Politolog Caratan misli da bi Milanovićev izlazak na izbore mogao imati temelj u Ustavu: 'Mora dokazati da je stanje nenormalno'

Caratan se poziva na članak 94 hrvatskog Ustava

FOTO: screenshot HRT

Politolog, politički analitičar, nekadašnji diplomat i jedan od ključnih ljudi SDP-a u vrijeme demokratskih promjena početkom 90-ih godina Branko Caratan u HRT-ovoj emisiji Studio 4 komentirao je kandidaturu predsjednika Republike Zorana Milanovića na parlamentarnim izborima. Kaže da je oporba dosad imala osobu s niskim rejtingom, ali da se dolaskom Milanovića to uvelike mijenja. “Činjenica je da je dosad oporba za premijerskog kandidata imala osobu s vrlo niskim rejtingom. Sada ima kandidata koji je nekoliko godina najpopularniji političar u zemlji”, rekao je.

“Animirao je lijeve birače, a bio on u izbornoj kampanji ili ne – mislim da bi on govorio isto”, dodao je Caratan o Milanoviću pa se referirao općenito na ulogu predsjednika države u parlamentarnom sustavu. “Tu nije u pitanju naš hrvatski Ustav, nego iskustvo parlamentarnih demokracija u Europi. One su nastale tako da se monarh lišio vlasti. Monarh se ne smije petljati u stranačku politiku. To bi u Britaniji bio skandal i to nikad britanski monarh ne radi da ulazi u stranačke rasprave. Očito je, ako je situacija normalna, da predsjednik Republike u parlamentarnoj demokraciji ne smije sudjelovati u stranačkim borbama”, rekao je.

Uloga Mesića i Grabar-Kitarović

Ipak, upozorio je da u većini novih demokracija u Europi postoji neposredni izbor predsjednika koji mu daje veliku legitimaciju i predsjednici se u tim zemljama puno češće javljaju u političkim bitkama. “To su radili i Stjepan Mesić i Kolinda Grabar-Kitarović te je to nastavio i Milanović”, ustvrdio je pa dodao da argument za kandidaturu Milanovića može biti odredba Ustava da “predsjednik Republike brine za redovito i usklađeno djelovanje i stabilnost državne vlasti”, ali istaknuo je kako je prvo potrebno dokazati da situacija u zemlji “nije normalna”.

“Predsjednik se ovdje može pozivati samo na članak Ustava 94. koji govori da se predsjednik Republike brine za redovito i usklađeno djelovanje i stabilnost državne vlasti. Treba dokazati da je stabilnost državne vlasti poremećena. Oni koji zagovaraju tu poziciju govore da državni odvjetnik, koji je dio pravosudne strukture, treba biti neovisan, a on se izjašnjavao u medijima u prilog jedne određene stranke”, rekao je.

Je li stanje nenormalno?

“Imamo više birača nego odraslih građana, i to puno. Imamo sukob i raspravu oko uloge EPPO-a i pitanja tko ima ingerenciju. Predsjednik i Vlada ne koordiniraju vanjsku politiku, a imamo rat u Europi. Može se tvrditi da imamo nenormalnu situaciju, a zadatak Ustavnog suda je da odredi je li situacija normalna”, nastavio je.

Caratan smatra da bi Milanović na predsjedničkim izborima za drugi mandat bio apsolutni favorit da nije došlo do nedavnih događaja baš kao što su premijer Plenković i HDZ bili lagani favoriti na parlamentarnim izborima. “On nije držao fige u džepu. Stavio je na kocku svoju poziciju za drugi mandat. Ako bi izgubio u parlamentarnim sukobima, to bi bio veliki hendikep za predsjedničke izbore”, kazao je.

“Svi oni koji napadaju Milanovića sudjeluju u njegovom marketingu”, dodao je naglašavajući kako je oporba dosad imala osobu s niskim rejtingom, a dolaskom Milanovića to se uvelike mijenja.

Očito imaju stare račune

“Očito da premijer i predsjednik Republike imaju neke stare račune. Za neke sam čuo, ali mislim da nije dobro da ih sad obrazlažem. Od početka je to bio tvrd politički odnos koji je veoma personaliziran”, izjavio je Caratan.

“Očito je da se išlo na faktor iznenađenja. Da je to bilo najavljeno, efekt ovog poteza ne bi bio kakav je bio. Efekt je tu. Rejting SDP-a raste, nervoza na drugoj strani raste. Stvar je neizvjesna”, ustvrdio je u emisiji Studio 4.