Poruke otkrivaju kako su akteri afere softver reagirali na naše otkriće: ‘Jesi vidia Telegram? Triba čuvat’ telefone!’

Donosimo poruke koje je Marko Jukić, današnji suoptuženik Gabrijele Žalac, izmjenjivao sa svojom suradnicom

Među dokazima uz optužnicu koja je nedavno podignuta protiv Gabrijele Žalac, priložene su i poruke koje je njezin današnji suoptuženik izmjenjivao sa suradnicom nakon što je Telegram objavio prvi dio istraživačkog serijala koji je, konačno, i doveo do ovog sudskog postupka.

Bio je 17. srpnja 2019. kada smo objavili kako je ministrica Žalac kupila skupi softver od tvrtke Ampelos. Vlasnik tvrtke, Marko Jukić, o tome se uskoro počeo dopisivati sa svojom suradnicom.

“Jesi vidia Telegram”?, pitala ga je. Nakon što je dobila potvrdan Jukićev odgovor nastavila je: “Znači mobitel triba čuva”. Time je očito željela dati do znanja da bi ih se moglo početi tajno nadzirati i prisluškivati. Jukić joj na to odgovara: “Da”. Unatoč tome, istražitelji su više od dvije godine kasnije u njegovom mobitelu pronašli ovu prepisku i priložili je među dokaze.

Zaredali novinarski upiti

“Stiga je i nama mail”, javila je idući dan Jukiću suradnica nakon što je dobila medijski upit o spornom softveru. “Ma zanemari, to im je jučer tribalo radi političke situacije, danas nastavljamo po starom”, poručio je Jukić. Aludirao je očito na smjenu Žalac i ostalih ministara.

Nekoliko dana kasnije, prema pronađenim porukama, Jukiću supruga sugerira da ipak uzme odvjetnika. “Ne bi tila da tebi šta bude”, komentirala je pri tome.

On joj je pak poručio da ne brine, a zatim i prepričao kako su istražitelji očito već počeli provjeravati sumnjivi ugovor koji je Žalac u ime ministarstva potpisala s njegovom firmom. Poznato je, naime, da su policija i USKOK doista istraživali ovaj čudan posao, odnosno medijske objave o preplaćenom softveru. No, iako je pregledana brojna dokumentacija, te pribavljeno mišljenje stručnjaka koji je ocijenio da je softver preplaćen, USKOK je ipak u siječnju 2020. donio odluku da ne procesuira Gabrijelu Žalac i ostale. S tom je odlukom mjesec dana kasnije upoznat i DORH.

Jukić pričao s inspektorom

Zanimljivo je, pak, da je Jukić još ranije svoju suprugu uvjeravao da će sve biti OK: “Ne brini, riješit ćemo sve”. Zatim joj je opširno opisao da je već razgovarao s inspektorom kojeg je, kako proizlazi iz pronađenih poruka, nastojao uvjeriti u opravdanost milijunske vrijednosti ugovora.

“Jedini način da se ovo završi je da oni pregledaju papire i vide da je sve ok. Priča sam jučer s inspektorom isprid kuće. Reka je ako papiri pokažu da firma taj softver radi više godina i ako godinu dana to educira i pušta u pogon onda nemam zašto biti nervozan. Rekao je kad je doša da je izgledalo čudno, ali kad se upozna s pričom, da sve ima smisla. Ako papiri pokažu priču o razvoju i godinu dana edukacije onda nema problema. Nemoj se puno nervirat. Znam da nije svejedno, ali nakon ovoga se smiri”, poručio je Jukić supruzi.

Posao je ipak namješten?

Kada je nedugo prije otvaranja istrage, u listopadu 2021. u njegovu firmu došao novi novinarski upit o izvidima europskog tužiteljstva pokrenutima zbog softvera, svojoj je suradnici opet poručio: “Zanemari”.

Ovdje valja podsjetiti da je sporni softver Ministarstvo platilo nešto više od 1,7 milijuna eura, dok je njegova stvarna vrijednost, prema tvrdnjama vještaka, oko 360 tisuća eura. Razliku su, sumnja se, podijelili Jukić i Mladen Šimunac, konzultant blizak Gabrijeli Žalac, preko kojeg je, kako stoji u optužnici, i namješten ovaj posao. Upravo je Šimunac, kako je Telegram ovih dana otkrio, softver koji je u središtu ove afere, prije raspisivanja natječaja prezentirao i osobno premijeru Andreju Plenkoviću.