Potvrđeno Telegramu: Ukinut istražni zatvor Marku Franciškoviću, optuženom da je poticao na terorizam

Sudbeno vijeće i dalje nije potvrdilo optužnicu

FOTO: Screenshot/YouTube/Banovina Horosan

Županijski sud u Zagrebu ukinuo je istražni zatvor Marku Franciškoviću optuženom za poticanje na terorizam. Francišković je u Remetincu od početka prosinca prošle godine kada je uhićen zajedno s više osoba koje se povezivalo s mogućim nasilnim rušenjem vlasti. Istražni zatvor produljivan mu je zbog opasnosti da bi mogao ponoviti kazneno djelo, no danas je zaključeno da ipak može biti pušten na slobodu.

Odvjetnik Zvonimir Hodak potvrdio je za Telegram da je sudsko vijeće donijelo odluku o ukidanju istražnog zatvora, ali da još uvijek nije potvrdilo optužnicu.

Optužnica još nije pravomoćna

U optužnici koja je podignuta početkom ove godine tužiteljstvo tvrdi da su Francišković i Natko Kovačević, te Franciškovićeva supruga Lana, pokušali ozbiljno narušiti temeljnu ustavnu, političku, gospodarsku i društvenu strukturu Republike Hrvatske. Učinili su to, tvrdi tužiteljstvo, lani između 13. studenog i 1. prosinca tijekom prosvjeda zbog Covid-mjera.

Francišković tada istupao u više gradova na neprijavljenim javnim prosvjedima protiv mjera za suzbijanje pandemije Covida-19. S njih je, smatra tužiteljstvo, putem videosnimki objavljenim na društvenim mrežama pozivao građane Republike Hrvatske, kao i izvan nje, na mobilizaciju i napade na tjelesni integritet članova vladajućih državnih struktura, zauzimanje javnih objekata i na druge nasilne metode za smjenu demokratski izabrane vlasti u Republici Hrvatskoj te ignoriranje sredstava javnog priopćavanja.

Kovačević je pak optužen da je 28. studenog 2021., zajedno s Franciškovićem, sudjelovao na javnom okupljanju na kojem su, tvrdi se, pozivali na mobilizaciju te, među ostalim, i na nasilne metode za smjenu vlasti.

Supruga pomagala Franciškoviću

Zadnja točka optužnice odnosi se na period nakon Franciškovićevog uhićenja. Naime, tužiteljstvo je utvrdilo da je iz istražnog zatvora komunicirao sa suprugom, te u tim razgovorima ponovno pozivao na nasilno rušenje državnih struktura. Lana Francišković snimala je razgovore i objavljivala ih na internetskim platformama.

Francišković je u svojoj obrani iznijetoj na početku procesa porekao krivnju. Uvjeravao je istražitelje da je poziv na pohod na Zagreb bila figurativan.

‘Ideju pohoda na Zagreb o kojoj sam pričao treba gledati u vizualnom smislu, a radi se o iznošenju mojih vjerskih i političkih stavova i zamisli. Kada sam spominjao riječ rat, mislio sam na propagandni i ekonomski rat. Cilj mi je bio da se kroz vizualnu prezentaciju zainteresiraju mediji. Ja sam pozivao na medijski vizualni i idejni rat što je potpuno legitimno. Kada sam govorio da branitelji obuku svoje vojničke odore, rekao sam to jer smatram da je to vizualno upečatljivo i to je dio mojega marketinga. Kada sam spominjao oružje, o tome sam govorio jer sam u pričuvnom sastavu i naravno da bih branio državu kada bi bila napadnuta. Radi se o medijskoj propagandi. Ciljana publika su mi bili vjernici jer je Bog temelj svega. Pred zgradu HRT-a sam išao jer smo željeli dobiti medijski prostor kako bismo mogli iznositi svoje stavove’, rekao je Francišković u obrani.