Pomoćnik načelnika pokušao je opravdati dolazak policije u redakciju Net.hr-a. Nije objasnio ključnu stvar

Tvrdi da je postupak policije u slučaju novinarke Đurđice Klancir bio posve opravdan

Pomoćnik načelnika Uprave policije danas je pokušao objasniti zašto je dolazak policajaca u redakciju Net.hr-a, kako bi pronašli i legitimirali novinarku Đurđicu Klancir, bio posve opravdan. Ipak, iz njegova istupa još uvijek nije jasno kako je moguće da jedan župan, odnosno njegov odvjetnik, koristi policiju za informacije koje su mu potrebne za pokretanje privatne tužbe, a samim time i za legitimiranje.

Naime, prema pravilniku policija bi trebala postupati na zahtjev pravnih i fizičkih osoba isključivo ako im je povrijeđeno neko pravo, a najava pokretanja privatne tužbe protiv novinarke nikako ne spada u tu kategoriju.

“Policija je dobila zamolbu od strane odvjetnika (Antonio Kaleb, nap.a.) koji je zastupao privatnu osobu i na temelju te zamolbe u Policijskoj postaji Sisak vršene su provjere putem našeg informacijskog sustava. U njemu nije pronađena osoba za koju su traženi podaci, a koji su bili potrebni za podnošenje privatne tužbe protiv fizičke osobe. Kada nismo pronašli podatke u informacijskom sustavu, odvjetnik je u svojoj zamolbi dao i određene druge podatke gdje bi se mogli naći podaci o osobi za koju on sumnja da je počinila određeno djelo, a ukazivalo se da se podaci mogu naći na radnom mjestu osobe, a to je web portal Net.hr. Policijska postaja Sisak zatražila je redovnu provjeru od kolega u Zagrebu”, rekao je pomoćnik načelnika Josip Bukvić, gostujući na N1 televiziji.

‘Imamo takvih zahtjeva, malo’

Dodao je kako u informacijskom sustavu MUP-a, odnosno u registru osoba i osobnih isprava nema podataka za ime i prezime Đurđica Klancir, već da postoje podaci o, kako je rekao, osobi koja se zove Đurđica Klancir-Ladišić. Na pitanje voditelja je li to dovoljan razlog za policijsku provjeru kakva je obavljena, Bukvić je odgovorio da se provjera osobe čiji podaci ne postoje u bazi MUP-a “mora napraviti na drugačiji način. Dodao je da takvih zahtjeva i inače ima, ali ne previše.

Bukvić ne vidi problem ni u tome što je na zahtjev osobe koja se predstavila kao odvjetnik i pokazala punomoć, pokrenut represivni aparat. “Mi smo na temelju kompletnog predmeta odlučili da možemo dati podatke koji se tom zamolbom traže. Jedino je policija nadležna da daje podatke”, pojasnio je dodajući da su ti podaci potrebni “kako bi odvjetnik pokrenuo postupak” o kojem, kaže, ne zna detalje.

Na pitanje smatra li da postoji razlog za propitivanje profesionalnog postupanja policije, pomoćnik načelnika Uprave policije kazao je: “Mi imamo pregled postupanja i iz tog pregleda postupanja nama je jasno što se događalo. Bude li potrebno, zatražit ćemo dodatna izvješća.”

Što se jučer dogodilo?

Za slučaj da ste propustili početak priče, dvojica uniformiranih policajaca upala su, dakle, u redakciju Net.hr-a kako bi utvrdili identitet i privatnu adresu novinarke Đurđice Klancir, protiv koje župan Žinić sprema tužbu jer je o njemu napisala nekoliko tekstova.

Đurđica Klancir je incident jučer opisala na Facebooku. „Da netko pošalje policiju samo zato da utvrde moju privatnu adresu na koju će mi slati tužbu. Zašto mi uvaženi g. odvjetnik nije htio poslati tužbu na redakcijsku adresu? Ni prva niti posljednja, na žalost. Ali policija je doista novi element. Što je sljedeće? Hapšenje na licu mjesta? Sprovođenje u pritvor dok se vještače duševne boli onih o kojima pišemo?”, napisala je.