Potop velikih stranaka na izborima u BiH. Evo ključnih promjena

Dodik izgubio Banja Luku, SDA ne kontrolira Sarajevo

Preliminarni rezultati lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini donijeli su promjene na političkoj sceni u toj zemlji, a najveća je da su dvije od tri vladajuće stranke s nacionalnim predznakom izgubile nadzor nad velikim gradovima poput Sarajeva i Banje Luke. “U cijeloj BiH došlo je do promjena. To nisu tektonske ali su važne promjene”, kazao je u nedjelju kasno navečer u Sarajevu predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović.

Izetbegović je ipak inzistirao na tvrdnji da unatoč pretrpljenim porazima njegova SDA ostaje “najjačom strankom u zemlji”. Dva teška poraza pretrpio je Milorad Dodik, vođa bosanskih Srba, čiji je SNSD izgubio gradonačelnička mjesta u najvećim gradovima RS, Banja Luci i Bijeljini. Trend političkih promjena zaobišao je dio zemlje u kojem su većinski narod Hrvati, pa je tako HDZ BiH od većih mjesta vlast izgubio samo u Tomislavgradu. Donosimo pregled najvažnijih promjena na lokalnoj političkoj sceni susjedne države.

1. Oporba preuzima Sarajevo

U turobnom ozračju u stranačkoj središnjici Izetbegović je priznao poraz svoje stranke u utrci za načelničke pozicije u tri od četiri općine koje čine grad Sarajevo, a oporbena koalicija koju čine SDP BiH, Naša stranka (NS) i Narod i pravda (NiP) preuzela je vlast u još nekim općinama Sarajevske županije koje su slovile za neosvojive utvrde SDA. Oporbeni blok koji je prvi put uspostavljen uoči ovogodišnjih lokalnih izbora izborio je načelničke pozicije u 11 općina, a SDA je zadržala ili dobila vlast u 30 općina, no među njima nema niti jednog većeg grada.

U Zenici je novi mandat dobio dosadašnji gradonačelnik Fuad Kasumović kao neovisni kandidat, u Tuzli je gradonačelnikom ostao SDP-ov Jasmin Imamović, a u Bihaću je još jedan mandat izborio neovisni Šuhret Fazlić. Prema analizama koje su se jutros pojavile u bosanskohercegovačkim medijima, SDA je poražen glasovima urbanih birača koji više ne mogu podnijeti gospodarsko propadanje i široko rasprostranjenu korupciju u BiH. Ostaje za vidjeti hoće li se na idućim izborima taj trend preliti na ruralne sredine i manje gradove, gdje je najveća bošnjačka stranka još uvijek neprikosnovena.

2. Srebrenica kao Amerika

Novonastala politička situacija u Srebrenici pomalo podsjeća na onu u SAD-u. U gradu najpoznatijem po užasnim zločinima tijekom rata 1990-ih sinoć su pobjedu proglasili i Alija Tabaković iz Inicijative “Moja adresa Srebrenica” i Mladen Grujičić, kandidat stranaka okupljenih oko koalicije “Zajedno za Srebrenicu”. Probosanski kandidat Tabaković prema posljednjim podacima objavljenim jutros ipak je preuzeo vodstvo s 54,42 posto glasova, dok aktualni načelnik Grujičić, kojeg podržava koalicija srpskih stranaka, trenutno ima 45,17 posto glasova.

Bosanskohercegovački mediji pišu da će o pobjedi vjerojatno odlučiti glasovi prispjeli poštom, što je još jedna zanimljiva paralela između rezultata izbora u Srebrenici i SAD-u. Iz Grujičićevog stožera sinoć je ispaljen vatromet dok su njegovi pristaše slavili pobjedu. Istovremeno se slavilo i u stožeru Alije Tabakovića, pa je očito da jedan narod u etnički duboko podijeljenoj općini na istoku BiH očekuje veliko razočaranje nakon završetka brojanja glasova.

3. Dodik gubi Banja Luku…

Milorad Dodik je potvrdivši nevoljko poraz u Banjoj Luci kazao kako to za njega “nije mali udarac”, a Banjolučanima je zamjerio da “nisu bili fer” prema njegovom kandidatu za gradonačelnika Igoru Radojičiću lamentirajući nad tim koliko su SNSD i on osobno uložili u taj grad. “Netko je ovdje igrao pokvareno”, kazao je smrknuti Dodik nenaviknut na poraze. Najavio je kako SNSD ipak neće voditi politiku sukobljavanja s novom gradskom vlasti u Banjoj Luci na čijem će čelu ubuduće biti mladi Draško Stanivuković iz Partije demokratskog progresa (PDP).

