Američki mediji napadaju direktora FBI-a zbog poteza oko mailova H. Clinton. Kažu da sramotno politizira

James Comey nedavno je otvorio istragu o mailovima Hillary Clinton

FOTO: PROFederal Bureau of Investigation/Flickr

Prijezir koji direktor FBI-a James Comey osjeća prema političkim strankama, vrlo je dobro poznat među njegovim kolegama u Ministarstvu pravosuđa, započinje svoj tekst o šefu FBI-a Politico.

Ugledni bivši tužitelj James Comey, koji je bio na visokim radnim mjestima tijekom republikanske i demokratske administracije, ovaj uredan otac petero djece, sebe vidi kao osobu koja, prema njegovim riječima, nimalo ne mari za politiku. No, u posljednje vrijeme, u samom finišu američke predsjedničke kampanje, neki Comeyevi potezi mogu se protumačiti svakako.

Postupao suprotno tradiciji i upozorenjima

Primjer za to je pismo koje je u petak uputio Kongresu, a u kojem govori o novootkrivenim mailovima koji bi mogli biti važni za nastavak istrage o Hillary Clinton. Razlozi za ovakvo postupanje, nezapamćeno u povijesti FBI-a, su prilično nejasni. Njegovo postupanje će svakako biti zapamćeno kao sramotno u povijesti predsjedničkih izbora, piše Politico. U prvom pismu koje je uputio republikanskim predsjednicima osam kongresnih odbora, Comey je zapravo “bacio bombu” koja je prodrmala predsjedničku utrku.

U inat dugogodišnjoj tradiciji, politici Ministarstva pravosuđa i eksplicitnom upozorenju vodećih osoba, direktor je obavijestio Kongres kako će FBI poduzeti “primjerene istražne korake” kako bi procijenio relevantnost mailova koji bi mogli utjecati na istragu o privatnim mailovima Hillary Clinton, iako je ona završena još prije više od tri mjeseca.

Pokušaj kontroliranja štete

U drugom pismu koje je bilo upućeno “svima” i podijeljeno zaposlenicima FBI-a, Comey je pokušao kontrolirati štetu, doduše vrlo slabašno. Priznajući da nije uobičajeno da FBI obaviještava Kongres o tekućim istragama, da još uvijek nije poznat značaj novootkrivenih mailova, Comey je pokušao obraniti svoju odluku da zaobiđe pravilo Ministarstva pravosuđa i odluči prema vlastitoj procjeni. “Ja mislim da bi bilo pogrešno za Amerikance da ne dopunimo istragu”, napisao je, očito nesvjestan činjenice da je njegova objava prouzročila potpuni kaos u medijima koji su objavljivali niz zbunjujućih naslova.

Zajedno, ova dva pisma dokaz su da je ono što Comey stalno ponavlja da je FBI iznad politike, zapravo laž. Činjenica je da se usred vrhunca političke kampanje upravo incijativom FBI-a u fokus stavlja istraga protiv jedne od kandidatkinja. Ovaj neobični korak, pak, ne znači samo da FBI sudjeluje u političkom napadu na predsjedničkog kandidata, već je i obavijest članovima Kongrea o materijalima koji se inače drže u strogoj javnosti. Objavom dokumenata, Comey je zapravo omogućio političkim protivnicima Hillary Clinton da se naoružaju dokazima protiv nje.

Napravio ono što su njegovi prethodnici izbjegavali

Oni koji su na Comeyevoj strani tvrde da je samo postojanje istrage protiv Clinton šefa FBI-a zapravo stavilo u nemoguć položaj, i da je to zapravo razlog “velike transparentnosti “na koju se poziva u ovom slučaju. Da je bilo kako postupio, tvrde, suočio bi se s velikim kritikama.

U petak, Comey je ponovno napravio presedan, iako je od strane svojih nadređenih bio upozoren da ne šalje pismo. Ipak, on je to napravio. Rezultat je bio niz nejasnoća,zbunjenost i kontroverze i utjecaj na predsjedničke izbore. To je nešto što su njegovi prethodnici uspjeli izbjeći, nije im bilo lako, ali imali su dobar razlog za to: znali su da bi sve one pojave koji bi mogle utjecati na izbore, isto tako mogle značiti katastrofu za vjerodostojnost FBI-a.

Da se Comey jednostavno vodio pravilima u svojem djelovanju, koja postoje već više od desetljeća, suočio bi se s kritikama da je bez velike pompte zatvorio slučaj gospođe Clinton. I to bi bio njegov posao, da u skladu s propisima, profesionalno, priguši kritike.

Narušen ugled FBI-a

Ovako, učinio je daleko više štete na račun ugleda FBI-a. ono što je zapravo pod svaku cijenu htio izbjeći. Situacija mora biti osobno boaan za Comekyja, čiji je odbojnost prema radu političkih stranaka je dobro poznat među sadašnjim i bivšim dužnosnicima Ministarstva pravosuđa (od kojih su mnogi dočekali prošlotjedne pisma s hladnim bijesom). No, redatelj nema nikoga osim sebe kriviti.

U narednim danima Comey mora smisliti način da odgovori na bijes koji je izazvao u političkim krugovia, i dalje bi mogao inzistirati na transparentnosti u nadi da će uspjeti pojasniti barem jednu od nejasnoća izu svojih pisama. Nažalost šteta je već počinjena. Sam naslov je postao optužnica, temeljne činjenice teško išta znače. S nešto više od tjedan dana do izbora, i u više od 20 zemalja počelo je ranije glasovanje ima jako malo vrekena