem prijava građana koji nisu mogli doći do svog novca”, rečeno je iz policije.

Novinari su tražili pojašnjenje kada i gdje su uhićeni Burazer i Travalja. “Uhićeni su jučer ujutro na svojim adresama. Nije bila raspisana tjeralica. Policija ih nije tražila, mi ih tražimo kad skupimo dokaze i završimo izvide”, potvrdili su.

Iz policije su pokušali opravdati zašto su se uhićenja dogodila tek jučer, kažu da ne uhićuju ljude na “temelju zaprimljenih kaznenih prijava”. “Mi ih možemo uhititi kad imamo dovoljan broj dokaza. Onda ih uhitimo i pišemo kaznenu prijavu. Policija mora izvršiti niz izvida da bi dokazala da su oni to napravili. Za većinu laika ulaganje u kriptovalute je složen postupak. Ulažete, nešto na početku zarađujete, onda gubite”, rekli su i dodali da do sada nisu zaprimili ni jednu prijavu za prijetnje od strane uhićenih.

Što će biti s pronađenim novcem?

“Pronađeni su određeni cold walleti i određene naprave koje će se koristiti za daljnje istraživanje. Koliko je novaca na njima i je li uopće novac na njima, jesu li na drugim računima, istraga će dati odgovore. Mi zasad ne možemo reći koliko je novaca ostalo i je li uopće ostalo išta”, rečeno je.

U postupku je utvrđivanje koliko su doista investitori zakinuti. “Kako će se obeštetiti, to je drugo pitanje. Ako ima novaca na računu, onda će se to vratiti. Ako novca nema, oni će u privatnom postupku tražiti novac na ovaj ili onaj način”, rekla je policija.

Na pitanje ima li policija stručnjake koji im uopće mogu pomoći oko ovog slučaja, odgovorili su da “postoji nekoliko stručnjaka koji su prošli edukacije”. “Pronađeni su mediji koji mogu dovesti do kriptovaluta, ali tek se treba istražiti gdje oni vode”, kazali su. Odgovorili su i na pitanje koliko su pojedinačni ulagači ulagali. “Od par tisuća eura do nekoliko stotina tisuća eura”, rekli su iz policije i naglasili da “BitLucky” tvrtka uopće nije registrirana za obavljanje kripto djelatnosti.

Propala kripto tvrtka ‘BitLucky’

Podsjećamo, dvojica uhićenika su vlasnik i prokurist propale tvrtke za trgovanje kriptovalutama “BitLucky”, a u utorak navečer je objavljeno u medijima da ih je uhitila policija i odvela na kriminalističko istraživanje. Uhićeni su u Rijeci, po nalogu riječkog Općinskog državnog odvjetništva, a sumnjiči ih se za prijevaru ulagača u vrijednosti više milijuna eura.

Ulagači tvrtke za trgovanje kriptovalutama “Bitlucky” krajem kolovoza su upozorili da je taj slučaj mjesecima bez pomaka, ističući da je riječ o najvećoj kripto prevari na ovim prostorima. Njima se Burazer posljednji put javio e-mail porukom 18. svibnja, obavještavajući ih da je “tvrtku doveo u stanje krize”. Otada mu se izgubio svaki trag, ali je 30. srpnja dao intervju Jutarnjem listu, u kojem je odbacio optužbe, ali nije otkrio svoju lokaciju.