Nekad je nužno odabrati stranu

Policija upala u kuću i ured HDZ-ovog tajkuna Josipa Galića. Istražuju ga zbog malverzacija s milijunima iz EU fondova

Telegram je dobio potvrdu da su pretrage obavljene po nalogu Županijskog državnog odvjetništva u Slavonskom Brodu

Policija je po nalogu Županijskog državnog odvjetništva u Slavonskom Brodu prije nekoliko dana obavila pretragu prostorija koje koristi jedan od najbogatijih Hrvata Josip Galić. Riječ je o tajkunu bliskom HDZ-u o kojem je Telegram često pisao. Da je policija upala u njegov dom i poslovne prostore potvrđeno je Telegramu iz dobro obavještenih izvora.

Riječ je o slučaju koji se počeo rasplitati još 2020. godine. Tada je, naime, državno odvjetništvo zaprimilo anonimnu prijavu o sumnjivom tijeku novca iz EU fonda za gradnju Vinarije Galić, a onda je i OLAF, Europski ured za borbu protiv prijevara, potvrdio da sumnja u malverzacije s europskim novcem za vinariju. Naime, radove je obavljala tvrtka u vlasništvu vinarevog sina, što predstavlja nedopušteni sukob interesa.

Brojne pretrage tijekom izvida

Lokalni medij, 034portal, prvi je objavio informacije o upadu policajaca u Galićeve urede i kuću. Osim kod njega, te u vinariji, pretrage su provedene i kod njegovog sina Ine Galića, vlasnika tvrtke Presoflex, kao i direktora Vinarije Galić Andreja Markulina, u čijoj su obiteljskoj kući u Požegi policajci bili prije dva dana.

OLAF je još 2021. od hrvatskih vlasti zatražio da naloži Galiću da vrati nešto više od 1,3 milijuna eura u EU fond. Hrvatskom tužiteljstvu preporučeno je da protiv vinara i izvođača radova pokrene kazneni postupak.

“Izvidi su još uvijek u tijeku”, potvrdila je danas za Telegram Mirela Šmital, županijska državna odvjetnica u Slavonskom Brodu. Inače, nerijetko smo svjedočili situaciji da su pretrage obavljane u samom finišu izvida, prije odluke o mogućem uhićenja osumnjičenih osoba.

Što je već utvrdio OLAF?

OLAF je ranije tvrdio da je rekonstruirao nezakoniti tijek novca povučenog iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EAGF) za gradnju vinarije. Naime, iako vinarija nije bila dužna objaviti natječaj za odabir izvođača koji će im izvoditi radove, propisi ne dopuštaju da u posao bude uključen itko povezan s primateljem pomoći iz EU fonda. Drugim riječima, zabranjeno je odabrati izvođača s kojim postoji jasan sukob interesa, odnosno osobna ili poslovna povezanost.

OLAF je bio uvjeren da je dokazao kako su u slučaju gradnje vinarije ta pravila zanemarena. Naime, Galićeva tvrtka je prvo dodijelila ugovor o građenju vrijedan tri milijuna eura firmi koja nema niti jednog zaposlenog, da bi zatim, prema tvrdnjama OLAF-a, oni kao podizvođača uzeli Presoflex, firmu koju vodi Ino Galić. U OLAF-u su bili uvjereni da je jedina svrha ovog manevra bila sakriti evidentan sukob interesa od nacionalnih vlasti.

Galić: ‘Nismo prekršili pravila’

Iz Vinarije Galić uvjeravali su da nisu prekršili pravila za dodjelu EU novca, te da nisu radove dodijelili bilo kojem povezanom društvu, pa tako ni tvrtki u vlasništvu sina gospodina Josipa Galića.

“Projekt Izgradnja podruma za proizvodnju vina s popratnim sadržajima, tvrtka Galić d.o.o. u cijelosti je realizirala sukladno propisanim uvjetima Natječaja i kriterijima Pravilnika. Glavni izvođači s kojima su ugovoreni radovi na izgradnji vinarije odabrani su temeljem tržišno najpovoljnije ponude. Glavni izvođači su samostalno, u okviru svojih ugovornih i zakonskih ovlaštenja, povjerili podizvođačima obavljanje određenih poslova pri izgradnji građevine”, objašnjavali su.

Inače, Ino Galić u međuvremenu je osuđen za sudjelovanje u namještanju natječaja za uređenje lokalnih cesta, no država mu je unatoč tome dodijelila poslove na obnovi Banije. Drago Hedl ranije je otkrio kako je Josip Galić sa sedam milijuna kuna iz kompromitiranog Vladinog projekta za spas Slavonije, obnovio svoj hotel na Rabu, zbog čega se postavlja pitanje je li taj novac opravdano utrošen.