Stanivuković, koji je i zastupnik u Narodnoj skupštini RS, često se verbalno sukobljavao s Dodikom. Nakon objavljenih rezultata izbora našalio se rekavši da će sada „prvi put moći ući u Gradsku upravu Banja Luke a da ga tamo ne čeka policija”. Pristalice PDP-a pobjedu svojeg kandidata proslavili su na banjalučkim ulicama, dok je on najavio da će mu na početku mandata prioriteti biti ulaganje u gospodarstvo, zapošljavanje i poboljšanje ekonomije.

4. … i uspoređuje se s Churchillom

Dodik je potvrdio kako je izbore izgubio i SNSD-ov kandidat za načelnika Bijeljine, drugog najvećeg grada u RS gdje je pobijedio kandidat Srpske demokratske stranke (SDS). “Naravno da nas boli (izgubljeno) mjesto gradonačelnika”, kazao je Dodik optužujući koalicijske partnere da su ga izdali. Ustvrdio je kako unatoč tome SNSD ostaje najjača stranka u RS jer sada ima vlast u 41 općini što je jedna više nego do sada. Na kraju je Dodik sam sebe usporedio s Winstonom Churchilom podsjetivši kako je i on izgubio izbore 1945. iako je bio jedan od vođa pobjedničke koalicije u ratu.

5. Bez većih promjena u hrvatskom dijelu

Veće promjene izostale su jedino na područjima s hrvatskom većinom jer je HDZ BiH zadržao vlast u većini općina u kojima je i do sada. Najveća stranka s hrvatskim predznakom prema podacima koji su bili dostupni u noći nakon izbora vlast je izgubila jedino u Tomislavgradu, a nije je uspjela osvojiti u Rami koja je nedostižni cilj za Dragana Čovića već četvrti izborni ciklus jer tamo suvereno vlada Jozo Ivančević iz HDZ 1990. Prema podacima Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) na lokalnim izborima sudjelovalo je 50 posto od 3,2 milijuna registriranih birača.

6. ‘Specijalci su nam okupirali izborne prostorije’

Nimalo neobično za politički i etnički oštro podijeljenu zemlju poput BiH, policija je više puta morala intervenirati na biračkim mjestima. Tako su nakon problema na biralištima u RS iz Demokratskog narodnog saveza poručili da su izloženi policijskoj represiji, pozvavši međunarodne promatrače da pažljivo prate razvoj situacije.

“Uhapšeno je nekoliko aktivista DNS-a, članovi biračkih odbora se pritišću da odustanu od svojih pozicija, namjerno se vrše opstrukcije na biračkim mjestima… Specijalne snage MUP-a su nam okupirali prostorije Izbornog štaba i doslovno nas drže pod stalnim nadzorom. I dalje se nalaze ispred naših stranačkih prostorija”, naveli su iz DNS-a Pale, prenosi N1 BiH.

Uz to, jedan muškarac je fizički napadnut u naselju Stanica Pale i izbijena su mu dva zuba, potvrđeno je u Policijskoj upravi Istočno Sarajevo. “Pitali su ga za koga će da glasa i ubacili u vozilo. Nakon toga ga je jedno od lica u automobilu, koje je poznato oštećenom, stisnutom pesnicom udarilo i izbilo dva zuba. Zatim su ga izbacili iz vozila”, rekli su u Policijskoj upravi Istočno Sarajevo.

Zbog sumnje u izborne prijevare u Doboju je došlo do prosvjeda oko 200 građana, pokušaji fotografiranja ispunjenih listića ili iznošenja praznih s birališta zabilježeni su na nekoliko glasačkih mjesta, a brojne su i prijave koje ukazuju na ometanje ili kršenje izbornog procesa, javlja N1.

7. U Travniku najviše glasova pokojnom kandidatu

Posebno bizarna priča stiže iz Travnika, gdje je najviše glasova za načelnika općine dobio kandidat Mirsad Peco. Riječ je o kandidatu SDA-a koji je jučer umro od posljedica koronavirusa. On je osvojio 45,57 posto glasova, uvjerljivo pobijedivši drugoplasiranog kandidata HDZ BiH koji je dobio 29,47 posto glasova. Peco je većinu glasova dobio usprkos upozorenjima da nema smisla birati njega.

„Od ovih koji su ostali na kandidatskoj listi, tko dobije najviše glasova pobjeđuje. Ovdje će se bez njega utvrđivati broj glasova za ostale kandidate”, objasnio je politički analitičar Vehid Šehić, nekadašnji član Centralne izborne komisije BiH. „Može poslanik da bude izabran, pa kada umre, onda sljedeći sa liste tog političkog subjekta ulazi, ali ovdje imate listu kandidata koji se direktno biraju”, dodao je analitičar, prenosi N1.