Postoji li razvijena država u kojoj bi rektor preživio ovakvu aferu sa seksualnim zlostavljanjima?

Rektor je sve sažeo u vjerojatno najpreciznijoj izjavu koju je na ovu temu dao: "Ja štitim pogotovo ove događaje"

Od kraja siječnja, rektora Sveučilišta u Zagrebu Damira Borasa u stopu prati najozbiljniji skandal dosad. Svega se nakupilo u njegovih gotovo sedam godina na čelu sveučilišta, no Telegramovo otkriće da je u časno zvanje osobno predložio profesora s optužbom za zlostavljanje, najmučnija je priča koja se dosad povezuje s rektorom Borasom.

Telegram je jučer ekskluzivno objavio i zaključak Povjerenstva za zaprimanje prijava za spolno uznemiravanje Filozofskog fakulteta; u slučaju Borasovog emeritusa Drage Roksandića radi se o, kako pišu, “opetovanom i teškom seksualnom uznemiravanju, čime je narušen i ugled Filozofskog fakulteta”. Dapače, Povjerenstvo predlaže aktualnom dekanu FF-a Miljenku Jurkoviću da pozove rektora na ponovno razmatranje odluke o dodjeli počasne titule profesoru Roksandiću.

Međutim, kakav god prijedlog s Filozofskog stigao u Rektorat, zaista je teško očekivati bilo kakvu rektorovu reakciju s obzirom na to da je, od trenutka kada je Telegram objavio ovu priču, čvrsto stajao uz svog emeritusa. Istovremeno, časno zvanje profesoru za kojeg je utvrđeno da je “opetovano i teško seksualno uznemiravao” ljaga je ne samo na rektorovom imenu, već i na cijelom Sveučilištu u Zagrebu.

1. Borasov najskandalozniji potez ikad nakon objave priče

Nakon Telegramovog otkrića da je rektor Boras, usprkos optužbi za zlostavljanje za koju je znao, osobno predložio i potom nagradio Roksandića počasnim zvanjem, Boras je reagirao nezapamćeno nerektorski i neakademski. Poslao je priopćenje u kojem je hladno optužio Telegram, žrtvu zlostavljanja i bivšu dekanicu Filozofskog za “medijsku koprodukciju” skandala. Pritom je naveo da je on osobno proveo određenu proceduru provjere profesora kojeg je naumio proglasiti emeritusom.

“Nakon očitovanja Profesora, utvrđenih činjenica te uvida u predočenu dokumentaciju kao čelnik Sveučilišta nisam sa svoje strane našao uporišta ni opravdanja za pokretanje postupka”, piše Boras referirajući se na izjavu nekadašnje studentice o zlostavljanju, s kojom je osobno bio upoznat. Piše i kako izjava bivše studentice ima “bitnih nedostataka da bi mogla poslužiti kao uporište za pokretanje etičkog postupka”; kao jednu od mana izjave ističe što nije bila predana preko urudžbenog ureda.

Dodaje i kako se iz “druge dokumentacije” moglo zaključiti kako je izjava o zlostavljanju predana s namjerom da se spriječi izbor u počasno zvanje Drage Roksandića “čime je sama postala etički problematičnim dokumentom”. Svakako, da emeritura tada nije dodijeljena zbog postojeće izjave nekadašnje studentice, Sveučilište sada ne bi bilo suočeno s bolno sramotnom situacijom.

2. Uspio je ugroziti i anonimnost žrtve zlostavljanja

U svom skandaloznom priopćenju medijima, Boras je učinio još nešto: djelomično je javnosti otkrio identitet žrtve seksualnog uznemiravanja. Nije mario za apsolutnu zaštitu identiteta žene koja je u izjavi zabilježila da ju je seksualno uznemiravao njegov kandidat za počasno zvanje. U nekoliko je navrata u priopćenju, implicitno i eksplicitno, precizirao njeno točno radno mjesto.

