Nekad je nužno odabrati stranu

Potvrđeno Telegramu: Nakon skandala s rastrošnim Studentskim zborom, Ministarstvo će pisati novi zakon

U novom zakonu, naglasak bi trebao biti na transparentnosti rada Zbora i većem uključivanju studenata u izbore za studentske predstavnike

FOTO: SREDNJA.HR/ PRIVATNA ARHIVA

Ministarstvo znanosti i obrazovanja danas je potvrdilo Telegramu da će tijekom 2022. započeti s aktivnostima izrade novog Zakona o studentskom zboru. Očekuju, kažu, da bi novi zakon trebao biti donesen tijekom 2023. Sve ovo dolazi nakon prošlotjednog skandala u Studentskom zboru Sveučilišta u Zagrebu, kada je otkriveno da su – na čelu s predsjednikom Mihovilom Miokovićem – oko 700.000 kuna javnoga novca spržili na skupu audiovizualnu opremu, komunikacijski trening za predsjednika Zbora, bezbrojne promo-materijale, laptope, mobitele…

Telegram je od tada u nekoliko navrata problematizirao sustav studentskog predstavništva u Hrvatskoj, kojega definira postojeći Zakon o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama donesen 2007. godine. Cjelokupna povijest problematičnog zagrebačkog Studentskog zbora, kako smo prikazali, više je za rubriku crne kronike, nego za light odjeljke o studentskom životu; dodatno smo razgovarali s bivšim ministrima, insajderima i stručnjacima koji su nam istaknuli sve manjkavosti aktualnog Zakona o studentskom zboru.

Naglasak na transparentnosti i većem uključivanju u izbore

Kako za Telegram kažu iz ministarstva Radovana Fuchsa, novim zakonom namjeravaju dodatno urediti pitanja studentskih organizacija i osnažiti ulogu studentskih predstavnika u sustavu visokog obrazovanja. Novim zakonom žele staviti naglasak i na uključivanje predstavnika studenata veleučilišta i visokih škola čiji je udio u studentskoj populaciji sve značajniji. Zakonom će, dodaju, promovirati transparentnost Zbora u radu, veću uključenost studenata u izbore studentskih predstavnika, kao i izvještavanje Zbora o njegovim aktivnostima.

Ministarstvo nam naglašava da u postojećem zakonu postoje jasno uređeni mehanizmi praćenja rada studentskih zborova, donošenja i provođenja odluka te nadzora nad namjenskim raspolaganjem sredstvima, no ističu, Zakon je iz daleke 2007. “Ministarstvo svakako ima u vidu tijekom 2022. započeti s aktivnostima usmjerenim izradi prijedloga izmjene Zakona s ciljem donošenja novog zakonodavnog okvira tijekom 2023.”, poručuju.

Problemi postojećeg zakona

Kada smo o aktualnom Zakonu o studentskom zboru razgovarali s Markom Kovačićem, znanstvenikom Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu koji se bavi mladima, taksativno nam je nabrojao manjkavosti zakona: da ne specificira financijske obaveze visokih učilišta prema zboru, ne propisuje da zbor o svom radu i ulozi u Senatu i fakultetskim vijećima mora informirati studente, da mu nedostaje odredba o transparentnosti rada i trošenja sredstava, kao i odredba o transparentnosti javnog natječaja, odredbe o nadzoru zakonitosti rada zbora te da je pitanje izbora studentskih predstavnika nedovoljno demokratično.

Bivša ministrica i bivša prorektorica za studente zagrebačkog sveučilišta Blaženka Divjak, za isti nam je tekst kazala kako je aktualni zakon spada u grupu tzv. tvrdih zakona, koje je gotovo nemoguće mijenjati i lako zlouporabiti. “Teško je dobiti podršku i od sveučilišta i od politike za promjenu jer on služi za dodvoravanje studentima. Dapače, zakon je donesen pod krinkom da studenti imaju utjecaj, ali on je doslovno stvorio političku utvrdu, uglavnom HDZ-a”, rekla nam je Divjak.

S najavom novog Zakona o studentskom zboru, resorno ministarstvo kompletira cijeli zakonski paket za koji su najavljene izmjene. Naime, za prvi kvartal iduće godine najavljeno je donošenje novog Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, inače temeljnog u sustavu. U istom kvartalu, ide se i u donošenje novog Zakona o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju, a u četvrtom kvartalu 2022. predviđeno je donošenje novoga Zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju.