Poljska predlaže mirovnu misiju NATO-a u Ukrajini. Kremlj prijeti: 'To bi značilo direktan sukob'

Moskva tvrdi da bi mirovna misiji Saveza u Ukrajini mogla dovesti do sukoba između NATO-a i Rusije

US Army soldiers. Prime Minister Dr. Markus Soeder visits the US military training area Grafenwoehr, headquarters of the 7th Army Training Command on March 11th, 2022. (Photo by Frank Hoermann / SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: dpa Picture-Alliance via AFP

Čelnici zemalja članica NATO-a sutra će se okupiti u Bruxellesu na izvanrednom sastanku Saveza zbog ruske invazije, a Poljska namjerava predložiti međunarodnu mirovnu misiju u Ukrajini. Najavio je to još u petak poljski premijer Matteusz Morawiecki nakon što je njegov zamjenik Jaroslaw Kaczynski prvi put predložio mirovnu misiju tijekom posjeta trojice europskih premijera (poljskog, češkog i slovenskog) Kijevu.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov danas je upozorio da bi takav prijedlog bila “vrlo nepromišljena i iznimno opasna odluka”. Peskov je u razgovoru s novinarima upozorio da bilo kakav kontakt ruske vojske i NATO snaga može dovesti do “sasvim razumljivih, ali teško popravljivih posljedica”, prenosi New York Times.

Ruski propagandisti prijetili nuklearnim ratom

I šef ruske diplomacije Sergej Lavrov danas je konstatirao da bi slanje mirovne misije u Ukrajinu moglo značiti početak sukoba sa Sjevernoatlantskim savezom. “To bi bio direktan sukob između ruskih i NATO-ovih oružanih snaga koji svi, ne samo da pokušavaju izbjeći, nego govore da se u načelu ne bi trebao dogoditi”, rekao je Lavrov.

U nedavnoj emisiji na ruskoj državnoj televiziji Rusija 1, jedan od gostiju, politolog Sergej Mikejev je Poljskoj i ostatku Europe zaprijetio nuklearnim napadom dođe li do NATO-ove mirovne misije.

“Europi trebamo reći jednu jednostavnu stvar. Izvršit ćemo nuklearni napad, ako okupite neku vrstu mirovnih snaga NATO-a ili odlučite ih raspodijeliti negdje… Ovo će biti nuklearni rat”, konstatirao je Mikejev i zaprijetio: “Hrabri Poljaci, od vaše Varšave ništa neće ostati u 30 sekundi.”

NATO ranije odbacio slanje svojih snaga u Ukrajinu

Članice NATO-a i šef Saveza Jens Stoltenberg više puta su odbacivali mogućnost slanja kopnenih i zračnih snaga u Ukrajinu kako se sukob u Ukrajini ne bi proširio izvan njezinih granica i da ne dođe do otvorenog rata između NATO-a i Rusije.

Na prošlotjednoj konferenciji za medije glasnogovornik poljske vlade Piotr Müller je kazao da Varšava ne zagovara “ulazak u direktan sukob s Rusijom”, nego da bi pripadnici NATO snaga bili raspodijeljeni u dijelove Ukrajine koji nisu pod okupacijom ruskih snaga kako bi dali “jasan signal da ratni zločini neće biti prihvaćeni”.

U dosadašnjim mirovnim misijama NATO-a, poput onih u Bosni i Hercegovini i Kosovu, snage Saveza su imale ulogu uspostavljanja javne sigurnosti i davanje podrške međunaordnim humanitarnim naporima. Do sada su takve misije uglavnom bile pokretane pri kraju oružanog sukoba, ne usred.