Poljoprivrednici su konačno uspjeli na Ustavnom sudu srušiti ona dubiozna pravila o dodjeli poticaja

Problem je što nema sudske kontrole odluka o dodjeli poticaja

Ustavni sud utvrdio je da dubiozne odredbe o dodjeli poljoprivrednih poticaja u Hrvatskoj doista nisu OK, nisu u skladu s Ustavom. Kaže da su neustavne jer se odluke agencije koja dodjeljuje potpore i poticaje ne mogu propitivati na sudovima.

Država bi do 1. ožujka iduće godine morala promijeniti sporni dio Zakon o poljoprivredi, jer joj je Ustavni sud, do tada dao rok. Naime, kako stoji u odluci Ustavnog suda, odredbe Zakona o poljoprivredi koje se odnose na dodjelu poticaja, tada konačno prestaju vrijediti.

Poljoprivrednici zbog poticaja ne mogu na sud

U pitanju je problem koji već godinama muči hrvatske poljoprivrednike. Poznato je potpore i poticaje dodjeljuje Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, no te njezine odluke poljoprivrednik koji nije zadovoljan ne može rušiti na sudu. Može samo uložiti prigovor i to Povjerenstvu za prigovore u Ministarstvu poljoprivrede.

Sudsko propitivanje odluke o dodjeli poljoprivrednih poticaja nije moguće. Kako je u pitanju dodjela javnog novca i sredstava EU fondova sudske kontrole mora biti, smatra Ustavni sud.

S poticajima se Ustavni sud već bavio

Ovo inače, ovo nije prvi put da se Ustavni sud bavio polemičnim dodjelama poticaja.

Vlasnici jednog OPG-a pokušali su prije nekoliko godina najprije na Upravnom sudu osporiti jednu odluku Agencije. Tužba im je odbijena, jer je Upravni sud zaključio kako odluka o dodjeli poticaja nije upravni akt. Kada neka odluka nije upravni akt sud se njome uopće ne može baviti.

Poljoprivrednici nakon toga ulažu tužbu Ustavnom sudu. Žale se da im ovakva procedura krši ustavom zajamčeno pravo na pristup sudu.

Sredinom 2016., kada se dakle prvi puta Ustavni sud bavio poticajima, poljoprivrednici dobivaju gotovo isto obrazloženje – tužba im je odbijena je odluka o dodjeli sredstva za poljoprivredu nije upravna odluka i kao takva ne omogućuje nezadovoljnoj strani da ju osporava na upravnom sudu.

Sve je već došlo i do Strasbourga

Odlučili su, nakon toga, tužiti Republiku Hrvatsku Europskom sudu za ljudska prava tvrdeći kako im se onemogućava pravedno suđenje. Lani u srpnju na osnovu njihove tužbe pokrenut je postupak protiv Hrvatske, no do sada odluka nije službeno objavljena.

Zanimljivo je da je zahtjev za ocjenom ustavnosti Zakona o poljoprivredi što ga je Ustavni sud sada prihvatio podnijet još sredinom 2015. godine. To znači da je država imala više od pet godina da dodjeljuje poticaje u proceduri za koju je sada utvrđeno da uopće nije bila u skladu s Ustavom.