Policija se konačno javila nakon što ih je mladi glazbenik optužio za brutalnost kod racije; tvrde da su sve napravili okej

Murtić, njegovi prijatelji i jedna prolaznica nakon racije su završili u pritvoru

13.05.2018., Zagreb - Mak Murtic, jazz glazbenik. 

Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zagrebačka policija kasno poslijepodne konačno je reagirala na istup zagrebačkog glazbenika Maka Murtića koji ih je ranije danas optužio za brutalnost. Murtić je na Facebooku tvrdio da je policija prekoračila ovlasti tijekom racije u klubu Funk u subotu navečer. Murtić, njegovi prijatelj Rene Rehak i njegov otac Andrej Rehak nakon racije su završili u pritvoru, a jedan od njih, Rene, navodno je zadobio i ozljede. Murtić je slike ozljeda objavio na Facebooku, ali ih je naknadno uklonio.

Policija je potvrdila da je u subotu ujutro provela raciju u Tkalčeićevoj ulici zajedno sa službenicima Ministarstva financija i Ministarstva rada i mirovinskog sustava. U ugostiteljskom objektu su, kažu, racijom bile obuhvaćene 102 osobe. No, tvrde kako su, nakon što su provjerili sve tvrdnje iz medijskih objava, utvrdili kako nije bilo propusta u policijskom postupanju.

Murtić tvrdi da su ih policajci tukli na cesti

Murtić je ranije na Facebooku napisao kako je do policijske racije došlo u subotu navečer u klubu Funk u Tkalčićevoj ulici u Zagrebu. U klubu je, kaže, bilo više od 25 interventnih policajaca. Murtić je u jednom trenutku otišao na zahod, i to nakon što je bio legitimiran. „Nitko me nije ništa pitao dok sam odlazio na WC i onda je lik banuo unutra i izvukao me van te sam naravno poludio”, napisao je.

Dvojica njegovih prijatelja došla su provjeriti u čemu je problem, napisao je Murtić dalje, nakon čega je počeo sukob u kojem su ih, kako tvrdi, „policajci doslovno tukli na cesti”. Prema Murtiću, sukob je pokušala spriječiti neka njemu nepoznata prolaznica koja je također završila u postaji. Nešto kasnije, Murtić je na Facebooku objavio fotografije na kojima su ozljede koje je u sukobu s policijom dobio njegov prijatelj Rene Rehak. Na slikama su se vidjele ogrebotine na laktu i na vratu ispod čeljusti, no kasnije ih je maknuo s Facebooka.

Otac gledao kako mu napadaju sina

Ranije danas čuli smo se i s Andrejem Rehakom, gospodinom koji je također sudjelovao u sukobu s policijom. On nam je ispričao da je u Funku bio na proslavi 16. rođendana svoje kćeri. Nakon što je proslava završila, ostao je u klubu i tamo su mu se nakon nekog vremena pridružili njegov sin Rene i Mak Murtić. Nedugo nakon toga, u klub je upala interventna policija. U klub je prema procjeni gospodina Rehaka, ušlo 30-ak oklopljenih, interventnih policajaca, koji su prisutnima zapovjedili da svi ostanu na mjestu. “To je bila slika kakve obično povezujete s nekim velikim kriminalnim događajima. Čak ni na filmovima dosad nisam vidio toliko policajaca na jednom mjestu”, rekao nam je Andrej Rehak.

On i dva mladića policajcima su dali osobne iskaznice, i dobili su ih natrag za desetak minuta. Dok su čekali da racija završi, Murtić je ustao sa stolca. Andrej Rehak priznaje da je jedan policajac na početku racije rekao da nitko ne smije napustiti svoje mjesto, ali kaže da u stanju šoka on, a vjerojatno ni Mak, nisu zapamtili tu zapovijed. “Mak je automatski krenuo na WC”, priča nam gospodin Rehak. “Dvojica interventnih policajaca u punoj borbenoj sceni su otišli za njim. Idući tren su ga izveli s rukom savijenom iza leđa, grubo ga gurajući dok se on spoticao”, kaže.

