Policija uhićene direktore sumnjiči za štetu od 1,2 milijarde kuna; evo što se još danas događalo oko afere Uljanik

DORH je ispitao 12 jučer uhićenih šefova, sudac istrage sutra odlučuje o istražnom zatvoru

Nakon što je jučer eskalirala afera Uljanik, kad je uhićeno 12 bivših i aktualnih šefova Uljanika i 3. maja, svi oni danas su ispitani u DORH-u, nakon čega je odlučeno da devet od 12 uhićenih ostaje u pritvoru. Sudac istrage sutra bi trebao odlučiti hoće li im odrediti istražni zatvor.

Pojavile su se i brojne teorije o tome zašto je ova akcija počela tek sada, a odvjetnik jednog od uhićenih danas je izašao s tvrdnjom da u Uljaniku nije bilo „isisavanja novca”, već da je unutar sustava Uljanika došlo do poslova koji su oštetili neku od tvrtaka unutar sustava Uljanik. S druge strane, ministri koje su novinari ispitivali o sudbini brodogradilišta bili su oprezno neodređeni pa još ne znamo hoće li Uljanik u stečaj. Evo kratkog pregleda današnjih događaja.

1. Što se, ukratko, dogodilo jučer?

U akciji koja je počela jučer u 6:30 ujutro, i u kojoj je sudjelovalo više od stotinu policajaca, uhićeno je 12 bivših šefova u Uljaniku i 3. maju. Iz policije su rekli kako se složeno istraživanje oko mogućih nezakonitosti u grupi Uljanik navodno provodi već mjesecima. Smjesta su počele špekulacije o mogućnosti da tvrtka ode u stečaj, a vlast i opozicija za takvu mogućnost požurili su okriviti one druge. Radnici su za to vrijeme i dalje štrajkali, čekajući da doznaju kakva će im biti sudbina. Više o jučerašnjim događanjima možete pročitati ovdje.

2. Tko je danas ispitan na DORH-u?

Uhićeni u aferi Uljanik nakon ispitivanja u policiji noć su proveli u policijskom pritvoru, a nešto prije 9 sati počeli su ih dovoditi na ispitivanje u Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci. Ispitivanje svih 12 osumnjičenih trajalo je do 14 sati, kada su vraćeni u pritvor. Pred suca istrage trebali bi izaći sutra ujutro.

Jučer su privedeni bivši predsjednik Uprave Uljanik grupe Gianni Rossanda, još jedan bivši predsjednik Uprave Uljanik grupe Anton Brajković, bivši članovi Uprave Marinko Brgić i Veljko Grbac, predsjednik Uprave 3. maja Maksimilijan Percan, direktor Uljanik plovidbe Dragutin Pavletić, direktor Uljanik Shipmanagmenta Darko Šorc, bivši direktor Uljanik Brodogradilišta Silvan Kranjc, direktor Uljanik Pomorstva za usluge Elvis Pahljina, bivši direktor Uljanik Brodogradilišta Eduard Milovan, te bivši direktori 3. maja Zdravko Pliško i Domagoj Klarić.

3. Što je o nepravilnostima u Uljaniku objavio MUP?

MUP je jučer objavio da se uhićene sumnjiči za šest kaznenih djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i jednu subvencijsku prijevaru kojima je počinjena materijalna šteta veća od 1,2 milijarde kuna. Danas je pojašnjeno da se sumnja kako su ta kaznena djela počinjena „prilikom poslovnih događaja, odnosno dogovaranja prethodnih uvjeta za gradnju četiri broda, ugovaranje njihove gradnje, zaključenje raznih ugovora i sporazuma o načinu financiranja gradnje, određivanju i naplati prodajne cijene brodova i njihovu predaju u vlasništvo kupcima.”

Gradnje navedenih brodova ugovorene su 2010. godine, a oni su isporučivani 2011., 2012., 2013. i 2016. Cijena naplaćena kupcima nije bila utemljena na procjeni troškova gradnje nego na znatno nižoj procjeni prosječne cijene takvih brodova, čime je Uljanik oštećen. Čak ni takva, preniska cijena, nije naplaćena u potpunosti, nego su pod račun uzimane dionice kupaca brodova, čime je preuzeta i otplata kredita kojima su te kompanije plaćale naručene brodove.

MUP je istraživao i nepravilnosti u 3. maju. Došli su do zaključka da je riječko brodogradilište za Uljanik izvodilo radove na brodovima, za što su direktori i članovi nadzornih odbora 3. maja kao naplatu prihvatili udjele u gore spomenutim dionicama. Osim toga, 3. maj i Uljanik grupa muljali su sa državnim potporama za izgradnju brodova i koristili ih za otplatu kredita cijele kompanije, za što potpore ne služe.

Na kraju, 3. maj je od Uljanik grupe tobože kupio postrojenje, tzv. panel liniju, što je prikazano kao investicija u restrukturiranje, mada je postrojenje zapravo kupljeno ranije za sasvim drugu namjenu. Uljanik grupa je tako „zarađenim” novcem zatvorila obveze po zadužnici i kredit HBOR-u.

4. Što kažu odvjetnici uhićenih?

Jučer i danas u medijima je izrazito prisutan Anto Nobilo, odvjetnik bivšeg predsjednika uprave Uljanika Rossande. Nobilo je nakon ispitivanja njegovog klijenta u DORH-u izjavio da nikoga od osumnjičenih ne terete da su uzeli “niti jednu kunu u vlastiti džep” te da u slučaju Uljanik nema isisavanja novca. “Radi se o kaznenim djelima gdje se tvrdi da je unutar sustava Uljanik došlo do poslova koji su oštetili neku od tvrtaka unutar sustava Uljanik, dakle, nema isisavanja novca”, kazao je Nobilo.

