Postavlja li Plenković perfidnu zamku DP-u? Ako mu ispune naizgled nevin zahtjev, lako bi mogli završiti kao Most

Vrijeme počinje igrati sve bitniju ulogu u pregovorima oko formiranja nove vlasti

FOTO: Pixsell

Kad bi DP prihvatio ponudu koja je na stolu (Jandroković s glasom manjina) bila bi to za Plenkovića win-win situacija

Vrijeme je sad već počelo igrati bitniju ulogu. U neočekivano teškim pregovorima između HDZ-a i Domovinskog pokreta jedini postojeći rok zapisan u Ustavu – onaj o konstituiranju Sabora – postaje referentna točka pregovaračke taktike i strategije.

HDZ gura Gordana Jandrokovića, za kojeg su podršku već dali zastupnici nacionalnih manjina, što je razljutilo pregovarače DP-a jer smatraju da ih se tako želi dovesti pred svršen čin. S druge strane, Božo Petrov DP-u nudi da njihov zajednički kandidat, dakle kandidat Mosta, Suverenista i DP-a za predsjednika Sabora bude Ivan Penava. Petrov time u nezgodnu situaciju pokušava staviti DP – jer nije lako obrazložiti odbijanje ove ponude, a potencijalno i HDZ – jer njihov Jandroković ne figurira više kao jedini i neizbježan kandidat.

Win-win za Plenkovića

Andrej Plenković, pak, na konstituiranje Sabora gleda kao na prvi korak u stvaranju zajedničke Vlade. I kad bi DP prihvatio ponudu koja je na stolu (Jandroković s glasom manjina) bila bi to za njega win-win situacija. Za Domovinski pokret se, međutim, radi o dosta opasnoj zamci.

Kad se konstituira Sabor, naime, u Ustavu zapisanih rokova više nema. Dok se ne iskristalizira mandatar, onaj koji uživa podršku najmanje 76 zastupnika, mogu proći mjeseci i mjeseci. Možda i godine. Sabor se, pak, mora konstituirati do 19. svibnja. Ni dan kasnije.

Vrijeme za “žetoniranje”

Dogodi li se konstituiranje Sabora do 19. svibnja, nova većina će biti jasna – radit će se o onima koji su digli ruku za predsjednika tog tijela. Domovinski pokret bi time, ne bude li do 19. svibnja preciznijeg dogovora o tome tko će tvoriti buduću vlast, ostao bez jakog pregovaračkog aduta – vremena. Jer, izabere li se novi predsjednik Sabora (a to će teško biti moguće bez glasova zastupnika DP-a) na prijedlog HDZ-a, Plenković ima, zapravo, sve. Ima konstituirani Sabor. Ima svoju, istina tehničku Vladu – ali bez krajnje desnice koja bi mu možda okrhnula europsku staturu u vrijeme kad figurira kao kandidat za bitne EU dužnosti. I ima – vrijeme.

A u tim tjednima i mjesecima o daljnjim pregovorima oko Vlade, uz pritisak javnosti, dalo bi se dodatno poraditi na onome što dosad nikako ne ide – da se okupi većina bez jedinstvenog DP-a čiji je temeljni politički zahtjev da SDSS ne bude u novoj vlasti. Bi li se išlo na labavljenje jedinstva u Penavinoj stranci ili “žetoniziranje” pojedinačnih zastupnika centra i ljevice – manje je bitno.

Uostalom, Plenković je već jednom odradio sličan manevar. Prije osam godina je čak i formirao zajedničku Vladu s Mostom, da bi ih izbacio iz nje kad su, na prvoj ozbiljnoj “krivini” (Agrokor) odbili poslušnost. I zamijenio ih dijelom dotad oporbenog – HNS-a.

Nakon Jandrokovića nema kajanja

U slučaju konstituiranja Sabora s HDZ-om i prijetnja izvanrednim izborima za DP gubi na uvjerljivosti. Kako bi svojim biračima opravdali činjenicu da su, zajedno sa SDSS-om (jer kako zabraniti bilo kome da u Saboru glasa kako hoće?) izabrali Gordana Jandrokovića ili nekog drugog za predsjednika parlamenta?

Ovako, ako se stvar nasuka na odluku HDZ-a da neće bez manjina, a manjina da se neće lomiti, DP može pred birače ići s porukom da je Plenković između njih i SDSS-a odabrao – SDSS. Nakon formiranja Sabora ta priča više jednostavno ne bi postojala.

Stoga će, ako su u DP-u svjesni uloge koju vrijeme počinje igrati u ovoj poslijeizbornoj partiji političkog šaha, narednih desetak dana biti bremeniti vrlo značajnim odlukama. Onima na koje bi se analize mogle vraćati u godinama i desetljećima koja slijede.