Pritvorena i slučajna prolaznica

Rehak je krenuo za njim, nadajući se da će moći razgovarati s nekim nadležnim za postupke policije. “Želio sam intervenirati kao odraslija osoba, pitati što će biti s Makom”, kaže. “Ustao sam sa stolca, kada mi je jedan policajac vrlo grubo zapovjedio da sjednem. Odgovorio sam mu da nisam policajac i njegovu zapovijed ne mogu poslušati.” Policajci su ga na to zgrabili i izvukli van. Isto se dogodilo i njegovom sinu Reneu koji je krenuo za njim. Andreju Rehaku policajci su na ruke stavili lisičine, ali njegov sin se otimao pa je policajcima trebalo neko vrijeme da ga svladaju.

Za to vrijeme se u gužvu uplela i djevojka, slučajna prolaznica, koja je pokušala pomoći njegovom sinu. Povikala je policajcima da ga puste, na što su priveli i nju. “Vukli su je po stepenicama, njih dvojica ili trojica su je hvatali, čupali za odjeću i dijelove tijela, dok je ona bila u očitom šoku”, priča nam gospodin Rehak. Svo četvero su ih strpali u maricu i dovezli u policijsku stanicu. Neugodnosti su se nastavile i tamo. “Pitao sam ima li nekog nadležnog s kim bih mogao razgovarati”, kaže Rehak. “Jedan od policajaca koji su tamo stajali i pušili kolegi je povikao da zatvori vrata tako da me ne moraju slušati.”

Ostatak noći proveli su u mračnoj ćeliji. Andrej Rehak kaže da je tijekom privođenja ozlijeđen, i da još uvijek osjeća bolove. Sumnja da mu je napuklo rebro pa će morati na pregled. Policajce je upozorio na ozljedu, ali kaže da ga nitko nije doživljavao. Iz pritvora su pušteni u zoru. “Dobio sam papir na kojem piše da me se po nekim člancima zakona tereti za remećenje javnog reda i mira. Naravno, obratit ću se odvjetniku i vidjeti kakve su mi mogućnosti”, zaključuje Andrej Rehak.

Evo što na sve kaže zagrebačka policija

Osim što misle da je sve odrađeno po pravilima, iz policije su danas rekli i kako su tijekom te racije utvrdili osam prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, dva prekršaja iz Zakona o suzbijanju zloporabe opojnih droga te jedan prekršaj iz Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom.

Šest osoba su priveli i to tri muškarca i ženu jer su remetili javni red i mir, dok je kod dvojice muškaraca pronađena droga. “Nad tri osobe, 19-godišnjakom i 53-godišnjakom, te 30-godišnjakinjom uporabljena su sredstva prisile”, navodi se u priopćenju Policijske uprave zagrebačke. Ove osobe oglušile su se na naredbe policije, a bilo je potrebno savladati njihov otpor i spriječiti mogući bijeg, dodaju.

Nije bilo ozljeda ni policijske brutalnosti

Iz policije kažu kako je liječnik, koji je privedene goste pregledao nakon privođenja, utvrdio kako nemaju vanjskih ozljeda, a nitko se nije žalio ni na bolove. Kažu i kako je za ogrebotinu na laktu kod jednog od njih utvrđeno da je starijeg postanka, odnosno da je od ranije.

“Za javnost je potrebno pojasniti da je racija kriminalističko-taktička radnja kojom se privremeno ograničava sloboda kretanja kako bi se pronašli počinitelji kaznenih djela, osobe za kojima se traga, ali ujedno i da se spriječe sva protupravna ponašanja. Prilikom provođenja racije policijski službenici imaju ovlast građanima davati upozorenja i naredbe te su građani dužni postupati po tim upozorenjima i naredbama, posebice kada se u jednom prostoru nalazi veći broj osoba koje su racijom obuhvaćene”, objašnjavaju iz PU zagrebačke.