Njegov branjenik, četvrtookrivljeni Rossanda, na ispitivanju u tužiteljstvu branio se šutnjom. Na pitanje gdje je novac ako ga nitko nije uzeo Nobilo je rekao da novac nije izvučen već je “potrošen je za poslovanje Uljanika”. Odvjetnik također smatra da će vlada sutra Uljanik poslati u stečaj, a 3. maj zadržati kako ne bi ozlovoljila birače u Rijeci. Nobilo je ocijenio kako bi istraga mogla potrajati najmanje godinu i pol, a na pitanje je li sporna i pozajmica koja je 3. maj dao Uljaniku, kazao je da misli da nije, ali da nije siguran.

Odvjetnik direktora Uljanik Pomorstva za usluge Elvisa Pahljine, Goran Veljović rekao je da se nisu imali vremena pripremiti se kako treba pa se njegov klijent branio šutnjom. Odvjetnik je kazao i da očekuje da će Pahljina biti pušten da se brani sa slobode jer “ponoviti djelo ne bi mogao ni Houdini”, a pobjeći neće jer ima samo hrvatsko državljanstvo. Na pitanje je li njegov klijent znao sve tokove novca, odvjetnik je odgovorio kako to “ne zna ni on”, javlja N1.

Odvjetnici Antona Brajkovića, Goran Marjanović i Matija Miloš, nisu htjeli otkrivati detalje obrane koju su iznijeli. “Ključno je reći da naš klijent tvrdi da je donosio ispravne poslovne odluke s najboljim namjerama i ciljevima koji su trebali biti dobri za Uljanik”, rekao je Miloš. “Mi smo iznijeli obranu, na državnom odvjetniku je sada da donese odluku. Mi smatramo da nema uvjeta za istražni zatvor za našeg branjenika.” Odvjetnici nisu htjeli reći surađuju li s obranama drugih uhićenih.

5. Što kažu ministri?

Ministar gospodarstva Darko Horvat rekao je kako je Vlada blizu konačnoj odluci za Uljanik grupu, ali ne očekuje da bi ta odluka mogla biti donijeta na sutrašnjoj Vladinoj sjednici. “Jesmo blizu konačnoj odluci, ali dozvolite da ta odluka bude utemeljena na pravim analizama. Ono što je najbitnije u ovom trenutku, jedan loš model financiranja hrvatske brodogradnje se polako napušta, bude li prilike osmisliti ili producirati jednu novu filozofiju, s njom će se krenuti, a ako ne, bojim se da će se neke stvari koje se danas događaju u brodogradilištu, i jednom i drugom, morati promijeniti i morat će se tamo događati neke druge industrije ili neki drugi poduzetnički poduhvati”, rekao je Horvat.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković izjavio je pak da mu je teško reći je li stečaj racionalno rješenje u slučaju Uljanika, ustvrdivši kako je odluka o tome jako teška. “Kada gledate s financijske strane, onda vjerojatno je, ali kada gledate ljudsku stranu, da su to ljudi koji rade u Uljaniku i 3. maju koji nisu ni za što krivi, onda stečaj nije racionalna odluka, tako da je odluka jako teška”, poručio je Butković.

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić kazao je kako je u prošlih 28 godina u hrvatsku brodogradnju uloženo 30 milijardi kuna, a opet smo na početku. Takav model brodogradnje, po njegovim riječima, više se ne može nastaviti. Upitan kakav bi model po njegovu mišljenju bio prihvatljiv model, odgovorio je da se to tek treba odlučiti. Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković na pitanje novinara hoće li se sutra odluka oko Uljanika naći na dnevnom redu Vlade tek je kazao “vidjet ćemo”, a isti odgovor, uz dodatak “analize trebaju pokazati”, bio je i na pitanje koje je po njemu rješenje, stečaj ili restrukturiranje.

6. Što kažu radnici?

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović danas je primila čelnike sindikata u Uljaniku, koji su od nje tražili potporu njihovu zahtjevu Vladi da pulsko brodogradilište uđe u proces restrukturiranja umjesto u stečaj. Predsjednik Štrajkaškog odbora i Jadranskog sindikata Boris Cerovac rekao je da su radnici od predsjednice dobili punu podršku. “Dala je do znanja da će o svemu o čemu smo danas razgovarali obavijestiti Vladu i od njih tražiti da postupe onako kako je najbolje za brodogradnju.

Mi ne možemo više čekati. Vlada je odavno upoznata s brojkama, ovo sad nisu novi momenti, brojke su poznate samo je pitanje da netko donese konačnu odluku. Sutra je na Trgovačkom sudu u Rijeci rasprava o tome treba li 3. maj u stečaj ili ne, a jedini način da ne ide u stečaj je da Vlada donese odluku”, rekao je Cerovec nakon sastanka na Pantovčaku.

Povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske u Uljaniku Đino Šverko, koji je četiri godine bio u Nadzornom odboru Uljanika, rekao je da tijekom tog vremena nije primijetio ništa sumnjivo, i dodao da predsjednica može pomoći radnicima, i to kao moralni autoritet u razgovorima s vladom. Šverko je kazao kako je Grabar-Kitarović radnicima rekla da će već danas razgovarati s premijerom Andrejem Plenkovićem, javlja N1.