Političari su u japanskom parlamentu raspravljali o pacifizmu. Pa se potukli

Predloženi zakon omogućio bi razmještanje vojnika u inozemstvu

FOTO: AFP/AFP

Tučnjava je izbila u japanskom parlamentu tijekom oštre rasprave o pacifizmu, odnosno sigurnosnoj politici zemlje. Članovi vladajuće koalicije i oporbe imali su prilično različita mišljenja o ovom pitanju i na kraju se nisu uspjeli dogovoriti rječima, piše Independent.

Do naguravanja je došlo zbog predloženog zakona sigurnosti prema kojem bi japanski vojnici bili razmješteni u inozemstvu po prvi put od kraja Drugog svjetskog rata.

Reinterpretacija ustava

Novi kontroverzi zakon, zbog kojeg je 13 tisuća ljudi prosjvjedovalo u Tokiju, reinterpretacija je članka 9. japanskog ustava.

Ustav, koji je usvojen 1947. godine kaže da zemlja ne smije koristiti rat kao sredstvo za rješavanje međunarodnih sporova. Prema planiranim izmjenama, japanski vojncii moći će ući u sukobe kao pomoć svojim saveznicima, poput SAD-a, čak i ako ne postoji opasnost za japanske građane.

https://www.youtube.com/watch?v=19UhO5u7NDQ

Ratni zločinci

Prijedlog bi prvo trebao biti potvrđen od strane gornjeg doma parlamenta, a zakon bi mogao postati kada ako ga donji dom potvrdi s dvotrećinskom većinom.

Ovo su najnoviji u nizu poteza premijera Shinzoa Abea koji pokušava Japan vratiti na međunarodnu političku pozornicu, posebice u svjetlu teritorijalnih sporova s Kinom. Japanski premijer jednom je prilikom posjetio hram Yasukuini u Tokiju koji odaje počast mrtvim vojnicima, među kojima je 1000 notornih ratnih zločinaca, piše Independent.

No, istraživanja javnog mnijenja pokazuju da su predloženi zakoni ipak nisu tako popularni i mogu biti štetni za samu Abeovu popularnost.