Poljska želi ukinuti PDV na hranu i spasiti građane od poskupljenja. Kakve su šanse da to učini naša Vlada?

Zbog ove mjere poljska vlast se ponovno sukobljava s EU-om

HDZ je u predizbornoj kampanji najavljivao smanjenje PDV-a, doduše samo za jedan postotni bod, s 25 na 24 posto, ali ni to obećanje nisu uspjeli održati. Procijenili su da bi šteta za proračun bila prevelika. Svakako, iz perspektive državnih financijaša, bolje je da novac bude kod njih, nego u džepovima građana.

Rast cijena pogodio je, u manjoj ili većoj mjeri, sve europske zemlje. Poljska je ovog tjedna najavila paket mjera koji bi trebao pripomoći ublažavanju posljedica rastuće inflacije. Mjere koje je najavio poljski premijer Mateusz Morawiecki idu u smjeru smanjenja poreza.

Tako je najavljeno da će smanjiti porez na motorna goriva, plin i električnu energiju. U planu je bilo i privremeno ukidanje poreza na dodanu vrijednost na prehrambene proizvode, no u tome su ih ograničili propisi Europske unije.

Poljaci bi smanjili PDV na hranu na nulu, ali ne mogu zbog pravila EU

Naime, opća stopa poreza na dodanu vrijednost u Europskoj uniji može iznositi najmanje 15 posto, dok snižena stopa, koja obuhvaća određene grupe proizvoda, ne smije biti manja od 5 posto. Usprkos tome, Poljska inzistira da joj se dozvoli privremeno ukidanje PDV-a na prehrambene proizvode, na razdoblje od najmanje šest mjeseci, jer smatraju da tako mogu spriječiti cjenovni udar na građane. Inače, inflacija je u Poljskoj u studenom iznosila 7,8 posto.

Cijene, naravno, rastu i u Hrvatskoj. Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, u studenom su cijene, u odnosu na listopad, porasle za 0,7 posto. Rast cijena u odnosu na isti mjesec prošle godine iznosio je 4,8 posto, što je znatno više od očekivanja analitičara i pokazuje da je inflacija na najvišoj razini u posljednjih devet godina.

U Hrvatskoj najviše rasle cijene hrane i benzina

Najviše su rasle cijene hrane, koje čine oko četvrtine potrošačke košarice, te su u odnosu na prošlu godinu porasle za 6 posto. Snažan rast na godišnjoj razini, od gotovo 13 posto, imale su i cijene goriva, što je Vlada pokušala obuzdati privremenim ograničenjem cijena, koje je nedavno ukinuto.

Iako bi inflacija ove godine, u prosjeku, trebala ostati u razumnim granicama od otprilike 2,5 posto, što je prognoza većine analitičara, uključujući Vladu i HNB, u narednim mjesecima očekuje se njeno ubrzanje, što će dodatno narušiti standard građana. Ipak, iz Vlade zasad nema najava o mogućim mjerama, pogotovo onih koje bi išle u smjeru smanjenja poreznog opterećenja.

Marić ne zvuči kao netko tko bi smanjio PDV…

Vlada, a ni ministar financija Zdravko Marić, ne čine se da bi bili pretjerano skloni potezima poput smanjenja poreza na dodanu vrijednost, čak ni privremeno, a pogotovo ne radikalno, poput Poljaka koji bi htjeli prehrambene proizvode na neki rok osloboditi tog poreza.

Vladajuća stranka je u predizbornoj kampanji najavljivala smanjenje PDV-a, doduše samo za jedan postotni bod, s 25 na 24 posto, ali ni to obećanje nisu uspjeli održati. Procijenili su da bi šteta za proračun bila prevelika. Svakako, iz perspektive državnih financijaša bolje je da novac bude kod njih, nego u džepovima građana.

…iako imamo jednu od najviših stopa u EU

Osim toga, PDV je i najznačajniji prihod proračuna, te iznosi preko 50 milijardi kuna, iz čega država krpa rupe u financijski neodrživim sustavima, poput mirovinskog i zdravstvenog, pa ne čudi da se ne želi odreći ni lipe.

Iako Hrvatska ima jednu od najviših stopa PDV-a u Europi – iznad je jedino Mađarska s 27 posto – s obzirom na dosadašnje raspoloženje ove, a i prošlih Vlada, teško da se građani mogu nadati smanjenju PDV-a, iako bi to, vrlo vjerojatno, smanjilo pritisak na rast cijena.