Zbog toga je reagirala Višnja Ljubičić, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, pojasnivši da je Boras utjecao na mogućnost otkrivanja identiteta nekadašnje studentice Filozofskog fakulteta. Ukazala je i na nužnost da se osoba koja se bilo kada prituživala na nečije spolno uznemiravanje ili osoba koja je tome svjedočila, ne smije dodatno dovoditi u nepovoljan položaj. Rektor Boras žrtvi zlostavljanja učinio je upravo to.

3. I rektor je bio uznemiravan, “ne seksualno hvala Bogu”

U prvom pojavljivanju pred novinarima nakon objave skandala, Boras je nastavio s minoriziranjem zlostavljanja i uznemiravanja studentica i studenata. Posve nevjerojatno, na pitanja o zlostavljanju na Sveučilištu, poručio je kako je i on, u svom životu, “bio puno puta uznemiravan, ne seksualno hvala Bogu”. Požalio se da ga u tim nemilim situacijama nitko nikada nije štitio. “A ja štitim pogotovo ove događaje”, rekao je, zaista štiteći “ove događaje”.

4. Bez ikakvih reakcija na nove optužbe studentica

Telegram je objavio priče još četiri žene koje su se tijekom studija našle u mučnim situacijama s Borasovim emeritusom. Najraniji slučaj koji je Telegram zabilježio, datira u vrijeme prije dvadeset godina, u ljetnu školu u Srbiji gdje je Roksandić predavao. Nikakvih daljnjih reakcija na ove objavljene slučajeve nije bilo, osim činjenice da je Senat Sveučilišta svesrdno podržao rektora Borasa u daljnjem radu. Dapače, zajedno s rektorom, nisu se niti jednom riječju osvrnuli na zlostavljanja na izvanrednoj sjednici s temom turbulentnog stanja na Sveučilištu u Zagrebu.

5. Emeritus je medijima iskrcao povjerljive podatke. Dobio ih je od Borasa

Krajem ožujka, doznali smo da se Povjerenstvo za zaprimanje prijava za spolno uznemiravanje Filozofskog fakulteta bavi prijavama protiv Drage Roksandića. To smo doznali nakon što je sam Roksandić na adrese svih većih medija u Hrvatskoj, uključujući Telegramovu, dostavio obimnu dokumentaciju. U toj je dokumentaciji priložio izvornu potpisanu izjavu bivše studentice o seksualnom uznemiravanju, s kojom je bio upoznat rektor Boras.

Time je Roksandić medijima otkrio identitet bivše studentice. Papiri koje nam je Roksandić poslao, otkrivaju kako je on osobno došao do potpisane izjave bivše studentice; u izvornom obliku dostavio mu ju je sam rektor Boras u svibnju 2019., tražeći od njega očitovanje na navedenu izjavu. Nakon tog očitovanja, rektor je zaključio da je sve u redu i zatim promovirao Roksandića u počasno zvanje professor emeritus. Od rektora, preko Roksandića do medija – tim se putem štite žrtve uznemiravanja i njihov identitet na Sveučilištu u Zagrebu.

6. Problem je u Telegramovoj objavi zaključka Povjerenstva

Rektor Boras jučer je na Učiteljskom fakultetu odgovarao na novinarska pitanja o zaključku Povjerenstva FF-a o slučaju Roksandić. Ustvrdio je da postupak još nije gotov i da na temelju dostavljene dokumentacije s Filozofskog mora donijeti odluku što dalje. “Ja ću možda danas, možda sutra, možda preksutra već reagirati na to i odgovarajuće postupiti”, rekao je jučer rektor.

Potom je prisutnim novinarima objasnio da je zapravo, kako tvrdi, kazneno djelo što je zaključak FF-a dospio u javnost, a problematičnim je označio i konkretna pitanja novinara o slučaju. “Ja sad moram to vidjeti što ću dalje. Ali vi ne smijete takve stvari pitati i ja ne smijem o tome komentirati”, kazao je Boras. Zaključio je pozivom medijima da objektivno pišu o Sveučilištu, kao i da je Sveučilište uz njega osobno “oštro protiv bilo kakvog zlostavljanja, naročito seksualnog”.