Policija potvrdila za Telegram: Most na kampusu u Zagrebu bez dozvole prikupljao potpise za referendum

Zbog manjkavih propisa, neće im se dogoditi ništa. 'Neće se moći ni izuzeti tamo prikupljene potpise', objašnjava profesorica Sanja Barić

Telegram je u posjedu fotografije snimljene u srijedu na Sveučilišnom kampusu Borongaj, na kojoj je vidljivo kako volonteri Mosta nezavisnih lista – samo nekoliko dana prije isteka roka za prikupljanje potpisa – ispred tamošnje studentske menze prikupljaju potpise za referendumsku inicijativu oko pandemije. Iako su to morali učiniti u skladu sa Zakonom o referendumu, iz Mosta policiji nisu prijavili punkt na ovom sveučilišnom prostoru. Potvrdili su nam to danas iz PU zagrebačke i time demantirali Nikolu Grmoju koji nam je u četvrtak kazao kako su “sve štandove prijavili policiji”.

Iz PU zagrebačke za Telegram kažu kako nemaju “saznanja o prijavi navedenog punkta za prikupljanje potpisa referendumske inicijative Dosta je”. U fotofinišu prikupljanja potpisa, Most je tako izašao izvan okvira Zakona o referendumu koji propisuje da je organizacijski odbor (referendumske inicijative) pet dana prije početka prikupljanja potpisa dužan nadležnoj policijskoj upravi prijaviti mjesta na kojima će prikupljati potpise. Međutim, iako je nezakonito prikupljao potpise na Sveučilišnom kampusu Borongaj, ustavna stručnjakinja objasnila nam je zašto Most neće biti ni na koji način sankcioniran.

Volonteri ispričali da imaju odobrenje Sveučilišta

Profesor jednog od fakulteta s Kampusa Borongaj, koji nam je u srijedu oko podneva dostavio fotografiju, obratio se volonterima koji su od studenata prikupljali potpise. Tvrdi kako su volonteri bili jako napadni i neugodni. “Pred vratima menze su povlačili studente za rukav i vikali da je to referendum za rušenje Stožera. Pitao sam ih s kojim pravom i zašto politiziraju Sveučilište. Odgovorili su mi da su pitali Sveučilište i da imaju dozvolu Sveučilišta”, ispričao nam je profesor.

Osim što su, dakle, u očitom neskladu sa Zakonom o referendumu, pokušali smo provjeriti i navod volontera o odobrenju Sveučilišta za postavljanje štanda. Javili smo se rektoru Sveučilišta Damiru Borasu koji nam je ovoga puta promptno odgovorio.

Ovu nam je fotografiju, u srijedu oko podneva, dostavio jedan od profesora koji radi na Kampusu

Boras: Sveučilište nije dalo nikakvo odobrenje

“Volonteri političke stranke MOST nezavisnih lista nisu tražili niti dobili dozvolu od Uprave Sveučilišta u Zagrebu, kao ni od Studentskoga centra Sveučilišta u Zagrebu za postavljanje punkta za prikupljanje potpisa ispred studentskoga restorana na Kampusu Borongaj”, kazao je Boras.

Na koji način Most postavlja svoje štandove, jučer smo pitali Nikolu Grmoju, saborskog zastupnika Mosta nezavisnih lista. Rekao nam je da imaju puno štandova i da svaki prijavljuju policiji. “Svaki prijavljujemo policiji, jer prema odluci Ustavnog suda ne moramo čak ni gradu prijavljivati ni bilo kome drugome, samo policiji”, poručio je Grmoja za Telegram.

Nema sankcija bez obzira na kršenje zakona

Pozvao se na odluku Ustavnog suda iz 2018. kojom je definirano da referendumske inicijative ne moraju tražiti odobrenje za svoja potpisna mjesta od jedinica lokalne samouprave, već su ih dužni prijaviti samo policiji. No, današnji odgovor PU zagrebačke potvrđuje da to nisu učinili. Drugim riječima, u borbi za svaki potpis u gustoj završnici, Most je zaobišao i Zakon i odluke Ustavnog suda.

Profesorica ustavnog prava sa Sveučilišta u Rijeci Sanja Barić za Telegram objašnjava zašto Most – uhvaćen u kršenju zakona – ni na koji način neće biti sankcioniran. “Ovo spada u segment manjkave referendumske regulacije i neće im se dogoditi ništa. Osim toga, neće biti moguće ni izuzeti tamo prikupljene potpise jer tko će, osim volontera, znati koji su potpisi tamo uopće prikupljeni”, kaže profesorica. Osim činjenice da na punktu na Kampusu više ne bi smjeli prikupljati potpise nakon što su prokazani, Barić zaključuje kako im se ništa više od toga neće dogoditi.