Postoji li još uopće Amsterdamska koalicija? U principu da, samo ima veliko 'ali'

Nakon što su Zorana Milanovića podržali HSU i HSS postavlja se logično pitanje o sudbini koalicije

26.05.2019. Zagreb - Amsterdamska koalicija izborne rezultate docekala je u Hrvatskom novinarskom domu.   Photo: Josip Regovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Čelnici sedam stranaka Amsterdamske koalicije su u Buzetu šestog lipnja analizirali rezultate europskih izbora i razgovarali o budućnosti. “Na sastanku koalicije donesen je zaključak da će Amsterdamska koalicija na predsjedničkim izborima imati svog kandidata ili će podržati kandidata lijevo liberalnog centra”, kaže se u zaključku buzetskog okupljanja.

Osmog srpnja je Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) podržala Zorana Milanovića. Danas je isto napravilo i predsjedništvo Hrvatske seljačke stranke (HSS), što čini vrlo legitimnim pitanjem postoji li, uopće, još uvijek Amsterdamska koalicija.

Želja za potporom Milanoviću

Ovaj savez sedam stranaka, koji je na europskim izborima dobio tek pet posto glasova (okej, 5,19%) i jedan mandat, mišljen je kao dugoročnija politička opcija, koja bi na centru i lijevom centru okupljala alternativu SDP-u. No, očito je da lošiji rezultat od očekivanog na prvim izborima na koje su zajedno izišli, kao i pitanje potpore Milanoviću, pojačavaju pukotine među strankama saveza koji nakon sastanka u Buzetu nije imao nikakvih zapaženijih zajedničkih javnih nastupa.

“Amsterdamska koalicija, u principu, još uvijek postoji”, kazat će nam sugovornik iz vrha jedne od stranaka koalicije. Drugi će, pak, biti nešto čvršći: “Kako da ne, naravno da postoji”. Štoviše, u petak je održana i koordinacija predsjednika stranaka na kojoj je tema bila baš podrška Milanoviću.

Za razliku od HSU-a i HSS-a, neke od stranaka koalicije ipak ne žele istrčavati s podrškom, ali svi su izrazili želju da se Milanovića podrži. Samo su neki inzistirali na tome da ovaj predsjednički kandidat prvo održi sastanak s njima na kojem bi ih upoznao s osnovama svojih ideja o tome kako bi obavljao funkciju predsjednika Republike.

Parlamentarne ambicije manjih stranaka

Ako se tako nešto i dogodi, narednih tjedana će vjerojatno svaka od stranaka pojedinačno iskazivati svoju podršku Milanoviću, a moguće je da će na kraju isto to napraviti i zajedno, kao Amsterdamska koalicija. U tom smislu je oblikovano i današnje priopćenje predsjedništva HSS-a koje završava rečenicom: “S obzirom na Statutarnu proceduru, konačna odluka oko podrške kandidatu g. Zoranu Milanoviću bit će donesena kada istu potvrde ostale stranke Amsterdamske koalicije te Glavni odbor HSS-a”.

Zoran Milanović je, međutim, vjerojatno manji problem kad se govori o opstanku ovog saveza sedam stranka centra i lijevog centra. Naime, ključna priča u svim političkim kalkulacijama je ona o parlamentarnim izborima.

Kako doznajemo, manje stranke Amsterdamske koalicije već su naznačile svoje ambicije, i Laburisti i Demokrati i PGS očekuju ulazna mjesta na listama za Sabor, što bi veće stranke moglo ostaviti na dosta nezgodnoj vjetrometini. Jer, s obzirom na broj glasova na EU izborima, gdje je Amsterdamska koalicija doista dobro prošla jedino u Istri, pitanje je što bi – i bi li išta – ostalo HSS-u, Glasu i umirovljenicima, ako bi se ispunile parlamentarne ambicije manjih stranaka.

Glas i IDS svakako ostaju zajedno

Pritom treba podsjetiti da su HSU i HSS skloni i suradnji sa SDP-om. Davor Bernardić je jučer na N1 televiziji govorio o tome da su u SDP-u “odmakli u procesu pregovora, prvo o našem predsjedničkom kandidatu, izradi zajedničke platforme i kasnije možda i na parlamentarnim izborima”. Dodao je, istina, da vjeruje da će razgovarati sa svim strankama Amsterdamske koalicije, no jasno je da pojedinačni pregovori sa strankama mogu voditi raspadu tog saveza.

“Amsterdamska koalicija će potrajati sve dok postoji savez Glasa i IDS-a, ostali su došli tek nakon što su dali zamolbu za pridruživanje”, kaže nam jedan od političara iz centralne osovine Amsterdamske koalicije. Te dvije stranke su u europskoj grupaciji liberala, nemaju potpisane sporazume o zajedničkom izlasku na izbore sa SDP-om (kakav još od 2017. godine ima HSS) i kane ostati zajedno na parlamentarnim izborima – u kojem god formatu na njih izlazili. Što opet vraća priču na početak: Amsterdamska koalicija, dakle, i dalje postoji. U principu.