Poslodavci će vam ubuduće morati reći ono što je dosad bio tabu: kolike su zapravo plaće drugih u firmi

Stižu ozbiljne promjene na tržište rada. Cilj je smanjiti rodne razlike u visini primanja

Članice Europske unije odobrile su Direktivu o transparentnosti plaća čija primjena bi trebala pomoći smanjenju razlika u plaćama između žena i muškaraca, odnosno u borbi protiv tzv. platne diskriminacije.

Prema podacima Eurostata, žene u Europskoj uniji u prosjeku su plaćene oko 13 posto manje od muškaraca, a nova pravila, između ostalog, propisuju da će kompanije s više od 250 zaposlenih morati objavljivati kolika je kod njih ta razlika.

Veliki poslodavci će radnicima morati otkriti platne razrede

Pretpostavka je da nedostatak transparentnosti u plaćama predstavlja jednu od najvažnijih prepreka u uklanjanju rodnih razlika u plaćama, a to se onda naravno odražava i na razlike u mirovinama, koje su kod žena, prema podacima za 2018. za oko 30 posto manje nego kod muškaraca.

Predviđeno je da kompanije, odnosno poslodavci, prije nego zapošljavaju, budućim zaposlenicima daju informaciju o rasponu plaće koja se isplaćuje za njihovu poziciju, kao i kriterije koji se primjenjuju za povećanje plaće i napredovanje.

Također, zaposlenici imaju pravo tražiti informacije o platnim razredima u kompaniji. Kompanija će im biti dužna dati i informaciju o prosječnim platnim razredima za pojedino radno mjesto.

Gdje je pet posto ili više razlike, tražit će se objašnjenja

Predviđeno je i da se u suradnji s predstavnicima zaposlenika provodi procjena plaća, u slučajevima kada se utvrdi razlika između plaća žena i muškaraca od 5 posto ili više. U tom slučaju poslodavac će morati objasniti razliku, odnosno opravdati je objektivnim činjenicama, a ako to ne uspije, morat će korigirati plaće.

Predviđene su i kazne za one koji budu kršili nova pravila, ali one nisu propisane na razini EU. Državama članicama prepušteno je da utvrde kako će se točno prekršitelji kažnjavati, a bit će, naravno, odgovorne i da se sve skupa primjenjuje u praksi, što hrvatskim inspekcijama, koje i inače znaju biti vrlo rigorozne, sasvim sigurno neće teško pasti.

Najveće razlike u Estoniji, kod nas muškarci 11 posto plaćeniji

Kada se pogledaju statistički podaci o razlici u plaćama primjetno je da je ona najviša u Estoniji, gdje iznosi čak 20 posto. Pri vrhu su također Austrija i Njemačka s oko 19 odnosno 18 posto većom plaćom za muškarce.

S druge strane, u Luksemburgu su plaće gotovo izjednačene, te razlika iznosi -0,2 posto, odnosno žene imaju za toliko veću plaću. Relativno malu razliku u plaćama imaju Rumunjska i Slovenija gdje je ona 3,6 i 3,8 posto. U Hrvatskoj muškarci imaju 11 posto veće plaće.

Statistika ne uzima u obzir dob, obrazovanje i vrstu posla

Da bi se utvrdilo stvarno stanje potrebne su podrobnije analize jer manja razlika ne mora automatski značiti i veću jednakost. Manju razliku u plaćama nerijetko imaju zemlje u kojima je zaposlenost žena također manja.

Isto tako, veća razlika može značiti da su žene više zastupljene u sektorima s nižim plaćama ili da postoji značajniji broj žena koje rade na nepuno radno vrijeme. Također, treba uzeti u obzir i to da se radi o razlikama u prosječnoj bruto zaradi, te nije uzeta u obzir dob, obrazovanje i vrsta posla.