Posrnuli bivši austrijski kancelar upravo potvrdio: povlači se iz politike

Kurz je u listopadu podnio ostavku nakon što je protiv njega pokrenuta istraga zbog sumnje u korupciju

Austrian Chancellor Sebastian Kurz addresses media representatives as he arrives on the first day of a European Union (EU) summit at The European Council Building in Brussels on June 24, 2021. - . (Photo by JOHN THYS / various sources / AFP)
FOTO: AFP

Sebastian Kurz povlači se iz politike. Bivši austrijski kancelar i donedavna zvijezda europskih konzervativaca svoju odluku je objavio na konferenciji za medije, prenosi Kronen Zeitung. Kao razloge naveo je želju da više vremena provodi s novorođenim sinom i obitelji i zbog “iscrpljenosti” i “osjećaja da ga progone”. Naime, Kurz je početkom listopada podnio ostavku pritisnut istragom zbog sumnje u korupciju. Tužitelji sumnjaju da je proračunski novac korišten kako bi se u javnost plasirala uglancana slika o njemu i vladajućoj stranci.

Kurz je tada odbacivao da se povlači iz politike, nego se vratio u austrijski parlament, ali mu je ubrzo skinut zastupnički imunitet i istraga se nastavila. Danas je Kurz ponovno odbacio optužbe. “Nisam ni svetac ni zločinac. Ja sam osoba s manama i slabostima, sa svime što ide uz njih. I veselim se danu kada ću na sudu dokazati da su optužbe protiv mene lažne”, poručio je. Naglasio je kako je “vrlo iscrpljujuće” braniti se od optužbi i postupaka posljednjih mjeseci.

Nakon ostavke Kurza, koju je iznenadno podnio samo tri dana nakon što je tvrdio da za nju nema razloga, kao kancelara ga je naslijedio Alexander Schallenberg, no Kurz je ostao šefom vladajuće stranke ÖVP. Nagađa se da bi ga sada na čelu austrijskih konzervativaca mogao zamijeniti aktualni ministar unutarnjih poslova Karl Nehammer.

Bio je mlada zvijezda europskih konzervativaca

Kako je Telegram već pisao bivši austrijski kancelar je slovio za mladu zvijezdu europskih konzervativaca, političkog wunderkinda koji, činilo se, zna kako tradicionalne stranke desnog centra mogu (ponovno) uvjerljivo pobjeđivati na izborima. Čim je 2017. preuzeo stranku, okončao je desetogodišnju veliku koaliciju i na izborima te jeseni doveo konzervativce na vlast, s 31,5 posto glasova. Na prijevremenim izborima dvije godine kasnije stranka je osvojila 37,5 posto glasova.

Ni suradnja s krajnjom desnicom, koja je neslavno propala u Ibiza skandalu, nije mu (u to vrijeme) naštetila. Odluka da sruši tu vladu, nakon što je njegov koalicijski partner uhvaćen na kompromitirajućim snimkama, činila se principijelnim potezom mladog političara koji želi raskinuti sa starim praksama. Nakon što je naprasno prekinuo politički eksperiment s krajnjom desnicom, nakon prijevremenih izbora dogovorio je koaliciju sa Zelenima.

Njegovu tvrdolinijašku politiku prema migrantima – 2016., dok je još bio šef diplomacije, bio je ključan za zatvaranje tzv. balkanske rute – mnogi su smatrali modelom za konzervativne stranke u ostatku Europe koje su strahovale od gubitka još desnije biračke baze