Potencijalno nezgodan detalj za Vladu: iz slavonske Plinare upozoreni na suludu zaradu s preprodajom, nitko nije reagirao?

Među uhićenima je i predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije

26.08.2022., Rijeka - Predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic u drustvu ministara Olega Butkovica i Davora Filipovica prosetao je gradom sa zupanom Zlatkom Komadinom, gradonacelnikom Markom Fliipovicem i zupanom krapinsko zagorskom Zeljkom Kolarom, te posjetio manifestaciju 100% zagorsko.
Photo: Goran Kovacic Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

N1 iz izvora bliskih Ini neslužbeno doznaje potencijalno važan detalj afere u kojoj je domaća naftna kompanija oštećena za više od milijardu kuna. Doznaju kako su Vladu iz Plinare istočne Slavonije svojedobno upozorili na problematične visoke zarade u preprodaji plina. Tvrde i da nitko nije reagirao. N1 također doznaje kako je riječ o prodaji plina iz domaćih bušotina, koja se vrlo loše kontrolira.

Među uhićenima je i predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije, Marija Ratkić, kojoj je, kao i ostalim osumnjičenima, jučer određen istražni zatvor. Ratkić je istražni zatvor dobila zbog potencijalnog ponavljanja kaznenog djela, zbog čega je odmah jučer, kako je Telegram doznao, podnijela ostavku. Ipak, dok odluka ne bude službeno provedena, mora ostati u zatvoru.

Ukrali više od milijardu kuna

Sudac istrage sinoć je odobrio zahtjev Uskoka da se petero osumnjičenih odredi istražni zatvor. U subotu su uhićeni direktor trgovine prirodnog plina u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.

USKOK vjeruje kako su osumnjičeni od lipnja 2020. zaradili gotovo 850 milijuna kuna i oštetili Inu za više od milijardu kuna. Sumnja se da je Škugor, kao direktor Inine Službe za trgovinu prirodnim plinom, sredio da tvrtka Husića i Šurjaka – preko Plinare istočne Slavonije i neposredno od Ine – kupuje plin po fiksnoj cijeni i “neovisno o promjenama na svjetskom tržištu” i to za 19,46 eura po megavatsatu. Taj plin su zatim prodavali inozemnom kupcu po tržišnim cijenama koje su dosezale i do 210,26 eura po megavatsatu – gotovo 11 puta skuplje.