Pozadina današnjeg Putinova udara na Kijev. Poznavatelj prilika u Kremlju: 'Uzdrman je, ovo je njegova snažna poruka'

'Putin poručuje da ga ne sputavaju nikakva moralna ograničenja'

Glavni grad Ukrajine Kijev jutros su probudile eksplozije ruskih raketa. U prvom velikom napadu na prijestolnicu nakon nekoliko mjeseci relativnog mira ubijeno je najmanje pet osoba, a veći broj ih je ranjen. Osim Kijeva, danas su napadnuti i drugi veliki ukrajinski gradovi, pri čemu je počinjena velika šteta na infrastrukturi, posebno energetskoj.

Ukrajinske vlasti izrazile su ogorčenje zbog raketiranja koje smatraju terorističkim činom, najavivši odmazdu protiv ruskih ciljeva. Ugledni povjesničar Sergej Radčenko objavio je kraću analizu u kojoj se pozabavio razlozima za napade na gradove duboko u zaleđu bojišnice, te iznio predviđanja o posljedicama koje će iz tih napada proizaći.

Radčenko, analitičar Centra za globalna pitanja Henry A. Kissinger, slaže se tvrdnjom kako se raketiranje prijestolnice i drugih ukrajinskih gradova može smatrati terorističkim činom. Ipak, uvjeren je da to neće oslabiti odlučnost Kijeva da oslobodi okupirane dijelove zemlje. Pokušavajući objasniti što je potaknulo ruskog predsjednika Vladimira Putina da izda naredbu za ovakav napad, Radčenko podsjeća na poraze koje ruska vojska trpi na istoku Ukrajine.

Putinov odgovor kremaljskim jastrebovima

Uz sve neuspjehe na bojišnici, Putina je posebno pogodio ukrajinski udar na Krimski most, napad koji je ruski predsjednik u javnom obraćanju nazvao terorističkim činom. „To mu omogućava da ubojite napade na ukrajinske civile prikaže kao vraćanje milo za drago. Istovremeno, to je odgovor na pozive ruske desnice na eskalaciju rata“, smatra povjesničar.

Treba imati na umu kako je napad na Kijev i druge gradove uslijedio nakon nekoliko dramatičnih dana za rusku vrhušku. U tom su se razdoblju intenzivirali zahtjevi za smjenom ministra obrane Sergeja Šojgua, kojeg sve veći broj kremaljskih jastrebova doživljava kao nesposobnog i neučinkovitog, te ga smatraju odgovornim za debakl u ratu u Ukrajini. „Dakle, ovo je Putinovo uspostavljanje kontrole i odgovor domaćim kritičarima“, analizira Radčenko.

Implicitna nuklearna prijetnja

Kao još jedan razlog za udare na velike ukrajinske gradove povjesničar vidi pokušaj da se potkopa podršku koju u samoj Ukrajini uživa predsjednik Volodimir Zelenski. „Žele pokazati da Kijev nije siguran usprkos svim dobrim vijestima s bojišnice, odnosno da Zelenski nije uspio učiniti glavni grad niti malo sigurnijim nego što je bio na početku rata“, uvjeren je Radčenko.

„I naposljetku, a ovo je vjerojatno ključan Putinov motiv, cilj napada je pokazati sposobnost, ako ne i namjeru, da se uništi Kijev, budući da postoji implicitna nuklearna prijetnja iza svakog konvencionalnog udara u srce glavnog grada Ukrajine“, objašnjava analitičar. Putin napadima na Kijev poručuje da ga nije moguće nadigrati, zbog toga što ga ne sputavaju moralna ograničenja, dodaje Radčenko, te zaključuje: „To je ozbiljna poruka i još nije jasno kakav će biti naš odgovor na nju.”