Policija otkrila niz nevjerojatnih malverzacija u brodogradilištu na Korčuli. Tvrde da je vlasnik izvukao 3,2 milijuna kuna

Telegram doznaje da se radi o poduzetniku Nandoru Rajšliju koji je pritom i optužen da je na nezakonit način postao vlasnik

Policija Dubrovačke-neretvanske županije utvrdila je malverzacije u Brodogradilištu Leda na Korčuli. Sumnjiče 43-godišnjaka iz Sisačko-moslavačke županije da je oštetio škver za više od 3,2 milijuna kuna. Telegramu je neslužbeno potvrđeno da se radi o poduzetniku Nandoru Rajšliju iz Siska čija se tvrtka Core Management, prema stranici FinInfo, bavi cijelim nizom djelatnosti, mali broj od kojih je izgradnja plovila i briga za njih, pružanje različitih turističkih usluga, promidžba, prodaja nekretnina i proizvodnja ambalaže od drva.

Kako je izvijestila policija, ne navodeći identitet 43-godišnjaka, Rajšli je bio jedini član uprave i osoba ovlaštena za zastupanje brodogradilišta od kraja 2015. do kraja 2019. te je u tom razdoblju “na različite načine otuđio i oštetio imovinu društva kako bi pribavio protupravnu imovinsku korist trgovačkim društvima, obrtima i odvjetničkim društvima s kojim je povezan vlasničkim odnosima, upravljačkim funkcijama i obiteljskim vezama”.

Između ostalog navode kako je na štetu imovine brodogradilišta lažnim računima uplaćivao novac svom i trgovačkom društvu svoje nevjenčane supruge i kako je plaćao račune stranim odvjetnicima sredstvima škvera za usluge drugim tvrtkama. Prodavao je i željezni otpad nastao rezanjem trupa broda u brodogradilištu kao imovinu drugog trgovačkog društva, a usluge brodogradilišta je, tvrde, naplaćivao preko druge dvije tvrtke s kojima je bio vlasnički povezan.

Kako je postao vlasnik Lede?

Rajšli je osumnjičen za kaznena djela zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju, krivotvorenje službene ili poslovne isprave i povreda vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga, te je protiv njega podnesena kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu u Dubrovniku. Kako je pisao Dubrovački dnevnik Rajšli je postao vlasnikom brodogradilišta Lede nakon što je došlo do razlaza između prijašnjih suvlasnika, Nizozemaca Geerta Lucasa van Voorna i Piera Titusa Meindertsa.

Van Voorn je bio ovlašteni zastupnik tvrtke Port Mon Cher, sa sjedištem u Dubrovniku, kojoj je Meindertsova tvrtka Peters Shipyard Adriatic prenijela poslovne udjele u brodogradilištu te su tako postali suvlasnici. Port Mon Cher je kasnije Rajšliju bez naknade prenio vlasništvo nad škverom i kupoprodajni Ugovor je van Voort potpisao kao direktor obje kompanije sa suvlasničkim udjelima. Pier Titus Meinderts o tome ništa nije znao, navodi Dubrovački dnevnik, i pokušao je preko sudova povratiti vlasništvo.

Nizozemski sud je prije više godina presudio u korist Meindersta, ali se situacija odužila u hrvatskom pravosuđu. Prvo je prema nepravomoćnoj presudi Trgovačkog suda u Dubrovniku van Voort imao pravo samostalno zastupati brodogradilište Leda, a nakon žalbi u veljači 2020. Visoki trgovački sud je pravomoćnom presudom Ugovor proglasio ništetnim i naredio povratak škvera u vlasništvo tvrtke Peters Shipyards Adriatic.

Dočekao ga dug

Tijekom tog otegnutog pravosudnog postupka škver je, pod vodstvom Rajšlija, završio u predstečajnoj nagodbi. Meindertsa je dočekao porezni dug od milijun i 200 tisuća kuna, a kako donosi Dubrovački dnevnik, Nizozemac je tražio da se taj dug plati u ratama i da se odblokira račun kako bi se moglo normalizirati poslovanje.

“Posla ima, ali ne možemo raditi, ako nam je blokiran račun. Također, ne možemo dobiti nikakve potpore ni od države, ni od EU-a. Sada nam nakon duge pravosudne trakavice prijeti stečaj, koji je posljedica nesavjesnog rada nezakonitog vlasnika. Provodimo dubinsku analizu poslovanja Nandora Rajšlija, nakon koje ćemo podići kaznene prijave protiv njega kada točno utvrdimo na koji je način oštetio Ledu”, rekla je direktorica brodogradilišta Lena Šegedin Dubrovačkom dnevniku prošle godine.