Policija za Telegram: 'Nismo provjeravali živi li Frka-Petešić u Salima'; DORH: 'Čekamo što će utvrditi ostali'

Šef premijerovog ureda znao je da se neće nastaniti na Dugom otoku kada se tamo prijavljivao

04.06.2019., Zagreb, hotel Westin - Konferencija Hrvatsku kakvu trebamo - Novi imidz Hrvatske. Panel diskusija: Kako komuniciramo sa svijetom, a kako bismo trebali? Sudionici: Andreja Metelko-Zgombic - drzavna tajnica pri ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Zvonimir Frka Petesic- predstojnik ureda predsjednika Vlade, Davor Bruketa - dizajner, Dubravka Sincic Coric - voditeljica Radne skupine Predsjednice za razvoj identiteta i brenda RH, Marin Pucar - Podravka, Boris Ljubicic - dizajner, Bojan Jerbic - profesor na Fakultetu strojarstva i brodogradnje. 
Moderatori: Mislav Simatovic i Bozo Skoko.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Telegram je prije nekoliko dana otkrio aferu s lažnim prebivalištem šefa premijerovog ureda Zvonimira Frke Petešića. Sada smo iz Ministarstva unutarnjih poslova doznali na koji je način gospodin Frka-Petešić 2017. prijavio prebivalište u mjestu Sali na Dugom otoku. Potvrđeno nam je kako tada nije provjeravano da li gospodin Frka-Petešić doista živi na toj adresi.

Dakle prema informacijama koje smo dobili Zvonimir Frka-Petešić je 27. rujna 2017. predao zahtjev Policijskoj upravi zadarskoj za prijavu prebivališta. Naveo je da želi živjeti u mjestu Sali u obiteljskoj kući na navedenoj adresi. Uz zahtjev je priložio i suglasnost vlasnika kuće, vlastitog oca Mauricija Frke-Petešića.

Doznajemo kako u tom trenutku zadarska policija nije izašla na teren i provjerila doseljava li se doista Zvonimir Frka-Petešić u mjesto Sali.

Kronologija slučaja Frka-Petešić

Policajci nisu izašli na teren iako se u tom času već znalo da je Zvonimir Frka-Petešić imenovan predstojnikom ureda Andreja Plenkovića. Odluku o imenovanju Vlada je obznanila još 24. kolovoza 2017., a Frki-Petešiću mandat je započeo 1. rujna 2017. godine.

On se tada, kako je sam potvrdio Telegramu, već bio vratio s veleposlaničkog mandata u Maroku, te je, rekao nam je, imao prijavljeno prebivalište na adresi stana jednog prijatelja. Ipak, nakon imenovanja, kada je sasvim jasno bilo da će ostati živjeti i raditi u Zagrebu, Frka-Petešić prijavljuje prebivalište na Dugom otoku. Uvjerava kako kod prijatelja više nije mogao ostati, a druge nekretnine u Hrvatskoj nije imao.

S lažnim prebivalištem dobiva državni stan

Budući da je, dakle, prebivalište od 27. rujna 2017. imao na više od 50 kilometara od radnog mjesta, a u Zagrebu nije imao nekretninu ni u najmu ni u vlasništvu, novi predstojnik ureda premijera ostvaruje pravo na državni stan.

Tadašnje Ministarstvo državne imovine 13. listopada 2013. dodjeljuje mu stan u Jurišićevoj ulici u središtu Zagreba, veličine 96 kvadrata. Zaključeno je da je baš ta kvadratura potrebna četveročlanoj obitelji Frka-Petešić.

Zašto zadarska policija nije izašla na teren?

Zanimalo nas je zašto zadarska policija 27. rujna 2017. nije izašla na teren i provjerila je li se Zvonimir Frka-Petešić doista nastanio u očevoj kući.

Iz MUP-a nam objašnjavaju kako nije uobičajeno da se terenske provjere rade u situacijama kada prijava prebivališta nije povezana s nekim sporom. Drugim riječima, ako bi sama policija utvrdila da netko ne živi na adresi na kojoj mu je prebivalište, a nema prijavljeno boravište, onda bi obavila detalju provjeru na terenu.

Osim toga, policija se uključuje u terensku provjeru prebivališta u slučaju ako neka druga institucija poput suda ili centra za socijalnu skrb to zatraži. Terensku provjeru policija mora obaviti i kad se po službenoj dužnosti pokrene postupak odjave prebivališta za neku osobu.

Hoće li Frka-Petešić odgovarati za manevar?

Ako to stavimo u kontekst slučaja Frke-Petešića on je na osnovu lažnog prebivališta dobio pravno na državni stan u Zagrebu. Kada se u njega uselio prijavio je u Zagrebu boravište te je na taj način regulirao svoj život u metropoli sukladno Zakonu o prebivalištu.

Hoće li se ipak provjeravati okolnosti lažnog prijavljivanja prebivališta na Dugom otoku pitali smo zato i DORH. No, oni tvrde da će njihovo postupanje ovisiti o onome što utvrde druga nadležna tijela: nadležna policijska uprava, nadležna porezna uprava, te Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.