Telegramov pregled: kratka povijest ideje zvane Velika Albanija

Sve je počelo u 19. st., a napad u Makedoniji opet je aktualizirao to pitanje

A flag with Albanian national symbols attached to an remotely operated drone flies over the stadium during the EURO 2016 group I football match between Serbia and Albania in Belgrade on October 14, 2014.   AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
FOTO: AFP/AFP

Velika Albanija, poznata i kao Etnička Albanija (Shqipëria Etnike) politički je nacionalistički albanski projekt koji za cilj ima ujediniti sve države u kojima žive, ili su živjeli, Albanci u jednu. Takav bi fiktivni projekt uključivao teritorije četiri suverene države – Grčku, Makedoniju, Srbiju i Crnu Goru, uz ujedinjenje s Kosovom.

Ova ideja datira iz 19. stoljeća, a u nastavku vam donosimo pregled svih etapa razvoja takozvane Velike Albanije.

Neki analitičari tvrde da je ovo tek fiktivan i bezopasan nacionalistički projekt iz prošlosti, dok su drugi ozbiljno zabrinuti idejama ove tvorevine, koja bi mogla izazvati kaos na Balkanu.

1. Prizrenska liga

Prema zamisli albanskih nacionalista, ovako izgleda Velika Albanija
Prema zamisli albanskih nacionalista, ovako izgleda Velika Albanija wikipedia

Albanska politička organizacija Prizrenska liga osnovana je 10. lipnja 1878. godine, u Prizrenu, tadašnjem Kosovskom vilajetu Otomanskog carstva. Na Berlinskom kongresu Prizrenska liga istupala je u ime albanskog naroda. Tražili su priznanje nacionalnog identiteta Albanaca i autonomiju Albanije unutar Otomanskog carstva. Berlinski kongres ignorirao je taj memorandum.

2. Sukobi s Crnom Gorom

Nezadovoljni odlukama Berlinskog kongresa, Prizrenska liga počinje oružane sukobe s Crnogorcima zbog Gusinja i Plava koji su pripali kneževini Crnoj Gori.

3. Sukob s Otomanskim carstvom

Ovakve granice Albanskog vijaleta tražili su albanski predstavnici
Ovakve granice Albanskog vilajeta tražili su albanski predstavnici wikipedia

Tijekom 1879. godine Liga počinje sukobe s Otomanskim carstvom. Isprva su bili prilično uspješni i zauzeli su mnoge turske gradove. Međutim, nakon što je Carstvo prijetnju shvatilo ozbiljno, uspješno se s njom i obračunala. Derviš paša sa svojom vojskom uspio je razbiti albanski ustanak i u travnju 1881., dvije godine nakon pobune, raspušta Prizrensku ligu.

4. Velika Albanija u Drugom svjetskom ratu

Za vrijeme fašističke okupacije, Italija je Kosovo, zapadne dijelove Makedonije i istočne dijelove Crne gore stavila pod upravu kvislinške vlade Kraljevine Albanije. Formirana je tako Velika Albanija, ali samo na kratko. Nakon 1943. nacistička Njemačka postala je politički sponzor ove tvorevine. Nakon kapitulacije nacističke Njemačke, i savezničke pobjede, granice Albanije i okolnih zemalja vratile su se u predratno stanje. Nakon toga, Albaniju je preuzela Komunistička partija Albanije na čelu s Enverom Hoxhom. Svi protivnici su eliminirani, a Albanija je imala jedan od najreprepresivnijih režima u Europi.

5. Rat na Kosovu

Zaplijenjeno oružje OVK
Zaplijenjeno oružje OVK wikipedia

Neposredno prije američke intervencije na Kosovu u travnju 1999. godine, pripadnici takozvane OVK, Oslobodilačke vojske Kosova, kreću sa sporadičnim napadima na srpsku policiju i vojsku. Dok je otpor Albanaca na Kosovu bio miran, zapadne sile ignorirale su njihovu borbu. Međutim, kada su se stvari rasplamsale, SAD je u intervenciji bombardirao tadašnju SR Jugoslaviju. Stvorena je samoproglašena država Kosovo, koju Srbija niti danas ne priznaje.

6. Sukobi u Makedoniji

Kratkotrajni sukob u Makedoniji početkom 2001. počeo je s gerilskim aktivnostima albanske separatističke grupe ONA, Oslobodilačke nacionalne armije. Grupa je to bliska OVK-a, nastala iz ljudi i zapovjednika koji su prešli u ONA-u. Napade na makedonsku policiju i vojsku završili su Ohridskim sporazumom, kojim je albanska manjina u Makedoniji dobila puno veća prava, nego što je do tada imala.

7. Teroristički napad u Kumanovu

али3
Teroristi ONA-e blisko su povezani s nekim političarima plusinfo.mk

Vođe napada u Kumanovu kažu kako neće odustati od formiranja Velike Albanije. Vrlo su blisko povezani s nekim albanskim političarima u Makedoniji. Često su albanski politički lideri na Kosovu i Makedoniji bili vrlo bliski organizacijama OVK i ONA.

8. Koliko je Velika Albanija opasna i realna prijetnja?

Teško je reći. Albanci su vrlo lojalni Sjedinjenim Državama, koje su odigrale ključnu ulogu u formiranju Kosova kao države. Dok je SAD prisutan na Balkanu, komadanje suverenih država i formiranje Velike Albanije, malo je vjerojatno.

Međutim, mnogi analitičari vjeruju kako je projekt Velike Albanije još uvijek živ, te kako će u sljedećim etapama krenuti prema komadanju suverenih država. Srpsku je javnost posebno zabrinula izjava albanskog premijera Edija Rame koji je nedavno rekao kako bi se Kosovo i Albanija trebali ujediniti.